O Lightning Network je slyšet čím dál více ze všech stran. K čemu je dobrý a jak funguje?

Co je Lightning Network

Lighting Network (LN) je protokol na druhé vrstvě Bitcoinu. Co to ale znamená? Bitcoin funguje tak, že do jeho účetní knihy – blockchainu, se zapisují veškeré transakce, které se na celém světě provedou. Je jedno, jestli si kupujete kafe nebo posíláte miliony dolarů na burzu. A toto se po času ukázalo jako trochu problematické, protože pokud budeme do blockchainu zapisovat každou miniaturní transakci, dříve nebo později naroste do takových rozměrů, že práce s ním bude složitější a složitější. Nehledě na to, že propustnost sítě je omezená a když je v ní velký provoz (mnoho transakcí), jsou poplatky za transakce hodně drahé a nikdo nechce kupovat kafe za 50 Kč a zaplatit 100 Kč poplatek za transakci. To nedává smysl.

A právě toto se pokouší Lighting Network vyřešit. Snaží se drobné transakce řešit mimo hlavní blockchain a do něj zapisovat opravdu jen podstatné transakce. Technicky je to celé hodně složité, troufám si tvrdit, že složitější než vlastní fungování Bitcoinu. Pokud vás zajímá podrobnější a techničtější popis Lightning Networku v češtině zamiřte na tento skvělý rozcestník od Alzy nebo si pusťte video v tomto článku.

Něco jako bankovní účet a vaše peněženka

Jak jsme si vysvětlili výše, jde o to, že drobné transakce není třeba zapisovat do blockchainu a stačí, když se tam jednou za čas zapíše výsledný stav. Můžete si to zkusit představit podobně jako fungují u FIAT peněz banky. Máte peníze na bankovním účtu a v peněžence. V bance máte řekněme desetitisíce či statisíce a v peněžence stokoruny až tisícovky. Když si jdete koupit noviny, patrně je neplatíte bankovním převodem, ale drobnými z peněženky (pro tento příklad ignorujme platební karty).

Ráno vyrazíte do práce a vyberete si z bankomatu 1000 Kč, tato transakce se propíše do banky. Cestou si koupíte jízdenku, kafe, noviny, vrátíte dlužných 100 Kč kolegovi za včerejší pivo a dáte si oběd. O ničem z toho banka neví. Do banky se ty peníze vrátí zase až když do ní trafikant a hospodský odnesou tržbu, případně až kolega vrácenou stovku utratí v jiné hospodě a ten hospodský taky do banky odnese tržbu. Celý den jste platili, ale nijak se to neprojevovalo v bance.

Já vím, že porovnávat Bitcoin a FIAT svět je o hubu, ale snad mi toto zjednodušení prominete 🙂 Lepší příklad mě nenapadl.

Kanály, kanály, kanály

LN funguje na principu tzv. kanálů, které si otevřete s protistranou a platíte si mezi sebou dokud se kanál nezavře a nezapíše se stav na blockchain. Představte si to na nejznámějších postavičkách pro vysvětlování posílání peněz – Alici a Bobovi. Na začátku při otvírání kanálu si spolu řeknou a podepíšou jaký je stav kanálu a kolik do něj kdo dal. Může to být třeba tak, že Alice nemá nic a Bob má 1 BTC. Poslední info na blockachainu je, že z peněženky Boba se přesunul do LN 1 bitcoin a vše další už se děje mimo blockchain:

  • Bob pošle Alici 0,1 BTC (on má nyní 0,9 BTC a Alice 0,1 BTC a oba podepíší, že to platí)
  • Alice Bobovi za pár dní pošle 0,05 BTC zpět (ona má tedy 0,05 BTC a Bob 0,95 BTC a oba podepíší, že to platí)
  • druhý den pošle Bob Alici 0,3 BTC (on má nově 0,65 a Alice 0,35 BTC a oba podepíší, že to platí)
  • takto můžou udělat libovolné množství transakcí

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Jednoho dne se Bob rozhodne kanál uzavřít, protože už s Alicí nechce obchodovat. Nepotřebuje k tomu žádný souhlas od Alice, protože poslední transakci má podepsanou i od ní a stačí ji poslat do sítě k vytěžení. Po zavření kanálu se na blockachain zapíše, že Bob má 0,65 BTC a Alice 0,35 BTC.

Možná vás napadá, co by se stalo, kdyby Bob chtěl podvádět a poslat do sítě předposlední stav, tj. že má 0,95 BTC, protože je to taky transakce podepsaná oběma a je validní. Na to je v LN myšleno a pokud se jedna strana pokusí podvádět, automaticky přijde o všechno – Alici by se připsal 1 BTC.

Otvírat si kanál s každým, komu chcete platit, je dost nepohodlné, proto v LN funguje posílání přes více kanálů. Můžete tak zaplatit i někomu, s kým kanál otevřený nemáte. Stačí, když ho má otevřený někdo, s kým máte otevřeno vy. Pokud má kanál Alice s Bobem a Alice a Charlie, může zaplatit i Charlie Bobovi i když oni spolu kanál nemají. Charlie pošle peníze Alici a ta je pošle Bobovi. Samozřejmě to není tak, že Alice to dělá ručně a mohla by si peníze nechat. Vše je navržené tak, že Alice si peníze nedokáže nechat. Podrobně je to vysvětlené ve videu níže.

Peněženky

Celé to vypadá strašně složitě a také to složité je. Naštěstí ale běžní uživatelé nemusejí nic z toho řešit. Moderní peněženky je od konfigurace kanálů odstíní. Pro LN potřebujete jinou peněženku než na klasické transakce. Momentálně je asi nejdoporučovanější peněženkou Phoenix, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Přečtěte si i recenzi Phoenixu. Další vhodné peněženky jsou Wallet of Satoshi nebo Bitlifi.

Salvador

Asi největší laboratoří pro testování LN je momentálně stát Salvador, kde je bitcoin od září 2021 zákonným platidlem a pokud tam platíte v obchodech, je to právě přes LN. Zajímavostí je, že díky Salvadoru umí platby přes LN třeba i takový McDonald’s. A jak jsem nedávno někde slyšel – když už to taková korporace umí v jednom státě, klidně to rozšíří lusknutím prstů i do dalších, když ji to začne dávat smysl. Takže třeba zaplatíme v českém McDonaldu bitcoinem dřív, než si myslíme 🙂

Vyzkoušejte si LN

Nad LN vzniká spousty zajímavých projektů, které placení a přijímání bitcoinů, nebo spíše satoshi maximálně zjednodušují. Pokud si chcete platbu přes LN vyzkoušet a už máte LN peněženku, můžete mi třeba poslat nějaký donate na tvorbu tohoto webu. Stačí zadat jako adresu příjemce bitcoinvkapse.cz@bitlifi.com, vybrat kolik satoshi posíláte a odeslat. Připomínám, že je to prakticky zdarma, poplatek bude naprosto zanedbatelný.

Video s podrobným vysvětlením LN ve slovenštině

 

https://www.youtube.com/watch?v=6K5coO_FHrw

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu