Site icon Bitcoinvkapse.cz

ZCash (ZEC) – silná ochrana soukromí

ZCash (ZEC) – silná ochrana soukromí

Na konci října 2016, přesně v den významného českého státního svátku, vznikla další z mnoha decentralizovaných digitálních měn ZCash (ZEC). Jako většina digitálních měn ZCash využívá technologii blockchain, umožňuje rychlé a levné platby odkudkoliv kamkoliv po celém světě a uživatelům slibuje silnou ochranou soukromí.

ZCash a její historie

Vývoj měny začal už o tři roky dříve v roce 2013, kdy vznikl protokol Zerocash, na němž je ZCash vytvořena. Původně totiž mělo jít o fork Bitcoinu pod označením Zerocoin. Za jejím vznikem stojí tým amerických vývojářů a kryptografů Zerocoin Electric Coin Company (ZECC) pod vedením Zooka Wilcoxe. Krátce po uvedení nové měny na trh, byli investoři ochotni zaplatit až tisíc dolarů za jednu jednotku.

V roce 2014 vývojáři zahájili spolupráci se dalšími kryptografy z společnosti Massachusetts Institute of Technology (MIT), The technion a Tel Aviv University. Výsledkem spolupráce byl vznik nové měny, pokrok v ochraně soukromí a vznik názvu Zerocash. K oficiálnímu uvedení měny na trh s kryptoměnami došlo 28. října 2016.

ZCash – důkazy bez vědomostí

Hlavní výhodou této pouze dva roky staré digitální měny je ochrana soukromí, kterou lidem ukradli počítače, jak tvrdí vývojáři. Pokud vám to připomíná jinou digitální měnu – Monero, kterou prý s oblibou využívají “mafiáni”, nejste daleko od pravdy. Také ZCash se zaměřuje na ochranu soukromí a úplnou anonymitu při posílání peněz. Umožňují to tzv. stíněné adresy (stíněné transakce), které dokáží skrýt údaje o odesílateli, příjemci i posílaném balíku peněz.

Skrytí důležitých informací zajišťuje speciální kryptografický protokol zk-SNARKs (zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge = důkazy bez vědomostí, důkazy s nulovou znalostí), která se u ZCash hodně osvědčila. Díky Zero knowledge proofs lze (ale není to vyžadováno, záleží na účastnících platby) skrýt všechny údaje tak, aby byla provedená platba stoprocentně anonymní.

Těžba a odměna pro těžaře

Jako většina digitálních měn ani ZCash nemá centralizovaný systém, který by zabezpečoval celou síť a potvrzoval uskutečněné platby. O to se starají její uživatelé – těžaři. Jejich prací je porovnávání všech nových transakcí, aby nemohlo dojít k opakování již uskutečněných plateb.

Záznamy o všech provedených transakcí se ukládají do bloku a právě ty se těžaři snaží zpracovat. Jejich úkolem je převést data z posledního bloku do tzv. hashe, který musí splňovat určitá kritéria. Pokud se to těžaři povede, začne se těžit nový blok. Vytěžení jednoho bloku trvá cca 150 vteřin.

Za odhalení správného řešení a nový blok těžař obdrží odměnu v podobě 12,5 ZEC, z čehož 2,5 ZEC odvede vývojářům ZCash. Poplatek 2,5 ZEC podporuje další vývoj měny. Ke zrušení poplatků by mělo dojít v roce 2020. Od tohoto momentu zůstane celá částka těžařům.

ZCash – jak koupit a uložit?

Nové mince digitální měny lze vytěžit nebo nakoupit za bitcoiny či tradiční měnu (dolar, euro) a to na burzách HitBTC, Bittrex, Binance, Bitfinex, Bit-Z, Poloniex, WEX, Kraken, CoinEx, Exmo, Huobi, Upbit, CEX.IO. Mince (coiny) lze nechat na účtu nebo uložit na hardwarovou peněženku, kde jsou mince ve větším bezpečí před hackerskými útoky. Použít lze peněženky Ledger Nano S a Trezor.

Aktuální kurz ZCash

Exit mobile version