Ledger Nano S – nejlevnější hardwarová peněženka

Vrhli jste se do nákupu kryptoměn a přemýšlíte, kde ji bezpečně uložit? Pořiďte si peněženku. Za účelem úschovy digitálních měn byly vytvořeny hardwarové peněženky, které slouží stejným způsobem jako klasická peněženka jen s rozdílem, že nabízí větší ochranu vašich peněz, byť digitálních. Pojďme se podívat na nejlevnější HW peněženku na současném trhu.

TIP: Recenze Ledger Nano S zde na blogu

POZOR: Ledger si v květnu 2023 pořádně naběhl a notně si pošramotil reputaci.

Již od roku 2016 je za 2599 Kč korun k mání miniaturní hardwarová peněženka připomínající flash disk Ledger Nano S od francouzského výrobce Ledger (v akcích se dá sehnat i o něco levněji). Oproti českém Trezoru (výrobcem je společnost Satoshi Labs) má pár nedostatků, které ale vyváží o něco nižší cena. Běžní uživatelé si Ledger Nano S chválí. Podporuje více než deset různých kryptoměn a je vhodná i pro uložení větších částek.

Objednat Ledger Nano S

Které kryptoměny Ledger Nano S podporuje?

Hlavní výhodou HW peněženek je bezpečnost

Nač si kupovat HW peněženku za několik tisíc korun, když je možné mít kryptoměny uložené v počítači nebo online peněžence? Je to velmi jednoduché. Vše, co je online, je více či méně snadno napadnutelné. K vašemu privátnímu klíči se tak zkušený hacker může dostat snadno.

U hardwarové peněženky, která funguje offline, to z logických důvodů nelze. Privátní klíč je bezpečně uložený na HW peněžence stejně jako vaše digitální korunky. Investovat oněch pár tisíc korun do bezpečného zařízení (v případě HW peněženky Ledger Nano S je to cca 2 599 korun), se rozhodně vyplatí.

Jak Ledger Nano S funguje

Ledger Nano S je malá “krabička”, která vypadá jako obyčejný flash disk. Součástí balení je USB kabel sloužící k propojení HW peněženky s počítačem, klíčenka na krk, přívěsek na klíče a samozřejmě nechybí podrobný návod. Vlastní baterku zařízení nemá a peněženka tak funguje pouze po připojení.

HW peněženka Ledger Nano S se ovládá pomocí dvou tlačítek. Prvním krokem je připojení zařízení k počítači. Nastavení peněženky začíná stisknutím obou tlačítek naráz. Následuje možnost volby mezi vytvořením nové peněženky či obnovením jiné (ztracené, ukradené či poškozené). Následuje zadání vlastního PIN, který tvoří 4 až 8 číslic. Každou číslici je nutné potvrdit zmáčknutím obou tlačítek.

Pokud PIN zapomenete, zadáte 3krát po sobě špatně nebo o zařízení přijdete, lze data obnovit prostřednictvím tzv. recovery phrase. Jedná se o soubor 24 náhodných slov, které si společně s aktivací prvního zařízení napište a uložte na bezpečné místo. Nikdy nenoste lísteček společně s peněženkou!

K provádění transakcí je potřeba virtuální peněženka

V podstatě se HW peněženka Ledger Nano S stane vaší osobní bankou. Jedná se o zcela decentralizované zařízení a nad svými penězi máte kontrolu pouze vy. Na stránce Ledgerwallet si do počítače, případně mobilního telefonu, stáhněte virtuální peněženku. Pomocí aplikace budete moci po připojení HW peněženky provádět platební transakce.

Objednat Ledger Nano S

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu