Site icon Bitcoinvkapse.cz

Co je to smart contract?

Smart contracts

Anglické spojení dvou slov “Smart contract” je chápáno jako inteligentní smlouva nebo chytrý kontrakt. Nejedná se však o skutečnou smlouvu, ale počítačový protokol, jehož cílem je usnadnit, ověřit nebo vynutit jednání nebo výkonnost smlouvy. Prvním, kdo tento typ smluv navrhl, byl Nick Szabo už v 90. letech.

Američan maďarského původu Nick Szabo s návrhem Smart contract přišel už v roce 1997, což je přes 20 let. On a zastánci Smart contracts tvrdí, že některé Smart contracts mohou být zcela nebo částečně samovýkonné či samovynucenné, případně obojí. Zjednodušeně řečeno technologie chytrých kontraktů (smluv) má nahradit tradiční smlouvy tím, že sníží veškeré transakční náklady spojené se zakázkou či obchodními vztahy.

Smart contracts

Plnění dohody mezi dvěma a více stranami může být zajištěnou písemnou smlouvou nebo pomocí programovacího jazyka – Smart contract. Ideální platformou pro smart contract jsou zejména kryptoměny (digitální měny) se sdíleným blockchainem. Například digitální měna Ethereum vznikla vyloženě za účelem uvedení chytrých kontraktů do praxe.

Smart contracts obvykle nabízí jednoduché uživatelské rozhraní a napodobují logiku smluvních ujednání tak, jak jsme zvyklí. Za výrazně nižší náklady jsou chytré kontrakty schopné zajistit daleko větší bezpečnost a vymahatelnost než běžné právo.

Kdo je Nick Szabo?

Americký počítačový specialista, kryptograf a odborník na právo v roce 1989 ukončil studium počítačových věd na univerzitě ve Washingtonu. Profesorský titul získal na univerzitě Francisco Marroquín. Pracoval na projektu Bitgold, který předcházel vytvoření Bitcoinu. Tvrdí se o něm, že právě on je Satoshi Nakamoto, dosud neznámý tvůrce Bitcoinu.

Příklad chytrého kontraktu

Abychom si princip fungování Smart contractu dokázali lépe představit, uvedeme si jednoduchý příklad. Představte si, že si koupíte nový vůz na splátky. Vůz je vybavený elektronickým zámkem, v němž je naprogramován Smart contract. Jak to bude fungovat?

Pokud budete půjčku na auto řádně splácet, do vozidla se dostanete pouze vy a nikdo jiný. Pokud však úvěr přestanete splácet, aktivuje se funkce backdoor. Funkce backdoor do vozu vpustí věřitele, který tak může předmět úvěru zabavit. Funkce se deaktivujte v momentě, kdy neuhrazené splátky zaplatíte. Jakmile zaplatíte poslední splátku, backdoor je automaticky vypnut úplně. Jednoduché a přitom velmi funkční, že?

Čtěte dále:

Exit mobile version