Coinmate je burza s českými kořeny, která ma pro našince nejednu výhodu. Hlavně pokud jste spíše začátečník nebo středně pokročilý, neměli byste ji minout.

K burze Coinmate mám speciální vztah, protože jsem na ní v roce 2017 začínal (její kořeny sahají až do roku 2014). Od té doby si prošla několika nezaviněnými problémy, kdy ji např. FIO banka zrušila účet, ale vše se povedlo překonat a burza má stále hlavně českým uživatelům co nabídnout.

Výhodou je čeština a české koruny

Celé rozhraní burzy je v češtině a nabízí i kryptoměny v páru s českou korunou. Nemusíte tak nic přepočítávat na eura nebo dolary jako na jiných zahraničních burzách. A samozřejmě můžete česky komunikovat i se zákaznickou podporou. V minulosti byla čeština na podpoře poloutajená – dotaz se dal normálně napsat česky a pak vám někdy odpověděli česky, někdy anglicky 🙂

TIP: každý nový uživatel získá po registraci přes tento odkaz bonus 500 Kč. Stačí nakoupit kryptoměny minimálně za 1000 Kč.

Burza i směnárna v jednom

Rozdíl mezi burzou a směnárnou si můžete nastudovat v samostatném článku. Coinmate nabízí obě rozhraní – můžete prostě koupit bitcoiny za 1000 Kč za aktuální kurz a nic jiného neřešit a nebo využít pokročilé funkce pro obchodování.

Pokud začínáte, pravděpodobně vezmete za vděk jednoduchým rozhraním a nákupem bitcoinu na „dva kliky“. Jak vidíte na obrázku níže, jednodušší už to opravdu být nemůže. V horním menu vyberete Koupit/Prodat, částku a potvrdíte. Kupujete za kurz, který v daném okamžiku CoinMate nabízí, na obrázku to je 1 400 555 Kč za jeden BTC.

CoinMate směnárna

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud si chcete do bitcoinu odkládat pravidelně část peněz, vystačíte s tímto jednoduchým řešením a více nepotřebujete.

Když vás krypto pohltí a začnete se o nakupovaní více zajímat a třeba i spekulovat na cenu, použijete burzovní rozhraní, které už umožňuje zadávat pokyny k nákupu i prodeji sofistikovaněji.

Pokud v menu zvolíte Obchodovat, dostanete se do rozhraní, které vypadá hodně podobně jako velké zahraniční burzy. Ale stále je podle mě trochu jednodušší a přehlednější. K dispozici máte svíčkový graf, historii obchodů, orderbook, přehled o svých obchodech a pokynech a hlavně různé typy příkazů, kterými můžete nakupovat nebo prodávat:

  • Pokyn Market znamená, že kupujete nebo prodáváte za tržní cenu v daný okamžik. Vlastně je to to samé, jako když použijete výše popsané jednodušší rozhraní
  • Pokyn Limit umožňuje říct, za kolik chcete prodat nebo koupit. Pokud se vám zdá bitcoin drahý za 1,4 milionu Kč, můžete si zkusit zadat pokyn, kterým říkáte, že chcete koupit za 1,3 milionu. Pokud cena klesne, pokyn se vyplní. Stejně tak můžete říct, že prodáte za 2 miliony a až tam cena dojde, pokyn se také vyplní.
  • Pokyn Limit + stop je vlastně OCO pokyn a docílíte jím toho, že řeknete „prodám bitcoin minimálně za 1,5 mil., ale když půjde trh proti mě a BTC klesne na 1 milion, tak pozici uzavři (prodej)„. Tento pokyn se používá hlavně v tradingu, kdy nakoupíte a očekáváte nějaký pohyb, kterým vyděláte. Pokud se trh hne na druhou stranu, chcete pozici uzavřít a neriskovat větší ztrátu.
  • Pokyn Trailing stop moc kryptoburz nemá. Docílíte jím toho, že pokud použijete Limit + stop v kombinaci s trailing stop, tak stop cena se bude posouvat nahoru, když kurz roste. Jednoduchý příklad – pokud koupíte za cenu 100, nastavíte si prodej na 200 a stop na 90, tak když cena vyroste na 110, posune se stop cena na 100, když na 150, posune se stop cena na 140. Stop cena stále zůstává vždy o 10 za nejvyšší cenou. Pokud se trh otočí, tak jakmile dosáhne cenu o 10 nižší od maxima, dojde k prodeji. Pomocí tohoto příkazu si konzervujete zisky pro případ, že by cena nedošla na vámi požadovaných 200. Pokud se otočí na 150, tak prodáte za 140 a ne až za 90, jak byl původní stop pokyn.
  • Coinmate je malá burza, jak vidíte z obrázku, objem BTC/CZK za 24 hodin byl v době psaní článku 8 BTC. Pokud byste chtěli přes Coinmate prodat větší množství BTC, tak byste si mohli nepříjemně srazit kurz. Proto má burza možnost zadat Hidden pokyn, který není vidět v orderbooku.

CoinMate burza

Podporované kryptoměny

Na Coinmate nenakoupíte stovky coinů, což je pro začátečníky spíše dobře. Aspoň nemáte nutkání koupit kdejaký psí shitcoin :). Koupit můžete Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP)DASH, Solana (SOL), Cardano (ADA) a DAI. Uvedené měny můžete obchodovat v různých párech ke koruně i euru a navzájem. Samozřejmostí je BTC/CZK a BTC/EUR, ale jde třeba i BTC/LTC nebo BTC/ETH.

Registrace

Registrace je už v dnešní době snadná a defacto standardní. Počítejte s tím, že kromě e-mailu a hesla se budete muset i identifikovat. Pokud se zaregistrujete přes odkazy v tomto článku, dostanete od burzy bonus 500 Kč (musíte nakoupit kryptoměny alespoň za 1000 Kč).

CoinMate registrace

Nabití peněz

Abyste mohli nakupovat bitcoiny či jiné měny, musíte si nejprve na Coinmate poslat peníze. A tady přichází velká výhoda proti zahraničním burzám – uděláte to jednoduše přes platební bránu GoPay, kterou pravděpodobně znáte z mnoha českých e-shopů. Coinmate tak elegantně obešla dohadování se s českými bankami o tom, zda lidé mohou vlastní peníze poslat na krypto. Stačilo dohodnout se s GoPay. Jak alternativa se nabízí i další brána – ThePay.

Vložení peněz najdete v menu Prostředky -> Vklady/Výběry a zvolíte českou vlaječku „Bank – CZK (Domací)„. Jsou tu ale některá omezení, viz obrázek níže.

  1. Nesmíte si peníze nabít z účtu, který není váš
  2. Nemůžete vložit na účet burzy hotovost
  3. Maximálně můžete vložit 104 tisíc Kč za měsíc (pravděpodobně ekvivalent 4000 euro)

CoinMate nabití

Po přechodu na platební bránu si vyberete svoji banku, případně pokud máte nějakou, která v seznamu není, tak poslední položka je „Jiná banka„. Nicméně seznam bank je hodně dlouhý a najdete tam všechny běžné české banky.

Výběr peněz

Na toto téma jsem napsal samostatný článek v roce 2018, ale shrnu to i zde:

Pokud bitcoiny či jinou kryptoměnu prodáte a máte na účtě koruny, můžete si je nechat poslat na svůj účet, ale pozor, jen na ten, ze kterého jste provedli vklad a je prokazatelně váš. Opět použijte menu Prostředky -> Vklady/Výběry, překlikněte se na Výběr a opět zvolte českou vlaječku „Bank – CZK (Domací)„. Jak už bylo řečeno vybrat můžete pouze účet, ze kterého jste prostředky vkládali a Coinmate vás na to ještě jednou upozorní. Po zadání požadované částky v Kč uvidíte kolik dostanete po odečtění poplatků.

CoinMate výběr

Jak výhodný je kurz

Nejprve je třeba říct, že je úplně jedno, zda použijete pro nákup či prodej BTC jednoduché směnárenské rozhraní nebo složitější burzovní. Kurz je vždy stejný, je to jako pokyn Market. Jak vidíte na obrázku níže, tak na směnárně dostanete stejný kurz jako na burze – za jakou cenu je někdo ochoten prodat, za tu můžete koupit. Vlevo směnárna, vpravo burza:

CoinMate směnárna vs burza

Srovnání kurzu s konkurenčními směnárnami

Pokud se podíváte na konkurenční české směnárny, zjistíte, že Coinmate má kurz nejlepší. Na screenshotu níže je zleva Coinmate, Bit.plus a SimpleCoin. Coinmate těží z toho, že má burzu a nemusí pro vás shánět bitcoiny jinde.

Směnárny

Srovnání kurzu s konkurenčními burzami

Coinmate na tom ale není špatně ani ve srovnání s velkými zahraničními burzami. Ve stejný okamžik jsem udělal níže uvedený screenshot na Coinmate a na TradingView. Aby to bylo porovnatelné, použil jsm kurz BTC vůči EUR. Kurz vůči CZK byl v ten okamžik 1 389 108 Kč, to znamená, že v rámci Coinmate byl kurz eura vůči koruně 25,117. Kurz ČNB byl 25,24 Kč za euro.

Na obrázku jsou kurzy BTC na Coinbase, Binance Bitstamp, Bitpanda a Bitfinex:

Srovnání kurzů

Poplatky

Poplatky jsou na Coinmate srovnatelné s ostatními burzami. Maximálně zaplatíte 0,35 %, pokud děláte malé objemy a dáváte pokyny za Market. Pokud chcete trochu ušetřit, používejte Limit pokyny:

30 denní objem obchodování TAKER MAKER
< 10,000 EUR 0.35% 0.3%
< 100,000 EUR 0.23% 0.11%
< 250,000 EUR 0.21% 0.1%
< 500,000 EUR 0.2% 0.08%
< 1,000,000 EUR 0.15% 0.05%
< 3,000,000 EUR 0.13% 0.03%
< 15,000,000 EUR 0.1% 0.02%
>= 15,000,000 EUR 0.05% 0%

Závěr

Pokud preferujete češtinu a řadíte se spíše mezi začátečníky nebo středně pokročilé uživatele kryptoměn, je pro vás Coinmate jasná volba. Kromě češtiny určitě oceníte i přehlednost, jednoduchost a hlavně podporu naší koruny. A nabíjení peněz přes GoPay je tak jednoduché jako platba v e-shopu.

Nemusíte se ani bát, že výše uvedené výhody zaplatíte vyšším kurzem nebo vysokými poplatky, protože kurz i poplatky jsou férové a dalo by se říci standardní. Lákadlem pro někoho může být i Trailing stop pokyn, který mnoho burz nenabízí.

Jedinou drobnou nevýhodou může být menší objem obchodů, který vás ale limituje jen v případě, že obchodujete opravdu velké částky.

Registrace na Coinmate s bonusem 500 Kč

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu