Nejpopulárnější kryptoměny

Kryptoměny jsou digitální, to znamená nehmotné, měny, která fungují díky kryptografii. Zjednodušeně řečeno fungují tak, že se v nich  řetězí digitální podpisy jednotlivých transakcí, o které se stará decentralizovaná síť na sobě nezávislých počítačů. Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin.

Bitcoin (BTC)

Nejznámější, nejrozšířenější a taky první kryptoměna. Bitcon funguje od roku 2009, kdy ho popsal a vytvořil Satoshi Nakamoto. Do dnes se neví kdo to je a jestli je to jeden člověk nebo skupina lidí. Zkratka měny je BTC.

Celkové množství Bitcoinů je omezené. Do roku 2140 bude vytěženo 21 miliónů Bitcoinů a tím to skončí. Drtivá většina bude vytěžena zhruba v roce 2030. Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst a lze jím tedy platit i haléřové položky.

Více: kurz Bitcoinu, kde koupit

Litecoin (LTC)

Alternativní digitální měna, tzv. altcoin, založená na Bitcoinu. Litecoin vznikl 7. října 2011 a vytvořil ho Charles Lee, jako první  začal využívat algoritmus scrypt. Stejně jako u bitcoinu je důležitou vlastností plná decentralizace – nikdo nemůže Litecoin jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, kontrolovat toky nebo způsobovat inflaci. Zkratka měny litecoin je LTC.

Momentálně je litecoin považován za digitální stříbro (zlato je bitcoin). Jeho hlavní výhodou jsou menší poplatky za transakce. Celkové množství litecoinů je omezené na 84 milionů, to znamená, že jich bude 4x více něž bitcoinů.

Více: kurz Litecoinu, kde koupit

Ethereum (ETH)

Ethereum (zkratka ETH, nesprávně občas uváděna jako Etherum) je kryptoměna založená na blockchainu a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh „smart contracts” (chytrých kontraktů). Etherum spadá do tzv. next-generation kryptoměn a někdy je také nazýváno „Bitcoin 2.0”.

Více: kurz Ethereum, kde koupit

Bitcoin Cash (BCH

Bitcoin Cash je tzv. forkem Bitocinu. Oddělil se od něj v srpnu 2017. Důvodem oddělení byla nespokojenost části bitcoinové komunity s pomalým zpracováváním transakcí a vysokými poplatky. V bitcoinové komunitě není ale Bitcoin Cash příliš oblíben kvůli kontroverzním krokům jeho zakladatelů.

Více: kurz Bircoin Cash, kde koupit

Ripple (XRP)

Velmi často je Ripple brán jak konkurent Bitcoinu. Ve skutečnosti se jedná o dvě naprosto rozdílné věci, které nemá smysl porovnávat. Oproti bitcoinu Ripple nabízí rychlejší čas vyrovnání a to v řádu několika málo sekund (u bitcoinu jsou to hodiny). Zatímco bitcoin se “těží”, Ripple je možné pouze nakoupit nebo získat darem.

Více: kurz Ripple, kde koupit

Cardano (ADA)

Mezi aktuálně nejvíce obchodovanými kryptoměnami se nachází také jeden nováček – Cardano, které své jméno získalo po slavném italském matematikovi. Jedná se o měnu třetí generace a s druhou generací ji spojuje fakt, že se nejedná pouze o digitální měnu, ale i samostatnou platformu.

Více: kurz Cardano, kde koupit

NEO

Čínské Eretherum. I tak se kryptoměně NEO často přezdívá. Stejně jako Ethereum se jedná o plně decentralizovanou síť s volně dostupným kódem. Dalším důvodem je používání velice podobné platformy stojící na užívání smart kontraktů. V případě NEO se jedná o NeoContracts. NEO má ale řadu dalších oceňovaných vlastností, kvůli kterým je o něj stále větší zájem.

Více: kurz NEO, kde koupit

Stellar (XLM)

Jako budoucnost bankovnictví se vidí systém Stellar, jehož ambice jdou dále než u “obyčejných” kryptoměn. Jeho cílem je vytvoření otevřené platformy určené pro nejrůznější druhy finančních transakcí jak s kryptoměnami, tak i konvenčními měnami a libovolným majetkem vůbec.

Více: kurz Stellar, kde koupit

IOTA

Většina kryptoměn funguje na principu technologie známé jako blockchain. Ta používá sekvenční řetězce a síť rozděluje na validátory a uživatele. IOTA je založená na odlišném protokolu Tangle, což je orientovaný cyklický graf (DAG). V sítí nejsou potřeba žádní těžaři, ani nikdo další, kdy by schvaloval transakce. Tím odpadají poplatky za transakce.

Více: kurz IOTA, kde koupit

EOS (EOS)

Jedná se tedy o jednu z nejmladších kryptoměn, která měla možnost poučit se z chyb a nedostatků starších systémů, zejména kryptoměny Ethereum, na jehož platformě EOS běží. Cílem je, aby EOS zvládl nejen stovky tisíc, ale dokonce miliony operací ze jednu jedinou vteřinu.

Více: kurz EOS, kde koupit

Dash

Decentralizace, rychlost a anonymita – těmito třemi slovy lze velmi jednoduše charakterizovat kryptoměnu Dash. Jedním z hlavních cílů tvůrců bylo zajištění absolutního soukromí a bezpečnosti uživatelů, posílání kryptoměny bez prostředníků a co nejkratší časy převodů.

Více: kurz DASH, kde koupit

Monero (XMR)

Zatímco všechny kryptoměny hovoří o soukromí a anonymitě, Monero anonymitu skutečně nabízí. Jeho šifrovací technologie jsou natolik promyšlené, že nelze dohledat adresu odesílatele, příjemce ani výši převedené částky.

Více: kurz XMR, kde koupit

ZCash

Hlavní výhodou této digitální měny je ochrana soukromí, kterou lidem ukradli počítače, jak tvrdí vývojáři. ZCash se zaměřuje na ochranu soukromí a úplnou anonymitu při posílání peněz. Umožňují to tzv. stíněné adresy (stíněné transakce), které dokáží skrýt údaje o odesílateli, příjemci i posílaném balíku peněz.

Více: kurz ZCash, kde koupit

Logo CRO

Crypto.com Coin (CRO)

Projekt Crypto.com byl založen v roce 2016 s cílem urychlit přechod světa na používání kryptoměn. Mezi klíčové produkty patří: mobilní aplikace – místo pro nákup, prodej a platbu kryptoměnami. Nejviditelnější a pro laika nejpochopitelnější je platební Visa karta se štědrým cashbackem.

Více: kurz CRO, kde koupit

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu