Česká směnárna Anycoin je poslední dobou hodně vidět a představuje jednu novinku za druhou. Podíval jsem se jí proto podrobněji na zoubek a sepsal tuto recenzi.

TIP: vyzkoušejte si nezávazně Anycoin a dostanete na to 300 Kč do začátku, pokud se registrujete přes tento odkaz.

Jak probíhá registrace

Registrační formulář asi nemůže být jednodušší – pro vytvoření účtu vám stačí zadat pouze e-mail. Na ten vám obratem přijde odkaz na nastavení hesla a tím je první část registrace hotova.

KYC (ověření totožnosti)

Svoji totožnost nemusíte ověřovat hned, ale dříve či později pravděpodobně narazíte na limit 25 000 Kč. Nad tuto částku už je třeba ověření. A bez ověření také nedostanete výše zmíněný vstupní bonus 300 Kč.

Pokud už jste se někdy ověřovali na jiné burze či směnárně, nebude to pro vás nic nového nebo překvapivého. Budete muset nahrát fotku své občanky a nějakého druhého dokladu (řidičák, pas) a k tomu pořídit fotku (selfíčko), kde občanku držíte v ruce. Posledním krokem je ověření bankovního účtu, které provedete tak, že pošlete do Anycoinu jednu Kč.

Když jsem to testoval, trvalo ověření docela dlouho – prakticky přesně týden. Odeslal jsem v pátek v poledne a potvrzeno bylo další pátek v 10:30. A pozor, některé maily od Anycoinu mi spadly do spamové složky, takže doporučuji kontrolovat.

Co Anycoin umí

Nakoupit nebo prodat krypto

Není úplně obvyklé, že směnárny umí takové množství altcoinů jako Anycoin. V době psaní článku jsme napočítal přes 150 coinů. Pokud jste začátečník, doporučuji nevěnovat drtivé většině z nich žádnou pozornost a soustředit se jen na bitcoin, případně pár silných coinů z Top 10 dle Coinmarketcap.com. Užitečné je, že můžete nakoupit i stablecoiny jako například USDT. Stablecoiny můžete potřebovat do různých služeb typu stakingu nebo když budete chtít tradovat na burze jako je třeba Binance. U Anycoinu máte jednoduchou cestu, jak koupit stablecoin za české koruny.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Anycoin

Nákup bitcoinu nebo jiné měny je pak už dost triviální:

 1. zvolíte, kolik BTC chcete, nebo kolik Kč chcete za nákup utratit
 2. vyberete, jaký kurz chcete použít:
  aktuální v okamžiku zadávání požadavku (pokud se kurz hodně pohne, nemusí se příkaz vykonat)
  tržní kurz (kurz v okamžiku, kdy objednávka dorazí na burzu)
  pevný kurz (můžete si zvolit přesný kurz, na burzách je znám jako příkaz Limit)
 3. jak zaplatíte – můžete z Anycoin účtu, pokud máte nabité peníze, nebo bankovním převodem
 4. kam koupené bitcoiny poslat – mohou zůstat na vašem účtě u Anycoin a nebo rovnou odejdou do vaší peněženky (Anycoin vám pak naúčtuje poplatek za transakci 0,00001 BTC).

Poslední bod je důležitý a rozhodně doporučuji využít možnost poslat si zakoupené krypto do vlastní peněženky, protože dokud jsou prostředky u někoho, nejsou fakticky vaše a můžete o ně přijít. Pokud se rozhodnete nakupovat po menších částkách, převeďte si prostředky do své peněženky alespoň jednou za čas.

Pravidelné nákupy (DCA)

Pravidelné nákupy nebo-li Dollar cost averaging je nejlepší způsob pro pravidelné spoření do bitcoinu. U Anycoinu si můžete nastavit pravidelné nákupy a nemusíte na to myslet. Stačí, když si nastavíte trvalý příkaz na dobíjení peněz do svého účtu (například 1000 Kč/měsíc) a v Anycoinu si pak nastavíte třeba že chcete koupit BTC každou neděli za 250 Kč.

Podpora Lighting Network

Tato funkčnost také není úplně obvyklá a je třeba za ní Anycoin pochválit. O tom, jak funguje Lighting Network jsem psal v článku K čemu je dobrý a jak funguje Lightning Network a doporučuji ho k přečtení. Ve zkratce: LN umožňuje bleskové přesuny bitcoinu za miniaturní poplatky. Proto pokud s bitcoinem začínáte a budete si ho kupovat po stokorunách, je rozumné pořídit si Ligting peněženku a přesouvat si zakoupené bitcoiny do ní. Nebude vás to stát prakticky žádný poplatek a budete mít své peníze pod kontrolou. Samozřejmě, že pokud objem BTC ve vaší Lighting peněžence přeroste to, co obvykle noste ve své opravdové peněžence, zvažte přesun prostředků na ještě bezpečnější místo, ideálně na HW peněženku.

Kurzy kryptoměn

Je známá věc, že směnárny mají o něco horší kurzy než přímo burzy – je to logické, protože směnárna pro vás nakoupí bitcoiny právě na burze a cenu pro vás navýší o svůj zisk. Není na tom nic špatného, je to prostě poplatek za to, že nakupujete jednodušeji a jste odstíněni od burzy, která je na ovládání složitější a laik to nemusí zvládnout. V době testu měl Anycoin kurz bitcoinu horší přibližně o 2,5 % v porovnání s burzami. Konkrétně jsem porovnával s burzou Coinmate (jestli už vám směnárna nestačí a porozhlížíte se po burze, Coinmate doporučuji).

Doplnění přímo od Anycoinu: Držíme spread okolo 3 % (tzn. nákup/prodej cca 1,5% od středu).

Pokud používáte nákup přes směnárnu jako spoření s tím, že neplánujete bitcoin zase zítra prodávat, když povyskočí o pár procent, nemusíte takto drobný rozdíl v kurzu vůbec řešit. Z dlouhodobého hlediska není podstatné, jestli koupíte bitcoin za 660 nebo 680 tisíc (že nemusíte kupovat celý bitcoin snad nemusím připomínat).

Závěr

Anycoin je dobrá volba pro začínající i středně pokročilé užívatele. Má některé zajímavé funkce, které nenajdete u konkurenčních směnáren.

Plusy

 • velký výběr kryptoměn (bitcoin maximalisté toto asi úplně neocení)
 • pravidelné nákupy (DCA)
 • podpora Ligting Network
 • jednoduché a přehledné rozhraní
 • čeština a česká koruna
 • vstupní bonus 300 Kč

Mínusy

 • trochu delší doba ověřování totožnosti při registraci
 • lehce horší kurz (obecná vlastnost směnáren)

Vyzkoušet Anycoin s bonusem 300 Kč

 

 

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu