Ve světě kryptoměn je Satoshi Nakamoto považován za absolutního genia. Byl to totiž právě on, kdo vytvořil systém digitální měny Bitcoin. Odbornou veřejnost s prací na Bitcoinu a blockchainu seznámil 1. listopadu 2008. Od té doby uběhlo deset let a stále nikdo netuší, kdo se za jménem Satoshi Nakamoto skrývá.

Přesně v tento den obdrželi příjemci magazínu The Cryptography Mailing List zprávu obsahující slova:

Pracuji na novém systému elektronických peněz, který je plně založen na peer-to-peer modelu, bez potřeby důvěryhodného prostředníka.

Stručná zpráva obsahovala odkaz na osmistránkový dokument Bitcoin white paper.

Jednalo se o teoretický návrh na vytvoření zcela výjimečného platebního systému a internetové databáze (Bitcoin a blockchain). Autorem zprávy byl neznámý muž, který se podepsal jako Satoshi Nakamoto. Jeho práva identita nebyla dosud odhalena.

Kdo je tajemný muž, který stvořil Bitcoin?

Od pradávna tajemství lákají lidi, aby je odhalili. Nejinak tomu je u tajemného muže, který světu přinesl první digitální měnu známou pod názvem Bitcoin. Jediné informace, které o sobě Satoshi Nakamoto sdělil, je rok narození 1975 a místo původu Japonsko.

Až do roku 2011 Satoshi se svými příznivci intenzivně komunikoval prostřednictvím e-mailu a na fóru Bitcointalk. Poté vývojářům se slovy “projekt je u vás v dobrých rukou” předal zdrojové kódy a vypařil se doslova jako pára nad hrncem. Od té doby se lidé snaží odhalit, kdo se za jménem Satoshi Nakamoto skrývá. Jedná se vůbec o jednu osobu nebo je to tým odborníků?

Desítky teorií, žádná úspěšná

Ačkoliv si Satoshi Nakamoto evidentně nepřeje být odhalen, spoustě lidí jeho totožnost nedá spát. A tak se v průběhu uplynulých let objevily nejrůznější teorie o tom, kdo Satoshi Nakamoto opravdu je.

Vybíráte burzu?

CoinMate - nakupujte bitcoiny za české koruny na burze s českými kořeny. Více informací.

Coinbase - ideální burza pro začátečníky s bonusem 10 $ pro každého.Více informací.

Binance - když vám začátečnické burzy nestačí a chcete obchodovat aktivně nebo s altcoiny.Více informací.

V roce 2014 byla v magazínu Newsweek zveřejněna fotka staršího pana, jehož pravé jméno znělo Dorian Satoshi Nakamato. Shoda jmén, povolání matematika a IT specialisty vedly autora článku ke spojení těchto dvou osobností. Dorina byl odhalením značně překvapen a popřel jej.

Další osobou, která byla se jménem genia spojována v roce 2015, byl podnikatel Craig Wright. Craig se propojení s tvůrcem bitcoinu úplně nebránil a pár měsíců se jej dokonce pokusil sám podpořit.

Hodně lidí si myslí, že tím pravým mužem je Nick Szabo, Američan maďarského původu, který už dávno před Bitcoinem přemýšlel o jiné digitální měně a nazval ji Bit Gold. Koncept měny detailněji rozpracoval na svém blogu a údajně to bylo koncem roku 2008. Podle jiných indicií pochází ale text už z roku 2005. Celá myšlenka je hodně podobná white paperu Bitcoinu. Navíc lingvistická analýza obou textů napsaných Szabem a Nakamotem vykazuje podezřelou podobnost. Narozdíl od Wrighta Szabo popírá, že by byl Satoshim on.

Pokud vezmeme v úvahu, že skutečný Satoshi Nakamoto vlastní pravděpodobně nezanedbatelné množství bitcoinů, je pochopitelné, že o publicitu vůbec nestojí.

Čtěte dále: