EOS – kryptoměna pro opravdu rychlé kontrakty

Kryptoměna EOS je další z decentralizovaných aplikací a platebních platforem, které jsou založené na technologii blockchainu. A právě díky této revoluční technologii je EOS schopen provést více než 100 000 transakcí za vteřinu. Pro rychlé porovnání – konkurenční měna Ethereum provede zhruba 15 transakcí za stejnou dobu.

Přidáme-li nulové poplatky za transakce umožněné speciálním bezpečnostním algoritmem DPoS máme na světě měnu, která je jiná – chytřejší a rychlejší. S revolučním systém EOS přišel Dan Larimer teprve v červnu 2017, když stvořil sociální síť Steem a kryptoměnovou směnárnu Bitshare.

Jedná se tedy o jednu z nejmladších kryptoměn, která měla možnost poučit se z chyb a nedostatků starších systémů, zejména kryptoměny Ethereum, na jehož platformě EOS běží. Cílem je, aby EOS zvládl nejen stovky tisíc, ale dokonce miliony operací ze jednu jedinou vteřinu.

EOS – čím více tokenů, tím lépe

EOS využívá zcela odlišný princip potvrzování platebních transakcí. Většina kryptoměn pracuje na principu “proof of work”. To znamená, že za příslušnou odměnu je těžaři připojí na konec řetězce. Těžaři jsou majitelé výpočetního výkonu, který slouží k zajištění bezproblémového chodu sítě.

Nová kryptoměna se rozhodla sáhnout po jiném řešení nazvaném “delegated proof of stake” (DPoS). V systému je držiteli EOS tokenů voleno vždy 21 delegátů, kteří potvrzují transakce. Žádný delegát přitom nemá funkci natrvalo a může být kdykoliv odvolán. Čím více EOS tokenů držitel má, tím hodnotnější má hlas a tím více může ovlivnit volbu delegátů. Právě díky tomuto řešení bylo možné nastavit nulové poplatky a celý systém je bezpečnější a rychlejší.

Do oběhu je plánována 1 miliarda tokenů

Od 26. července až do 1. července 2018, má být do oběhu uvolněna jedna miliarda EOS tokenů. Každé dvě hodiny jsou vydány dva miliony tokenů. Posledních sto milionů tokenů je vyhrazeno pouze pro společnost Block.one zajišťující chod a bezpečnost celého systému.

  • 20 % z celkového množství (200 milionů) bylo prodáno během 5-denního předprodeje od 26. června 2017 do 1. července 2017
  • 700 milionů tokenů bylo uvolňováno od 1. července 2017 v rámci 350 cyklů po 2 milionech EOS tokenů na jeden cyklus
  • 100 milionů je určeno pouze pro společnost Block.one – s nimi nebude možné obchodovat

K nákupu a obchodování s tokeny EOS slouží internetové burzy a směnárny. EOS je velmi mladá kryptoměna, a proto nemusí být součástí nabídky ve všech existujících burzách. Uživatelsky jednoduchá je například v současnosti jedna z největších kryptosměnáren Binance.

Peněženky se používají stejné jako v případě kryptoměny Ethereum. Vhodná je například MyEtherWallet, Ethererum Wallet či Exodus. Z hardwarových peněženek lze využívat Ledger Wallet Nano S, která umožňuje uchovávat hned několik druhů kryptoměn.

Burzy, kde lze nakoupit tokeny EOS: Bitfinex, Binance, HitBTC, ZB.COM, Kraken, EtherDelta, Liqui, Bit-Z, Gate.io, Mercatox, Exrates, Neraex, Kucoin, Livecoin, OpenLedger DEX, IDEX, COSS, Tidex a Decentrex.

Aktuální kurz EOS (EOS)

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu