Site icon Bitcoinvkapse.cz

Lekce 4: Kam bitcoiny bezpečně uložit

Lekce 4: Kam bitcoiny bezpečně uložit

Včera jsme nakoupili první bitcoiny a dnes se podíváme na to, co s nimi dál udělat, abychom je měli bezpečně uložené.

Stejně jako běžné peníze i bitcoin musíte někde uložit. Ve světě kryptoměn k tomu slouží speciální peněženky, které můžeme rozdělit na 4 základní druhy:

Než se na jednotlivé možnosti podíváme, přečtěte si dvakrát tento odstavec:

Nikdy nenechávejte větší množství bitcoinů na burze. Už párkrát se stalo, že burza byla vykradena nebo že počítač uživatele byl napaden škodlivým kódem, který ukradl přihlašovací údaje na váš účet na burze a bitcoiny byly fuč. Je prakticky vyloučeno, že by se vám jednou ukradené bitcoiny vrátily. Nefunguje to jako u klasických bank, nemáte kam zavolat, aby vám někdo peníze vrátil. A i kdyby bylo kam zavolat, technicky je v podstatě nemožné je vrátit.

Online peněženky

Na tuto možnost ukládání kryptoměn rovnou zapomeňte. Je to to samé, jako když necháte bitcoiny na burze. Stále je máte uložené u někoho třetího kdesi na internetu a musíte doufat, že toho za 1) nezneužije a za 2) že je jeho aplikace dobře zabezpečená.

Softwarové peněženky

Aplikace, kterou si nainstalujete do počítače nebo mobilního telefonu a bitcoiny skladujete v něm. Tentokrát už je uložený bitcoin opravdu váš a žádná třetí strana vám ho nemůže sebrat. Pořád ale platí, že existuje riziko, že vám někdo infikuje počítač či mobil škodlivým kódem a bitcoin vám z peněženky ukradne. Platí tedy, že se musíte velmi dobře starat o počítač či telefon, na kterém peněženku máte nainstalovanou. Rozhodně peněženku nedávejte na počítač, který sdílíte s dalšími lidmi a každý si tam instaluje, co ho napadne. Trochu bezpečnější varianta je mobil. Ten obvykle nesdílíte s více lidmi, máte ho většinou stále u sebe a máte ho i rozumně zabezpečený (nastavené heslo pro přístup do telefonu je naprostý základ).

V softwarové peněžence neukládejte více jak pár tisíc Kč v bitcoinu. Představte si ji jako běžnou peněženku, kterou nosíte v kapse. Také v ní asi nenosíte desetitisíce nebo dokonce statisíce či miliony.

Doporučené softwarové peněženky pro Bitcoin

  • Electrum – pro Windows, Linux, MacOS, Android. Bohužel neexistuje pro iOS (iPhone)
  • Green pro mobily s Androidem i iOS
  • Blue Wallet– pro mobily s Androidem i iOS
  • další peněženky postupně přidávám do jejich přehledu zde na bitcoinvkapse.cz

Hardwarové peněženky

Jakmile máte v bitcoinu větší sumu peněz, rozhodně se porozhlédněte po hardwarové peněžence. To je samostatné zařízení podobné USB přívěsku na klíče. Bez přívěsku a bez znalosti hesla k němu s vlastněným bitcoinem nenaděláte nic. Jde prakticky o neprůstřelné řešení.

Co je to větší suma peněz, je pochopitelně na každého zvážení. Já osobně doporučuji o hardwarové peněžence uvažovat zhruba když máte bitcoin v hodnotě 10 000 – 20 000 Kč. Do hardwarové peněženky pak investujete asi 10 % ceny svého portfolia, což za pocit bezpečí podle mě stojí.

Zajímavostí je, že asi nejpopulárnější hardwarová peněženka Trezor pochází z Česka a mohu vám ji vřele doporučit. Přečtěte si její recenzi.

Ověřené hardwarové peněženky

Papírová peněženka

Úplně neprůstřelné řešené nezávislé na jakémkoliv hardware a software. Bitcoiny si prostě vytisknete na papír a ten uložíte na bezpečné místo, třeba do bezpečnostní schránky v bance. Toto řešení ale začátečník asi používat nebude. Má totiž spousty jiných nevýhod, například že papír může shořet.

V poslední lekci se zítra podíváme na to, jak a kde sledovat své investorské úspěchy a jakou zvolit při nakupování a prodeji taktiku.

TIP: Nestačí vám obecné informace? Nabízím individuální konzultace pro začátečníky i pokročilé.

Exit mobile version