Obsah článku
Chtěli byste platit bitociny v každém vašem oblíbeném obchodě? Žádný problém. Čtěte dále a zaplatíte kryptoměnou kdekoliv, kde berou běžné platební karty.
Toto je zkrácená verze rozsáhlé recenze karty Wirex, kterou jsem napsal pro Měšec.cz. Přečtěte si ji zde.
Různé firmy jdou na placení kryptoměnami různě a proto mají také některé problém s Visou a Mastercardem a zatím spíše nefungují nebo fungují jen mimo ČR. Wirex na to jde tak, že karetní asociace podle mě nemůže nic namítat – v rámci mobilní aplikace vidíte klasickou plastovou kartu Visa vedenou v GBP, EUR nebo USD a vedle toho kryptoměnovou peněženku.
Pokud vás tahle karta zaujala a chcete se dozvědět všechno o jejím objednání, aktivaci, placení a poplatcích, čtěte dále. Pokud jste nedočkaví, tak
Unboxing
Balíček s kartou dorazil asi za týden obyčejnou poštou do schránky.
Aktivace
Aktivace karty probíhá přes mobilní aplikaci. Po přihlášení zvolíte, že chcete aktivovat kartu a následně jste vyzvání k jejímu umístění do zorného pole foťáku, čímž aplikace zkontroluje, že máte u sebe opravdu kartu, kterou se pokoušíte aktivovat. Za třicet vteřin máte hotovo.
Nabití karty
Máte několik možností, jak na kartu Wirex dostat (krypto)peníze a začít ji používat k placení:
- Pošlete si na ni bitcoiny, litecoiny, ripple či ethery ze své peněženky nebo z burzy.
- Nabijte si FIAT měnu jinou kartou. Kartu nahrajete do aplikace a pak jen dáte pokyn k převodu peněz na Wirex.
Pokud chcete utrácet kryptoměnu, musíte ji v aplikaci převést na eura, tj. krypto prodat. Opět to zvládnete v aplikaci na pár kliků.
Placení
Takže máme na kartě peníze a jde se platit. Co se tak dá napsat o platbě kartou? Přiložíte ji k terminálu a je zaplaceno 🙂 – karta je samozřejmě bezkontaktní a ani při prvním použití nechce PIN.
O platbě kartou okamžitě informuje notifikace na mobilu.
Placení na internetu
Kartou jsem bez problémů zaplatil na českém webu s těmito poznatky:
- karta Wirex nemá 3D secure, platba proběhne okamžitě bez jakéhokoliv ověření
- za platbu na internetu nedostanete cashback
0,5 % cashback
Dnes už v Česku prakticky neexistují karty, které by měly rozumný cashback. Kde jsou ty časy, kdy Citi vracela 2 % bez podmínek. Wirex vrací 0,5 % na všechny platby v kamenných obchodech bez složitých podmínek.
Cashback je v bitcoinech a zůstává v aplikaci ve „složce“ Cryptoback, nepřipisuje se tedy na bitcoinovou peněženku. Lze ho do ní ale ručně poslat jedním kliknutím.
Kurz, poplatky, omezení
V Česku nás samozřejmě zajímá, jaké vznikají používáním karty kurzové ztráty. Na kartu totiž musím dostat eura a ty se mi přepočítávají zpět na Kč, když platím v českém obchodě.
- nabití FIAT peněz probíhá kartou, neplatíte za to žádné poplatky, ani žádnou zahraniční platbu. Výhodnost záleží čistě na kurzu EUR ve vaší bance, která vám kartu vydala.
- pokud utrácíte kryptoměnu, tak vás zajímá kurz, který vám dá Wirex při jejím prodeji. Ani tady nevidím problém. Na burze dostanete lehce více, ve směnárně méně. Kurz Wirexu mi přijde fér.
Jediný poplatek Wirexu, který vás asi bude zajímat, je 1,2 EUR/měsíc za vedení účtu. Pokud ale měsíčně proženete kartou 240 EUR, vrátí se vám poplatek v cashbacku (pohyb kurzu Bitcoinu pro tento účel zanedbávám). Nedoporučujioval vybírat kartou z bankomatu, protože to vás bude stát v celé Evropě 2,25 EUR.
Závěr
Na rozdíl od jiných pokusů o „kryptokarty“ nemusíte na kartu čekat dlouhé měsíce s nejistým výsledkem. Wirex přijde obratem. Zprovoznění je intuitivní a zabere vám pár minut. Z testu plyne, že konverzí na eura a zase zpět nepřicházíte o žádné velké peníze a při běžných částkách to v podstatě nepoznáte.
Pokud chcete další podrobnosti z testu, jděte na moji rozsáhlejší recenzi na Měšci. Nebo se ptejte tady v diskusi.