O kartu od Crypto.com jsem žádal už ani nevím kdy. Jednou za čas jsem se podíval do aplikace, kde stále svítilo „pending“ a skoro jsem na ni zapomněl. Ale v červenci se hnuly ledy a karta dorazila. Jak funguje? Přečtěte si recenzi.

TIP: karta crypto.com se po seškrtání všech výhod už moc nevyplatí. Lepší alternativou je Plutus. Přečtěte si recenzi.

Jsem už dlouho docela spokojeným uživatelem konkurenční karty Wirex, kterou mám hlavně kvůli 0,5 % cashbacku v BTC. Byl jsem zvědav, co nového nebo lepšího přináší Crypto.com. Článek popisuje zkušenosti s kartou Midnight Blue, tj. s tou nejobyčejnější variantou s cashbackem 1 %.

Jak o kartu Crypto.com požádat

Žádost o kartu je triviální a uděláte ji jednoduše v mobilní aplikaci. Já osobně jsem na kartu čekal snad dva roky, ale to bylo tím, že v době žádosti nemělo Crypto.com snad ani licenci a dokonce se ani nejmenovalo Crypto.com 🙂 V dnešní době by vám karta měla přijít během pár dní a ihned po registraci můžete mít virtuální kartu. Dorazí vám obyčejnou poštou z Anglie, konkrétně z Birminghamu.

Objednat kartu od crypto.com
Pokud o kartu požádáte přes odkaz v tomto článku, dostanu menší odměnu, díky které mohu financovat tento blog. Díky! Pokud na kartě zamknete 1000 CRO, dostanete bonus 50 USD,

Podobně jako Wirex nebo Curve obsahuje zásilka jen kartu a jednoduché instrukce. Vždy mě ale u těchto fintechů baví, jak je krabička na kartu dotažená do nejmenšího detailu a karta vyjíždí ze šuplíčku. Je to blbinka, ale působí to řádově lépe, než karta přilepená na papír v obyčejné obálce, jako to dělají snad všechny naše banky.

Podívejte se na jméno na dopisu. Že by česká stopa? 🙂

Aktivace karty

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Aktivace je také velmi jednoduchá a spočívá v tom, že v mobilní aplikaci kliknete na aktivaci karty a zapíšete CVV kód (to jsou ty číslice v podpisovém proužku) a je to.

Nabití peněz

Abyste mohli kartou zaplatit, musíte na ni poslat peníze. Opět velmi snadná operace. Před prvním dobíjením do aplikace zadáte nějakou svoji kartu, ze které se peníze pošlou. Po přidání karty se vám z ní strhne 0,1 EUR pro ověření funkčnosti. Pak už můžete na kartu Crypto.com nabít libovolnou částku (minimum je 20 EUR, tj. o 5 EUR méně, než u konkurenčního Wirexu). Částka je připsána na kartu okamžitě a potvrzení o nabití vám přijde i do e-mailu.

Placení a cashback

Při první platbě v obchodě nejde platit bezkontaktně, karta chce zasunout do terminálu, což je myslím standardní chování každé nové karty. Následující platby už jsou bezkontaktní a do 500 Kč i bez PINu.

Při placení na internetu je třeba potvrzení kódem, který vám přijde do SMS. Takže platby jsou i rozumně bezpečné. Překvapilo mě to na AliExpressu, který podle mě nikdy s českou kartou žádné ověření nechtěl a s Crypto.com ano.

Informace o tom, že proběhla platba, vám přijde jako notifikace na mobil i do e-mailu:

Notifikace o platbě

V notifikaci si všimněte informace o cashbacku, čímž se dostáváme k té nejzajímavější funkci karty od Crypto.com.

Cashback 1 % – 8 %

Existuje několik úrovní karet s různými bonusy. Jakou kartu můžete mít záleží na tom, kolik tokenů CRO zamknete v peněžence a držíte. Nejlépe pochopitelné je to z obrázku:

UPDATE: od 1. 10. je navýšen cashback u dvou nejvyšších karet na 8 resp. 5 %.

