V souvislosti s Bitcoinem a některými dalšími kryptoměnami jste už pravděpodobně narazili na slovo blockchain. Co to je a proč je to pro Bitcoin klíčové?

Nejprve trochu technické mluvy z Wikipedie:

Blockchain je speciální distribuovaná a decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě (zdro:j Wikipedia).

Blockchain laicky

Pro zjednodušení mluvím dále o Bitcoinu, ale blockchain používají i jiné kryptoměny. Zároveň není tato technologie nijak vázána na kryptoměny a využití najde i v úplně jiných odvětvích.

Bitcoin i jiné kryptoměny používají blockchain jako obrovskou účetní knihu, do které se zapisují všechny transakce v síti. Když někomu pošlete bitcoin, navěky věků už bude v této účetní knize zapsáno, že se tak stalo a že bitcoin už není váš. To samé platí samozřejmě i pro případ, kdy někdo pošle bitcoin vám. A co je na tom tak převratného? Nikdo už nikdy nedokáže záznam v účetní knize změnit a tvrdit vám, že bitcoin neposlal nebo že ho poslal někomu jinému. Jak je to možné?

Celá výše zmíněná databáze transakcí existuje v nekonečně kopiích po celém světě a stáhnout a zkontrolovat si ji může kdokoliv, i vy. Aby nešlo při transakcích podvádět, musí veškeré transakce ověřit několik na sobě nezávislých uzlů a není možné, aby jeden uzel zapsal do blockchainu transakci po svém. Uzly se navzájem kontrolují a jakýkoliv pokus o něco nekalého by okamžitě odhalily a odmítly.

Blockchain v příkladu

Představte si blockchain jako vlak, do kterého se neustále připojuje jeden vagón za druhým. 1 vagón = 1 blok, do kterého se volně sypou všechny transakce, které se mají po celém světě s bitcoiny udělat. Jakmile je vagón (blok) plný, těžaři se pokouší hádat jednoduché unikátní číslo, které obsah celého vagónu prezentuje. Je to podobné, jako byste se snažili hrubou silou uhádnou kód na vašem kufru – zkusili byste 111, 112, 113 atd. V tomhle případě by vám stačilo 999 pokusů, v případě potvrzování bloku je těch kombinací řádově více a potřebujete obrovský výpočetní výkon, abyste mohli všechny vyzkoušet. Jakmile ono číslo někdo najde a většina těžařů se shodne, že je to správné číslo, vagón se tímto číslem zaplombuje, transakce v něm uložené se potvrdí (proběhnou) a začíná se plnit další vagón. Takto to jde stále dokola a každých 10 minut se potvrdí jeden blok (vagón). Hlavní fígl je v tom, že jakmile by se kdokoliv pokusil změnit byť jen jeden jediný znak v již zapečetěném vagónu, okamžitě se změní ona pečeť a celý vlak se rozpojí a havaruje. Proto je nemožné cokoliv změnit v již proběhlých transakcích.

Pokud vám nestačí tento zjednodušený laický výklad, vřele doporučuji ke studiu výše uvedený odkaz na Wikipedii a navazující hesla v ní.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu