Site icon Bitcoinvkapse.cz

Nezapomeňte si na burze zapnout dvoufázové ověření

Bezpečnost

Na kryptoměnové burze či směnárně máte své peníze, proto je potřeba přistupovat k zabezpečení přístupu stejně, jako to děláte například v bance. Mít na burze slabé heslo ve stylu „qwertz“ je stejné, jako nechat peněženku na stole v restauraci a jít na WC.

[článek je staršího data, některé věci se mohli trochu změnit, ale obecně stále platí]

Silné heslo by mělo být samozřejmostí – já osobně používám klidně hesla o délce 20 a více znaků. Pokud se ptáte, jak si je pamatuji, tak nepamatuji – používám správce hesel, konkrétně ten nejlepší: 1Password. Pokud správce hesel ještě nepoužíváte, doporučuji články Michala Špačka na Lupě na toto téma.

Pokud jde ale o peníze, sebesilnější heslo je málo.

Nastavte si dvoufázové ověření

Asi to znáte ze svého internetového bankovnictví – kromě jména a hesla potřebujete pro přihlášení či provedení příkazu ještě jedno „heslo“  získané z jiného zařízení, než je počítač. U bank je to nejčastěji SMS nebo zpráva zaslaná do mobilní aplikace. Toto tzv. dvoufázové ověření zajistí, že i kdyby vám útočník nějakým způsobem sebral heslo, bude mu k ničemu. Musel by vám ukrást i mobil a musel by se do něj umět dostat (předpokládám, že pro vstup do mobilu máte nastavené heslo, případně otisk prstu a že ho nenecháváte nikde válet jen tak bez dozoru).

Většina burz podporuje dvoufázové ověření pomocí standardu TOTP, který umí nepřeberné množství mobilních aplikací. Asi nejznámější je Google Authenticator. Pokud si na burze dvoufázové ověření zapnete, budete pak při přihlašování požádáni o jednorázový číselný kód vygenerovaný na vašem mobilu.

Pozor: zapnutím dvoufázové ověření nepřestává platit, že na burze nemáte peníze ani krypto nechávat. Mějte je tam jen po nezbytně nutnou dobu.

Mimochodem, dvoufázové ověření je dobré zapnout i na vašem e-mailu, pokud útočník získá přístup do vaší schránky, máte zaděláno na problém. Umí ho např. Gmail, neumí ho bohužel náš Seznam.

Jak na burze dvoufázové ověření zapnout

Na většině burz najdete zapnutí dvoufázového ověření v nastavení účtu. Hledejte „two factor authentication“ a podobné. Pojďme si to ukázat na dvou nejpopulárnějších burzách pro začátečníky:

Coinmate

Zapnutí dvoufázové ověření na Coinmate najdete po kliknutí na váš avatar vpravo nahoře:

Klikněte na Bezpečnost a následně u Ochrana přihlášení. Stránka vám ukáže QR kód, který vyfotíte mobilní aplikací pro dvoufázové ověřování (třeba výše zmíněný Google Authenticator) – ta vás k ofocení vyzve, když v ní klikněte na přidat účet. Do aplikace vám přibude položka Coinmate a rovnou vám ukáže šestimístný kód, který pro kontrolu zapíšete do formuláře na Coinmate. Po odeslání vám burza potvrdí, že dvoufázové ověření je zapnuté. Od této chvíle se bez mobilu nepřihlásíte a nezadáte příkaz k převodu měn.

Anycoin

Zapnutí dvoufázové ověření na Anycoin najdete po kliknutí na váš avatar vpravo nahoře:

Další burzy

Na dalších burzách to bude vždy podobné, nastavení najdete v nějaké sekci nastavení a zabezpečení. Jestliže burza dvoufázové ověření nenabízí, tak bych se ji raději vyhnul. Pokud jde o peníze, vyžadujte vždy maximální zabezpečení.

A samozřejmě i tak nenechávejte na burze ležet prostředky, které tam nepotřebujete mít. Vše si převádějte do peněženky.

Čtěte dále:

Exit mobile version