UPDATE: od 2. 11. 2020 se mění počet CRO nutných na stake takto: (POZOR: od 18.1.2021 se podmínky změní znovu).

Změna stakingu CRO

Jak vidíte, základní modrá karta vám dává cashback 1 % z každé platby a nic víc. Ale už o jeden level lepší karta vám dá casback 2 % a k tomu zdarma Spotify. Pro lepší představu o podmínkách dodávám, že k 1. 10. 2020 stojí jeden CRO token 0,08 USD, to znamená, že na druhý level a 2 % cashback dosáhnete, když zamknete 200 USD, tj. asi 5,5 tisíce Kč. To není tak hrozné, vyplatí se vám to od okamžiku, kdy kartou proženete 275 000 Kč a pokud si platíte Spotify, tak i dříve. Další levely už jsou samozřejmě pro běžného smrtelníka trochu vysoko – 2 000, 20 000 a 200 000 USD.

V tabulce vidíte, že cashback je za All card spending a opravdu to tak je. Cashback dostanete jak za platby v obchodech, tak za platby na internetu, což je třeba proti Wirexu obrovské plus, ten totiž dává cashback jen za platby v obchodech.

2 % vám podle mě nedá v Česku nikdo ani náhodou, to skončilo s koncem Citibank. A troufám si říct, že i 1 % cashback budete hledat dost obtížně a když najdete, bude mít spousty podmínek.

Nutno dodat, že cashback dostáváte také v CRO tokenech, takže si klidně můžete tokeny vydělat utrácením a teprve pak je zamknout a kartu povýšit. Pokud si říkáte, že odměna v nějakém podivném tokenu je k ničemu, tak se nemusíte obávat, CRO můžete přímo v aplikaci směnit na jinou kryptoměnu, třeba Bitcoin a nebo na FIAT měnu. Minimum pro směnu je 140 CRO. Kurz CRO se jako u každé kryptoměny neustále mění, takže při troše štěstí může dnes získané CRO stát za rok dvojnásobek (nebo také polovinu :). Jestli si budete šetřit CRO nebo ho budete okamžitě převádět na něco jiného, je jen na vás.

Kurzové rozdíly

Možná vám vrtá hlavou, jestli celou myšlenku nekomplikuje převod Kč na EUR a zase zpět. Nekomplikuje, kurzová ztráta je minimální a cashback ji v pohodě pokryje. Konkrétní test:

20. 8. mě s kartou mBank stálo nabití 20 EUR 522,54 Kč, což odpovídá kurzu 26,127 Kč/EUR. Protože platba kartou probíhá v EUR, je třeba se podívat, jakým kurzem se peníze převedou při platbě zpět na Kč. Vypovídající je to samozřejmě v ten samý den. Pokud nabijte dnes a platíte za týden, záleží na tom, kam se pohne kurz. Můžete prodělat i vydělat. Zkušební platba z 20. 8. ukazuje, že 140 Kč = 5,37 EUR. To znamená kurz 26,071 Kč za EUR. Což je kurzový prodělek 0,22 %. Z toho mi vychází, že pokud budete nabíjet kartu po menších částkách a až ve chvíli, kdy potřebujete platit, nemůžete díky cashbacku prodělat. Pokud byste nabili větší částku, nechali ji tam dlouho ležet a kurz EUR se výrazně hnul, teoreticky prodělat (ale i vydělat) můžete.

UPDATE 16. 12. 2020: kurzy se v mBank od léta nějak zhoršily. Doporučuji používat pro nabíjení karty Revolut, pak je kurzová ztráta prakticky nula.

Apple Pay a Google Pay

Apple Pay a Google Pay jsou dostupné jen pro US karty. Někde jsem zahlédl takové to obvyklé „V Evropě již brzy“, ale přesnější datum ne. Nicméně jde to obejít celkem pohodlně přes kartu Curve, která mobily umí a karta od Crypto.com do ní jde přidat. Je to sice trochu přes ruku, ale funkční.

Funguje karta všude?

