Site icon Bitcoinvkapse.cz

Lighting peněženka Phoenix (recenze a návod)

Lightning Network se prosazuje stále více, takže se vyplatí mít nějakou tu Lightning peněženku na nákup kafe a jiných drobností. Jedna z nejdoporučovanějších je Phoenix.

Co je to Lightning Network a jak to funguje jsem popisoval v článku K čemu je dobrý a jak funguje Lighting Network.

Instalujeme Phoenix

Phoenix wallet je dostupný pro obě majoritní mobilní platformy, takže ji najdete jak v App store, tak v Google Play. Pokud peněženku nechcete ve storu hledat, začněte na phoenix.acinq.co a tam najdete patřičné odkazy. V článku popisuji iOS verzi, ale Android se asi nebude nijak dramaticky lišit. Peněženka vznikla nejprve pro Android a na iOS se dostala až později.

Po stažení a instalaci musíte peněženku nastavit = hlavně opsat se seed a nabít první částku. Pokud si úplně netykáte s angličtinou, potěší vás naše mateřština.

Seed

Pokud už máte jakoukoliv bitcoinovou peněženku, patrně víte, k čemu je seed a že si ho máte bezpečně zapsat. Hodně peněženek vám nedovolí pokračovat, dokud si seed neopíšete a nepotvrdíte to. Phoenix vás normálně pustí dál a seed si musíte sami najít v nastavení a opsat si ho – Nastavení -> Fráze pro obnovení. Určitě to udělejte.

Doporučuji projít i ostatní položky nastavení, kde najdete třeba nastavení fiat měny, kterou chcete vidět, nebo zapnutí zabezpečení Phoenixu otiskem prstu či tváří (face ID). Do položek menu, kterým nerozumíte, doporučuji nesahat 🙂

Nabití peněženky

Vaše peněženka je po instalaci logicky prázdná a musíte si na ni poslat nějaké bitcoiny. Můžete si ji nabít buď z jiné Lighting peněženky a nebo ze standardní peněženky jako on-chain transakci. Já jsem zvolil on-chain transakci z klasické peněženky, protože Phoenix byla moje první LN peněženka, takže přes LN jsem si nabít nemohl. V obou případech musíte nabít na poprvé minimálně 10 000 satoshi (v době aktualizace článku asi 160 Kč) a zaplatíte poplatek za otevření kanálu 3 000 sat (asi 48 Kč). Doporučuji nabít aspoň 100 000 satoshi (asi 1600 Kč), aby vám vznikl kanál s rozumnou kapacitou. Při dalších transakcích už poplatek za kanál neplatíte, už ho máte. Od roku 2023 umí Phoenix velikost kanálu měnit dle potřeby automaticky.

Pokud zadáte on-chain transakci pro nabití peněženky správně, tak vám ihned začne signalizovat, že saty jsou na cestě, viz třetí obrázek:

Doba nabití přes on-chain transakci je závislá od vytížení sítě a nastavení poplatků. Musíte si klasicky počkat, až bude transakce potvrzena těžaři. V mém případě trvalo připsání asi 15 minut. Peníze jsou k dispozici ve Phoenixu už po dvou potvrzeních. Jakmile máte nabito, máte hotovo. Můžete platit i příjímat bitcon s prakticky nulovými poplatky, v reálném čase a klidně na druhou stranu zeměkoule.

Lighting platby

Placení

Dole v peněžence stisknete Odeslat. Phoenix automaticky očekává, že budete scanovat QR kód, takže spustí fotoaparát. Můžete se ale samozřejmě přepnout na manuální vložení adresy a nebo její vložení ze schránky.

Příjem platby

V aplikaci celkem logicky kliknete dole na Přijmout a pokud vám platí někdo s možností číst QR kód, stačí, když ho ofotí z vaší obrazovky a dál se řídí instrukcemi své peněženky. Defaultně QR kód neobsahuje žádné další instrukce, takže vám druhá strana může zaplatit kolik chce. Pokud ale chcete dostat konkrétní částku, můžete obsah QR kódu upravit a doplnit do něj požadovanou částku i popisek platby. Samozřejmě nekreslíte QR kód, ale jen vyplníte textová pole a kód se přegeneruje.

Pokud protistrana platí třeba z počítače, kde nemá kameru, můžete samozřejmě poslat i textovou LN adresu.

Platby mezi dvěma Phoenixy létají doslova bleskově, na druhém telefonu jsou prakticky okamžitě. Zkusil jsem si poslat i saty z coinos.io, který jsem dříve používal na příjem darů přes LN od čtenářů a opět se vše bleskové připsalo. Jinou LN peněženku jsem zatím nezkoušel a ani to neplánuji. Dokud Phoenix funguje a všichni ho doporučují jako číslo jedna, nemám důvod experimentovat. (update: nakonec jsem recenzoval i hostované peněženky Wallet of Satoshi a českou Bitlifi, které jsou ještě jednodušší než Phoenix).

Poplatky za Lighting platby

Obecně jsou poplatky na LN miniaturní ve srovnání s platbou on-chain. Narozdíl od ní se počítají procentem s posílané částky a při mých testovacích platbách to bylo vždy okolo 1 sat (0,016 Kč dle kurzu v době aktualizace článku). Až 10 000 sat chtělo poplatek vyšší. Konkrétně jsem si posílal pár satoshi sem a tam a poplatky byly tyto:

Jak vidíte, poplatky jsou skutečně zanedbatelné a rozhodně vás při platbě kávy nebo piva nebudou bolet. Pro zajímavost – poslání 3 900 sat z Coinos.io na Phoenix stálo 1 sat, takže je vidět, že Phoenix si účtuje více. Ale stále se pohybujeme v řádu haléřů.

Závěr

První seznámení a používání Phoenixu potvrzuje, že zvěsti o tom, že to jedna z nejlepších LN peněženek nelžou. Instalace i používání je bezproblémové a intutivní. Pokud ještě žádnou LN peněženku nemáte, volbou Phoenixu určitě nešlápnete vedle. A pokud vám tento článek pomohl a Phoenix si nainstalujete, můžete první testovací platbu udělat na můj donate účet bitcoinvkapse@lnbc.cz (jak to funguje).

Kromě pečlivého zálohování seedu doporučuji neskladovat ve Phoenixu žádné velké částky a brát to opravdu jako peněženku, kde mám pár stovek na pivo. Na větší částky je Trezor.

Čtěte dále:

Exit mobile version