Site icon Bitcoinvkapse.cz

Dash – moderní kryptoměna, která nabízí odměnu pro inovátory

Dash – moderní kryptoměna, která nabízí odměnu pro inovátory

Pro neznalé oboru představuje kryptoměny nejznámější Bitcoin. Ve skutečnosti je ale Bitcoin pouze jedním z mnoha druhů. Dalším představitelem je moderní kryptoměna Dash, jejíž tvůrci vymysleli specifický způsob samofinancování vývoje. Zájemcům umožňuje navrhnout vlastní inovace a v případě úspěchu je inovátor odměněn tzv. super blokem.

Počátky kryptoměny Dash sahají do roku 2014, kdy byla na trh uveden v lednu pod názvem XCoin. Na konci ledna byl název nové kryptoměny změněn na DarkCoin a o rok později v březnu 2015 si vysloužila nové jméno Dash, které jí nakonec zůstalo. Zkratka Dash vznikla ze slov Digital Cash (digitální peníze). Jejím tvůrce je Evan Duffield.

Jako spousta dalších kryptoměn i Dash vychází ze zdrojového kódu nejznámější kryptoměny Bitcoinu. Odlišná je tím, že má vlastní blockchain, který s Bitcoinem nemá žádnou společnou historii. Hlavní specialitou Dash jsou Master Nodes nabízející uživatelům spousty zajímavých možností a výhod.

Dash – Decentralizace, rychlost a anonymita

Těmito třemi slovy lze velmi jednoduše charakterizovat kryptoměnu Dash. Jedním z hlavních cílů tvůrců bylo zajištění absolutního soukromí a bezpečnosti uživatelů, posílání kryptoměny bez prostředníků a co nejkratší časy převodů (pozn. pomalý převod je často předmětem kritiky u Bitcoinu).

Dash vznikl odštěpením od Bitcoinu (tzv. hard fork). Těžba měny funguje na základě principu známého jako proof of work. Jeden blok je vytěžen za dvě a půl minuty. Celkem má být vytěženou 18,9 milionu mincí. Nyní je v oběhu více než poloviny této částky. A právě při těžení Dash nabízí odměny za navržení inovací.

Promyšlený způsob samo financování vlastního vývoje

Pro své operace Dash využívá dvouvrstvou síť. Vybrané síťové operaci (např. vytváření nových bloků) provádí mineři. Druhou úroveň představují tzv. Master Nodes, které umožňují provádění funkcí PrivateSend a InstantSend. Za tyto služby inkasují 45 % vytěžených mincí.

Vydělávat může pouze ten, kdo vlastní alespoň 1 000 mincí Dash (tj. miliony korun). Nyní po celém světě existuje cca 5 000 Master nodes. Nejvíce jich ve USA, Německu a Nizozemí. Zhruba dvě desítky se nachází v ČR.

Dalších 45 % z vytěžení bloku získávají mineři. Zbývajících 10 % je použito na financování celého systému a jeho vývoje. Jedná s o tzv. super blok, který každý měsíc obdrží tvůrce nejlepšího inovačního návrhu. Volba probíhá hlasováním, jehož průběh i výsledky lze sledovat na oficiálních stránkách kryptoměny.

Co byste o Dash měli vědět

Kryptoměnu Dash si můžete zakoupit na burzách, ve směnárnách a v automatech, které se v případě ČR nachází pouze v Praze. K bezpečnému uložení měny slouží hardwarové peněženky Trezor a Ledger, papírová peněženka Paper-Dash a mobilní peněženky Coinomi pro operační systém Android a Dash Wallet pro systém iOS.

Burzy, kde lze nakoupit DASH: CoinMateBinance, HitBTC, YoBit, Bitfinex, Bithumb, Poloniex, Livecoin, AEX, Huobi, Bit-Z, Bittrex, OKEx, Exmo, Kraken, xBTCe, WEX, Upbit, Kucoin, Liqui, Exrates, CEX.IO, Cryptopia, Gate.io, CoinEx, Coinsquare, Koineks, BitBay, BX Thailand, LiteBit.eu, Bitcoin Indonesia, CryptoBridge, Tidex, SouthXchange, Abucoins, Altcoin Trader, LocalTrade, Qryptos, C-CEX, Bitsane, Bittylicious, Mercatox, OpenLedger DEX a Bleutrade.

Aktuální kurz Dash

Exit mobile version