Zatím jsem kartu vyzkoušel v těchto obchodech a funguje bez problémů (seznam budu postupně aktualizovat, až se dostanu k dalším běžným nákupům)

  • Albert, Lidl
  • benzínka Mol
  • Alliexpres (online)
  • brána GoPay pro platbu O2TV
  • drobné provozovny: stánek v parku Mirakulum, malé papírnictví nebo restaurace v Praze na Dejvické

Kde nefunguje

Na problém jsem zatím narazil tam, kde je online platební brána ČSOB – po vložení karty brána napíše Obchodník tuto kartu nepřijímá. UPDATE: nejde o obecný problém, ČSOB různým obchodníkům povoluje různé karty.

A kartu bohužel neakceptuje pro české Apple ID ani Apple – Zadaná kreditní karta není podporována v této zemi nebo oblasti: Česká republika. Zadejte prosím kreditní kartu platnou v této zemi nebo oblasti: Česká republika. Stejně dopadne u Applu i Curve, takže předpokládám, že je nutné zadávat fakt českou kartu :/

Nákup crypta

V mobilní appce máte vlastně v kapse crypto burzu a můžete nakupovat prakticky všechny smysluplné kryptoměny včetně těch, které už by se dali označit za shitcoin. Problém je ale ten, že pro mě nepochopitelně nejde cryptoměny nakupovat za peníze, které máte na kartě. Aplikace nabízí nákup kryptoměn jen kartou, kterou crypto.com nabijíte (nevýhodné, je tam 3,5 % poplatek), jinou kryptoměnou, nebo z Fiat Wallet. Jenže Fiat Wallet není to samé, jako karta crypto.com a neexistuje možnost, jak peníze z karty převést do Fiat Walletu (potvrdila mi to i podpora). Pro zaslání do Fiat peněženky se nabízí jen varianta SEPA platby. Což asi není zásadní problém pro toho, kdo si nechce dělat účet na burze a má ve své bance levné SEPA platby.

Určitě někdy později udělám i test nákupu krypta přes Crypto.com, pochopitelně mě bude zajímat hlavně kurz, resp. jeho porovnání s kurzem na burzách.

Různé drobnosti

Co se mi do předchozích odstavců nevešlo:

  • TIP: pokud plánujete objednat vyšší level karty, udělejte to rovnou. Pozdější změna karty stojí 50 EUR (navíc když objednáte rovnou vyšší, dostanete oněch 50 USD bonus 🙂
  • pokud vám nevyhovuje přednastavený PIN, můžete si ho změnit v libovolném bankomatu, který to umí. Zobrazit si ho můžete v mobilní aplikaci.
  • z cashbacku jsou vyjmuty některé transakce, kde hrozí, že si člověk natočí „nekonečný cashback“, viz podmínky: Transactions on digital wallets, digital banking services, crypto exchanges, stored value products, money remittance services are excluded from the CRO Rewards programme.
  • Crypto.com dělá občas speciální akce a tento týden šlo Twitterem info, že do konce září byl 5% cashback pro základní karty a 10 % pro vyšší v Lidlu, Tescu nebo Mc Donaldu (max. cashback pro tyto akce je 25 resp 50 USD).
  • od 11. 9. 2020 podporuje aplikace české koruny, to znamená, že všechny kurzy, zůstatky atd. můžete vidět v Kč. Karta je nadále vedena v EUR

Závěr

Pokud fandíte kryptoměnám, baví vás zkoušet nové věci a chcete získávat cashback, který vám žádná česká karta nedá, jděte určitě do crypto.com. Pokud ji mám srovnat s konkurenčním Wirexem, vyhrává crypto.com na celé čáře, protože cashback je minimálně dvojnásobný, platí i na nákupy přes internet a neúčtuje měsíční poplatek.

Pokud máte ke kartě nějaké otázky, ptejte se v komentářích pod článkem. Neptejte se mě, jak to chce Crypto.com dlouhodobě financovat 🙂 Snad to mají spočítané dobře.

A to nejlepší na konec – pokud si kartu objednáte přes odkazy v článku a zamknete alespoň 1000 CRO, dostanete bonus 50 $. Pokud se náhodpu nevyplní automaticky Referra Code, napište ujx4mx2hqb.

Objednat kartu od crypto.com s bonusem 50 $

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu