Ripple (XRP)

Ripple – více než kryptoměna

Rok 2017 byl úspěšný pro různé druhy digitálních měn – kryptoměn. Jednou z nejvíce úspěšných byl Ripple, který vedle kryptoměny funguje také jako moderní platební síť. Je důležité upozornit, že Ripple funguje odlišným způsobem oproti ostatním kryptoměnám. To samé platí také pro platební síť. Zjednodušeně lze říci, že Ripple propojuje tradiční bankovní svět se světem kryptoměn.

Ripple – kde se vzal?

Začátek ripplu můžeme vysledovat šest let nazpátek až do amerického San Francisca. Cílem původního startupu bylo vymyslet unikátní systém platebního systému inspirovaný blockchainem, který bude fungovat jako stávající systémy (směnárny a platební sítě), ale přitom bude využívat kryptoměny, fiat měny a komodity.

Hlavní výhodou této zvláštní kryptoměny je snadná implementace do systémů. Ripple využívají například mezinárodní banky, protože umožňuje převádět peníze v reálném čase. Už jenom to, že jej využívají banky, svědčí o stabilní technologii. Není divu, že na začátku roku 2018 Ripple zastával hned třetí místo po bitcoinu a etheru.

Ripple versus Bitcoin

Velmi často je Ripple brán jak konkurent Bitcoinu. Ve skutečnosti se jedná o dvě naprosto rozdílné věci, které nemá smysl porovnávat. Oproti Bitcoinu Ripple nabízí rychlejší čas vyrovnání a to v řádu několika málo sekund (u bitcoinu jsou to až hodiny). Zatímco bitcoin se “těží”, Ripple je možné pouze nakoupit nebo získat darem.

A poslední rozdíl je v principu – bitcoin je tzv. decentralizovaná digitální měna, kdežto Ripple je transakční sít zahrnující digitální měnu. Většina digitálních měn je decentralizovaná, Ripple je však založený na ověřeném modelu centralizace a obsahuje pouze některé prvky decentralizace.

Začalo to fixním počtem ripplů

Digitální měna Ripple je označována zkratkou XRP a nelze ji těžit. Na začátku bylo vydáno 100 miliard mincí XRP a veškeré transakce jsou pod kontrolou sítě Ripple. Tvůrci mají v plánu každý měsíc prodávat omezený počet XRP, což investorům umožní lépe předvídat nabídku a poptávku. K uvolňování měny tedy dochází postupně, ne najednou.

Ripplu se předpovídá skvělá budoucnost, mnohem lepší než Bitcoinu. Největší výhoda je spatřována ve schopnosti urychlit transakci mezi dvěma stranami bez účasti strany třetí. O spolupráci v sítí Ripple aktuálně (údajně) uvažuje 60 velkých společností a 40 % japonských bank. Royal Bank of Scotland a Bank of America Merrill Lynch plánuji XRP používat pro vybrané platební služby již v roce 2018 a národní banka Abu Dhabi již Ripple využívá pro mezinárodní transakce.

Během jednoho roku cena ripplu vzrostla z 0,2 dolarů (prosince 2017) na 2,56 dolarů za 1 XRP (leden 2018).

Ripple – jak jej koupit?

Ripple lze získat koupí nebo směnou. Seznam směnáren, kde lze Ripple koupit, najdete na webových stránkách Ripple. V případě ripplu se nejvíce obchoduje na Binance, Bittrex a Bithumb. Koupit ho ale můžete i na CoinMate, burze vhodné pro začátečníky. K bezpečnému uložení kryptoměny poslouží hardwarová peněženka, která podporuje Ripple (např. Ledger Nano S, Toas Wallet či Rippex).

Podívejte se na aktuální kurz XRP.

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu