Pravděpodobně jste se už setkali s tím, že bitcoiny se těží a že tedy existují nějací těžaři. Jak to vypadá a funguje v praxi?

Co dělají těžaři bitcoinů

Bitcoin je navržen tak, že mince se uvolňují do oběhu postupně a těžaři zajišťují to, že vznikají nové mince a také že proběhnou transakce. Ve skutečnosti ale neřeší žádné složité matematické operace, jen si „házejí kostkou“.

Úplně zjednodušený popis těžení bitcoinu je ten, že těžaři si hází kostkou, která má pochopitelně daleko více stran než šest a jejich úkolem je hodit číslo, které je nižší než jiné předem dané číslo. Kdybychom to popsali na šestičíselné kostce, zněl by úkol pro těžaře třeba takto: „házejte kostkou tak dlouho, dokud nehodíte číslo nižší než 3“. Komu se prvnímu podaří hodit dvojku nebo jedničku, ten vyhrál a blok je vytěžen.

Možná si říkáte, na co tedy potřebují těžaři ty nadupané ASIC stroje? Je to proto, aby tou kostkou dokázali házet hodně rychle hodně krát za vteřinu. Jejich kostka totiž nemá šest stran, ale 2256 nebo přibližně 1077. Tolik různých čísel (hashů) může vzniknout při použití algoritmu SHA256, který se v Bitcoinu používá.

Více o těžbě se dočtete v článku Omyl: Těžaři bitcoinů neřeší složité matematické operace, jen si hází kostkou.

Jakmile je blok vytěžen, dostává těžař, který našel vyhovující číslo jako první, odměnu 3,125 bitocinu. Tato odměna se po potvrzení každých 210 000 bloků půlí a tím se přísun nových bitcoinů do systému zpomaluje. Protože se jeden nový blok potvrzuje zhruba každých deset minut, dochází k půlení jednu za 4 roky. Po spuštění bitcoionové sítě byla odměna 50 BTC. Pak to bylo 25 BTC, pak 12,5 BTC, pak 6,25 a v roce 2024 klesla odměna za vytěžený blok na 3,125 bitcoinu. Za další čtyři roky klesne na 1,5625 BTC, za další čtyři roky ma 0,78125 BTC a tak dále. Tomuto půlení se říká halving.

Co když odměna klesne tak, že se těžit nevyplatí?

Možná vás teď napadá otázka, co se stane, až odměna klesne tolik, že už se těžení nevyplatí. Dobrá otázka, čtěte dále.

Kromě odměny za vytěžení bloku dostávají těžaři i odměnu za zpracované transakce – bitcoiny nelze poslat zadarmo, vždy musíte zaplatit nějaký větší či menší poplatek za provedení platby. Těžaři tak budou mít vždy motivaci síť provozovat. Kromě toho je tu i vliv kurzu BTC – na začátku roku 2017 znamenala odměna 12,5 BTC asi 9 680 dolarů. V květnu 2018 to bylo okolo 106 000 dolarů,v dubnu 2021, kdy už byla odměna jen 6,25 BTC to znamenalo asi 362 500 $. No a v červnu 2024, kdy je odměna už jen 3,125 bitcionu to vyjádřeno v dolarech znamená asi 218 tisíc dolarů. Předpokládá se, že cena Bitcoinu poroste i v budoucnosti a i polovina či polovina poloviny dnešní odměny bude na provoz sítě stačit.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud přemýšlíte, že budete také těžit bitcoiny, tak na to zase zapomeňte, mělo vás to napadnout před patnácti lety, dnes je už pozdě. Na úplném začátku Bitcoinu mohl být těžařem kdokoliv, kdo měl počítač a připojení k internetu. Dnes už je nemožné těžit bitcoiny na běžných počítačích a používají se k tomu speciální jednoúčelové počítače, tzv. ASIC minery. Ty se navíc sdružují do tzv. poolů, těží společně a o odměnu se pak dělí. Zajímavostí je, že první a největší pool na světě pochází z Česka.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu