Průměrné náklady na bitconovou transakci jsou výrazně nižší než před pár měsíci. Proč a co to znamená?

Není to tak dávno, co cena za transakci byla tak vysoko, že už to bylo skoro neúnosné a pokud jste neposílali opravdu velké částky, byl poplatek hodně bolestivý. Například u burzy Coinmate (doporučuju!) to bylo 0,001 BTC, což při ceně 350 000 Kč dělalo poplatek 350 Kč.  A když jste si chtěli poslat bitcoiny za pár tisícovek… Aktuálně je to u CoinMate 0,00025 BTC, tj. asi 55 Kč.

Proč se za transakce platí?

Ono se vlastně neplatí za transakce, ale za to, že ty transakce někdo potvrdí a že udržuje celý systém v chodu. Pokud by těžaři nedostávali za potvrzování transakcí odměnu, přestali by to pravděpodobně dělat a celý systém by se zhroutil. Je to stejné, jako když zaplatíte za dovoz pizzy, zadarmo by vám ji nikdo nevozil (pokud neschová cenu rozvozu do ceny pizzy).

Navíc je Bitcoin navržen tak, že má jen určitou propustnost transakcí, takže pokud je transakcí více, než síť zvládá, dostanou přednost ti, co zaplatí více. Takže když na konci loňského roku letěla cena Bitcoinu k nebesům (20 000 $) a kupoval ho kde kdo, byla síť přetížena a bylo potřeba za transakce připlatit. A poplatky tak rostly až k 50 dolarům (zdroj: Bitinfocharts).

Proč poplatky klesly?

Jednoduchá odpověď je, že uživatelé provádějí daleko méně transakcí. V prosinci to bylo zhruba 400 000 transakcí za den, zatímco dnes je to méně než polovina – asi 180 000 za den (zdroj: Blockchain.info).

Proč došlo k poklesu transakcí?

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Většina lidí se shoduje v tom, že za to může prostě a jednoduše uklidnění šílenství z konce minulého roku, kdy opravdu kupoval Bitcoin každý.

Menší podíl na tom může mít i SegWit, který snižuje transakční poplatky a přidává do bloku větší prostor. Nicméně stále není široce přijat, takže je těžké říci, jak může za pokles poplatků právě on. Za posledních několik měsíců použilo SegWit jen okolo 10 % transakcí (zdroj: segwit.party).

Další možností je to, že ceny poplatků přinutily některé velké burzy, aby zavedly technologii nazvanou „batching“, která schová mnoho transakcí do jedné. Burzy jako např. Coinbase totiž tvrdí, že v minulosti pracovaly na implementaci této funkce. Nicméně žádná burza to zatím oficiálně neoznámila. Dá se ale s jistotou říct, že i kdyby toto zavedla jedna jediná velká burza, mohlo by to mít obrovský dopad na celkovou zátěž systému a tím pádem i na poplatky.

A maličko k uklidnění mohlo přispět i to, že některé větší služby přestaly kvůli poplatkům Bitcoin akceptovat a přešly například na Litecoin (proč přemýšlet o Litecoinu).

Je asi celkem jasné, že ke snížení poplatků došlo díky kombinaci všech výše jmenovaných faktorů.

Vyberte si na kryptoměny takovou peněženku, která umí výši poplatku nastavit. Některé to neumí a zaplatíte zbytečně moc.

Poplatky v budoucnosti

Co znamenají aktuálně nižší poplatky pro uživatele? Jenom potvrzení toho, že za současného nastavení mohou poplatky kolísat. Někteří odborníci dokonce předpovídají, že takto nízké nemusí vydržet dlouho.

Na druhou stranu vysoké poplatky Bitcoin trápí a i proto se chystá například Lightning Network, který by měl poplatky také snižovat. Ovšem jak už mnozí varují, pokud se LN opravdu rozběhne, pak se mohou stát nízké poplatky problémem, protože nemusí být dostatečné k hrazení nákladů na těžbu a těžařům se nevyplatí udržovat síť v chodu.

Závěr je tedy jasný: Vždy bude nutné hledat takovou výši poplatků, která bude dostatečně atraktivní pro těžaře a zároveň nebude odrazovat uživatele od placení Bitcoinem.

Zdroj: coindesk.com

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu