Lightning Network se prosazuje stále více, takže se vyplatí mít nějakou tu Lightning peněženku na nákup kafe a jiných drobností. Jedna z nejdoporučovanějších je Phoenix.

Co je to Lightning Network a jak to funguje jsem popisoval v článku K čemu je dobrý a jak funguje Lighting Network.

Instalujeme Phoenix

Phoenix wallet je dostupný pro obě majoritní mobilní platformy, takže ji najdete jak v App store, tak v Google Play. Pokud peněženku nechcete ve storu hledat, začněte na phoenix.acinq.co a tam najdete patřičné odkazy. V článku popisuji iOS verzi, ale Android se asi nebude nijak dramaticky lišit. Peněženka vznikla nejprve pro Android a na iOS se dostala až relativně nedávno.

Po stažení a instalaci musíte peněženku nastavit = hlavně opsat se seed a nabít první částku. Pokud si úplně netykáte s angličtinou, potěší vás naše mateřština.

Seed

Pokud už máte jakoukoliv bitcoinovou peněženku, patrně víte, k čemu je seed a že si ho máte bezpečně zapsat. Hodně peněženek vám nedovolí pokračovat, dokud si seed neopíšete a nepotvrdíte to. Phoenix vás normálně pustí dál a seed si musíte sami najít v nastavení a opsat si ho – Nastavení -> Fráze pro obnovení. Určitě to udělejte.

Doporučuji projít i ostatní položky nastavení, kde najdete třeba nastavení fiat měny, kterou chcete vidět, nebo zapnutí zabezpečení Phoenixu otiskem prstu či tváří (face ID). Do položek menu, kterým nerozumíte, doporučuji nesahat 🙂

Nabití peněženky

Vaše peněženka je po instalaci logicky prázdná a musíte si na ni poslat nějaké bitcoiny. Můžete si ji nabít buď z jiné Lighting peněženky a nebo ze standardní peněženky jako on-chain transakci. Já jsem zvolil on-chain transakci z klasické peněženky, protože Phoenix je moje první LN peněženka, takže přes LN jsem si nabít nemohl. V obou případech musíte nabít na poprvé minimálně 10 000 satoshi (v době aktualizace článku asi 62 Kč) a zaplatíte poplatek za otevření kanálu 3 000 sat (asi 19 Kč). Doporučuji nabít aspoň 100 000 satoshi (asi 620 Kč), aby vám vznikl kanál s rozumnou kapacitou. Při dalších transakcích už poplatek za kanál neplatíte, už ho máte. Pokud si jako první otevřete kanál s malou kapacitu, můžete si otevřít další, ale opět zaplatíte poplatek.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud zadáte on-chain transakci pro nabití peněženky správně, tak vám ihned začne signalizovat, že saty jsou na cestě, viz třetí obrázek:

Doba nabití přes on-chain transakci je závislá od vytížení sítě a nastavení poplatků. Musíte si klasicky počkat, až bude transakce potvrzena těžaři. V mém případě trvalo připsání asi 15 minut. Peníze jsou k dispozici ve Phoenixu už po dvou potvrzeních. Jakmile máte nabito, máte hotovo. Můžete platit i příjímat bitcon s prakticky nulovými poplatky, v reálném čase a klidně na druhou stranu zeměkoule.

Lighting platby

Placení

Dole v peněžence stisknete Odeslat. Phoenix automaticky očekává, že budete scanovat QR kód, takže spustí fotoaparát. Můžete se ale samozřejmě přepnout na manuální vložení adresy a nebo její vložení ze schránky.

Příjem platby

V aplikaci celkem logicky kliknete dole na Přijmout a pokud vám platí někdo s možností číst QR kód, stačí, když ho ofotí z vaší obrazovky a dál se řídí instrukcemi své peněženky. Defaultně QR kód neobsahuje žádné další instrukce, takže vám druhá strana může zaplatit kolik chce. Pokud ale chcete dostat konkrétní částku, můžete obsah QR kódu upravit a doplnit do něj požadovanou částku i popisek platby. Samozřejmě nekreslíte QR kód, ale jen vyplníte textová pole a kód se přegeneruje.

Pokud protistrana platí třeba z počítače, kde nemá kameru, můžete samozřejmě poslat i textovou LN adresu.

Platby mezi dvěma Phoenixy létají doslova bleskově, na druhém telefonu jsou prakticky okamžitě. Zkusil jsem si poslat i saty z coinos.io, který používám na příjem darů přes LN od čtenářů a opět se vše bleskové připsalo. Jinou LN peněženku jsem zatím nezkoušel a ani to neplánuji. Dokud Phoenix funguje a všichni ho doporučují jako číslo jedna, nemám důvod experimentovat. (update: nakonec jsem recenzoval i Wallet of Satoshi – ještě jednodušší než Phoenix)

Poplatky za Lighting platby

Obecně jsou poplatky na LN miniaturní ve srovnání s platbou on-chain. Nevím přesně jak se vypočítávají, ale při mých testovacích platbách to bylo vždy okolo 1 sat (0,009 Kč dle kurzu v době psaní článku). Až 10 000 sat chtělo poplatek vyšší. Konkrétně jsem si posílal pár satoshi sem a tam a poplatky byly tyto:

  • poslání 10 sat = poplatek 1,005 sat
  • poslání 500 sat = poplatek 1,25 sat
  • poslání 1 000 sat = poplatek 1,5 sat
  • poslání 10 000 sat = poplatek 6 sat (pro kontext asi 62 Kč a poplatek 5 haléřů)

Jak vidíte, poplatky jsou skutečně zanedbatelné a rozhodně vás při platbě kávy nebo piva nebudou bolet. Pro zajímavost – poslání 3 900 sat z Coinos.io na Phoenix stálo 1 sat, takže je vidět, že Phoenix si účtuje více. Ale stále se pohybujeme v řádu haléřů.

Závěr

První seznámení a používání Phoenixu potvrzuje, že zvěsti o tom, že to jedna z nejlepších LN peněženek nelžou. Instalace i používání je bezproblémové a intutivní. Pokud ještě žádnou LN peněženku nemáte, volbou Phoenixu určitě nešlápnete vedle. A pokud vám tento článek pomohl a Phoenix si nainstalujete, můžete první testovací platbu udělat na můj donate účet u zmíněného coinos.io/bitcoinvkapse 🙂

Nezapomeňte ale na to, že celá technologie Lighting Network je stále něco jako beta a i Phoenix upozorňuje na to, že „tato aplikace je experimentální, zálohujte svůj seed“. Já bych jen doplnil, že kromě zálohování seedu doporučuji neskladovat ve Phoenixu žádné velké částky a brát to opravdu jako peněženku, kde mám pár stovek na pivo. Na větší částky je Trezor.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu