Z různých veřejných zdrojů jsem posbírat tipy na kryptoměny, které se vyplatí v roce 2018 sledovat, případně i nakupovat. Tady jsou:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je samozřejmost, je největší, nejznámější a často se kurz dalších měn odvíjí od něj. Při tvorbě portfolia pro rok 2018 bych rozhodně doporučoval mít okolo 50 % v bitcoinech.

Litecoin (LTC)

Digitální stříbro by také nemělo v žádném portfoliu chybět. Cenu 500 USD za LTC považují mnozí za hotovu věc a viděl jsem i odhady mezi 1000 a 2000 USD za Litecoin. Úplně mimo to podle mě není, protože Bitcoin se čím dál více přestává hodit na běžné placení a právě Litecoin by ho měl postupně v roli platidla i pro malé částky nahrazovat.

DigitalCash (DASH)

Anonymní měna, která se začíná reálně využívat k placení. Má podobné cíle jako Litecoin. Spekuluje se o tom, že se brzy objeví na burze Coinbase, což by podle mnohých vystřelilo cenu vzhůru.

Ripple (XRP)

Na Ripple je zajímavé to, že má podepsáno mnoho dohod s bankami – jeho cílem je stát se platformou pro posílání peněz mezi bankami. Jde trochu proti myšlence kryptoměn, protože je uzavřená a centralizovaná, ale zdá se, že jí to na popularitě nijak neubírá. I o ní se spekuluje, že se objeví na Coinbase.

Monero (XMR)

Anonymní měna s nízkými poplatky. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou vylepšenými kopiemi Bitcoinu, je Monero založené na jiném protokolu (CryptoNote). A do třetice i o něm se spekuluje, že bude dostupné na Coinbase.

Výše uvedené měny budou pravděpodobně jistota pro konzervativnější investory. Pokud se potvrdí spekulace, budou všechny dostupné na burze Coinbase, což jim udělá obrovské promo a zpřístupní jejich nakupování miliónům lidí. Pokud si namícháte portfolio z těchto pěti měn, pravděpodobně v roce 2018 neproděláte.

Pokud vám nevadí vyšší riziko a chcete si hrát s dalšími kryptoměnami, sledujte tyto:

Verge (XVG)

Anonymní měna s důrazem na ochranu soukromí. Rychlé a levné transakce.

Binance coin (BNB)

Kryptoměna platformy a burzy Binance. Používá ERC 20 token na Ethereu.

Cardano (ADA)

Cardano je podle autorů více než jen obyčejná kryptoměna, jde o technologickou platformu, která bude schopná provozovat finanční aplikace, které potřebujeme každý den. Podle autorů je také první blockchainovou měnou, která vznikla z vědecké filozofie.

Stellar (XLM)

Open source protokol pro výměnu peněz. Je nasazován neziskovými organizacemi zejména v rozvojových zemích, ale zajímá se o něj např. i IBM, se kterou Stellar uzavřel v říjnu 2017 partnerství . Původně fungovala na protokolu Ripple, ale později se od něj odtrhla.

Monaco (MCO)

Vydavatel karet pro placení kryptoměnami má vlastní coin. Pokud ho držíte, můžete mimo jiné dostat lepší kartu s cashbackem. O samotnou kartu můžete ale požádat i bez držení coinů. Jakmile se vydávání karet rozjede ve velkém, lze čekat růst ceny.

Bitshares (BTS)

Open source real-time platební platforma založená na blockchainu. Od března 2016 je projekt součástí balíčku Microsoft Azure Blockchain. Pro ověřování transakcí používá model Delegated Proof of Stake.

Tronix (TRX)

Protokol pro zábavní průmysl založený na blockchainu. Umožňuje každému uživateli volně publikovat a spravovat svá data a v decentralizované autonomní podobě rozhodovat o jejich distribuci a předplatném. Funguje na Ethereu na tokenu ERC20.

IOTA (IOT)

Kryptoměna řešící platby v internetu věcí. Angažuje se v ní Microsoft.

Vechain (VEN)

Usiluje o vybudování spolehlivého a distribuovaného podnikatelského ekosystému založeného blockchainu.

Wawes (WAWES)

Blockchain platforma pro ukládání, obchodování, správu a vydávání digitálních dat.

Čtěte dále: