Site icon Bitcoinvkapse.cz

Peněženky na bitcoiny a další kryptoměny

Peněženky na bitcoiny a další kryptoměny

Stejně jako běžné peníze, i kryptoměnu musíte někde uložit. Narozdíl od fyzických peněz si je ale nemůžete dát do své kožené peněženky nebo do banky. Bitcoin a další kryptoměny se ukládají do speciálních peněženek.

Upozornění: Nikdy nenechávejte větší množství bitcoinů na burze. Už párkrát se stalo, že burza byla vykradena nebo že počítač uživatele byl napaden škodlivým kódem, který ukradl přihlašovací údaje k burze a bitcoiny byly fuč. U kryptoměn je prakticky vyloučeno, že by se vám jednou ukradené peníze někdy vrátily. Nefunguje to jako u klasických bank, že jim zavoláte a oni peníze vrátí.

Online peněženky

Na toto ukládání kryptoměn raději rovnou zapomeňte. Je to v podstatě to samé, jako když necháte bitcoiny na burze. Stále je máte uložené u někoho třetího, komu musíte věřit, že toho nezneužije a že je jeho aplikace dobře zabezpečená.

Softwarové peněženky

Jde o aplikace, které si nainstalujete do počítače či mobilního telefonu a kryptoměnu skladujete tam. Tentokrát už je uložená měna opravdu vaše a žádná třetí strana vám ji nemůže sebrat. Pořád je tu ale riziko, že vám někdo infikuje počítač či mobil nějakým škodlivým kódem a bitcoiny vám z peněženky ukradne. U těchto peněženek platí, že se musíte velmi dobře starat o zařízení, na kterém peněženku máte nainstalovanou. Rozhodně se nedoporučuje mít ji například na počítači, který sdílíte s dalšími lidmi a každý si tam instaluje, co ho napadne. Bezpečnější varianta než počítač je mobil. Ten přeci jen nesdílíte s více lidmi, máte ho většinou stále u sebe a máte ho i rozumně zabezpečený (nastavené heslo pro přístup do telefonu je naprostý základ).

Někteří lidé doporučují koupit si na skladování vyhrazený počítač, například nějaký hodně levný notebook či mobil/tablet, který nebudete používat na nic jiného. To už je ale podobně nákladné řešení, jako hardwarové peněženky, které jsou ale přímo pro účel skladování kryptoměn stvořené.

Více o softwarových peněženkách, tipy na konkrétní aplikace

Hardwarové peněženky

Jakmile máte v kryptoměnách investovanou větší sumu peněz, rozhodně se porozhlédněte po hardwarové peněžence. To je samostatné zařízení, nejčastěji v podobě USB přívěsku na klíče. Bez přívěsku a bez znalosti hesla k němu s vlastněnou kryptoměnou nenaděláte nic. Jde prakticky o neprůstřelné řešení.

Co je to větší suma peněz, je pochopitelně na každého zvážení. Já osobně bych o hardwarové peněžence uvažoval zhruba od krypotměn v hodnotě 10 000 – 20 000 Kč. Do hardwarové peněženky pak investujete zhruba 10 % ceny svého portfolia, což za pocit bezpečí podle mě stojí.

Více o hardwarových peněženkách, konkrétní tipy na nákup

Papírová peněženka

Úplně neprůstřelné řešené nezávislé na jakémkoliv hardware a software. Bitcoiny si prostě vytisknete na papír a ten uložíte na bezpečné místo, třeba do bezpečnostní schránky v bance.

Exit mobile version