Monero – kryptoměna nabízející skutečnou anonymitu

Zatímco všechny kryptoměny hovoří o soukromí a anonymitě, Monero anonymitu skutečně nabízí. Jeho šifrovací technologie jsou natolik promyšlené, že nelze dohledat adresu odesílatele, příjemce ani výši převedené částky. Není divu, že se jí přezdívá kryptoměna drogových dealerů.

Monero patří mezi nejoblíbenější kryptoměny. Například v roce 2016 se její hodnota zvýšila 27x! Pro lepší představivost hodnota Bitcoinu za stejné období vzrostla “pouze” dvakrát. Kromě tradičních investorů a příznivců ji totiž užívají i méně legální profese jako například drogoví bossové. Dnes se Monero řadí k nejznámějším a největším kryptoměnám na trhu s digitálními měnami.

Podobně jako jiné kryptoměny vzniklo Monero odštěpením (hard forkem) od Bytecoinu v roce 2014, který se nejznámější kryptoměně Bitcoin podobá nejen názvem, ale i některými vlastnostmi. Bytecoin byl de facto nahrazen novou kryptoměnou Bitmonerem. Později se název zkrátil na kratší Monero.

Sedm vývojářů – pět je tajných

Monero je měna anonymní po všech stránkách. Na Moneru pracuje celkem sedm vývojářů. Veřejnosti jsou však známá jména pouze dvou z nich – Francisco Cabaňas a Riccardo Spagna. Zbylých pět vystupuje pod anonymními přezdívkami tacotime, smooth, luigi1111, othe a noodledoodle.

Monero sazí na anonymitu a decentralizaci

Všechny kryptoměny jsou založené na decentralizace, větším soukromí a určitě míry anonymity. Monero je však kryptoměnou, které se rozhodla prosadit mezi ostatními tím, že uživatelům nabízí absolutní anonymitu. Neexistuje tedy žádný způsob, jak získat informace o uživatelích a provedených transakcích.

Jedná se o funkci Ring Confidential Transaction, které údaje zamaskuje před všemi, kteří se neúčastní transakce. Na blockchainu Monera lze vidět skrytou adresu (steahlt). Původ a cíl transakce však mohou vidět pouze odesílatelé a příjemci, nikdo jiný.

Kruhové podpisy chrání identitu odesílatele

Identitu odesílatele navíc chrání tzv. kruhové podpisy (Ring Signature). Každý kontrakt podepisuje až sedm účastníků, což znamená, že třetí strana nemá šanci vystopovat jeho účastníky. Jak kruhové podpisy fungují? Jako odesílatel je označeno více adres najednou, a tudíž nelze odhalit, ze které adresy peníze skutečně odešly. Všichni odesílatele mohou označit kteroukoliv adresu jako jednoho z možných odesílatelů. Čím více jich odesílatel označí, tím větší anonymitu si zajistí.

Podobný důraz je kladený na decentralizaci měny. I v tomto případě se Monero řadí mezi nejvíce decentralizované kryptoměny na trhu. Tuto vlastnost Monero získalo kvůli CryptoNight, což je hash systém založený na CryptoNote algoritmu. Hlavním cílem systému je férový a maximálně decentralizovaný měnový systém.

Monero je možné získat nákupem na burzách a směnárnách či těžením. K uložení peněz je možné použít webovou peněženku MyMonero nebo online směnárny. Zde je ale nutné počítat s rizikem kybernetických krádeží. Hardwarová peněženka pro Monera dlouho neexistovala, ale nově by Monero měl umět Trezor T.

Burzy, kde lze nakoupit Monero: HitBTC, Bithumb, Bitfinex, Poloniex, Binance, Kraken, OKEx, Bittrex, Livecoin, UpBit, Exmo, Coinroom, BTC-Alpha, Cryptopia, Gate.io, Exrates, CoinEx, Qryptos, SouthXchange, Abucoins, Braziliex, Cryptox, Tux Exchange, Cryptomate, Mercatox, LiteBit.eu a Bisq

Aktuální kurz Monera

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu