Už jsem zde recenzoval Lightning peněženky Phoenix a Wallet Of Satoshi a nyní přidávám třetí peněženku do party – české Bitlifi.

Bitlifi je jednoduchá peněženka pro Lightning Network patřící pod křídla stejné firmy jako populární česká směnárna Anycoin (recenze). Cílí na podobnou skupinu jako konkurenční Wallet of Satoshi a stejně jako v jejím případě jde o tzv. custodial peněženku, to znamená, že prostředky jsou fakticky pod kontrolou provozovatele peněženky – privátní klíče vlastní on, nikoli vy. Může se to zdát jako problém, ale peněženka je určena k uchovávání drobných částek a pak to tolik nevadí. Nikdy ale v custodial peněženkách nenechávejte větší obnosy. Svěřte jim jen tolik, kolik běžně nosíte ve své peněžence v kapse – tu také můžete ztratit a o peníze přijdete. Já osobně bych do Bitlifi nedal více jak cca tisíc korun, resp. ekvivalent podobné částky v bitcoinu. Větší sumu svěřte klidně již zmíněné peněžence Phoenix, ve které máte privátní klíče pod kontrolou vy. A desetitisíce samozřejmě patří do Trezoru.

Intalace Bitlifi

Bitlifi najdete v AppStore i Google Play, takže je jedno, jestli používáte jablíčko nebo Android. Doporučuji navštívit oficiální web Bitlifi a tam si najít odkaz na obchod s aplikacemi pro váš telefon. Vyhnete se tak riziku nainstalování podvodné aplikace.

Po nainstalování a prvním spuštění do Bitlifi jen zadáte své telefonní číslo, na něj vám peněženka pošle SMS s kódem pro přihlášení a je to, můžete peněženku používat.

Registrace

Nastavení Bitlifi

Nastavení v aplikaci v podstatě neexistuje. Což je na jednu stranu velká výhoda, protože uživatel nemusí dělat opravdu nic a hned peněženku používá. Na druhou stranu by se trochu více možností nastavení hodilo – mně osobně třeba chybí možnost zapnout si zamčení peněženky a otvírat ji zadáním PINu nebo biometrickým ověřením.

V nastavení lze momentálně nastavit pouze to, kdo uvidí vaše telefonní číslo, když pošlete transakci. Na výběr máte tři možnosti:

  1. vaše číslo uvidí u transakce každý příjemce
  2. vaše číslo uvidí u transakce jen ten, koho máte v kontaktech v telefonu
  3. vaše číslo neuvidí nikdo, uvidí vždy jen alias, který si také můžete v nastavení vybrat – zkuste mi poslat donate na bitcoinvkapse.cz@bitlifi.com 🙂

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Já osobně doporučuji variantu dvě nebo tři. Náhodnému prodejci nemusíte ukazovat své telefonní číslo. A pak lze v nastavení peněženku ještě úplně zrušit a to je vše.

Pošlete bitcoin na telefonní číslo

Bitlifi se skvěle hodí na demonstrování bitcoinu v praxi. Umí totiž jednu skvělou věc a tou je poslání bitcoinu na telefoní číslo. Příjemce nemusí mít žádnou peněženku a nemusí v podstatě ani nic vědět o bitcoinu. Své kamarády a známé můžete ohromit tím, že jim ukážete, jak jim pošlete ve zlomku sekundy libovolnou částku. Pokud totiž příjemce nemá Bitlifi nainstalovanou, přijde mu SMS s instrukcemi. Pozor ale na to, že SMS se pošle jen když pošlete minimálně 1000 satoshi (v době psaní článku asi 6,50 Kč).

SMS a notifikace vypadá takto:

Posílání a příjem bitcoinu

Pokud nechcete využívat posílání BTC přes telefonní číslo, tj. protistrana už má nějakou peněženku nainstalovanou, funguje samozřejmě i klasické placení a posílání přes LN fakturu. Při poslání peněz nevyberete nikoho z kontaktů, ale kliknete na ikonku pro čtení QR kódu a nascanujete fakturu.

Pro příjem peněz máte k dispozici jak Lightninh Network, tak onchain transakci, pokud si chcete peněženku nabít třeba ze svého Trezoru. Pro onchain transakci je minimální částka stanovena na 0,0001 BTC.

Pokud chcete přijmout Lightning platbu, tak v Bitlifi vytvoříte standardní fakturu, kde můžete zadat částku v satoshi nebo korunách a přidat i poznámku. Následně se vytvoří QR kód, ten ukážete platícímu a je to. Můžete samozřejmě poslat protistraně i LN adresu a nebo jí dát váš alias u Bitlifi, na který může peníze poslat (jak funguje posílání peněz na „mail“).

Poplatky

Bitlifi mi neučtovala při testovacích platbách žádné poplatky. Nevím, jestli je to součást nějaké promoakce, než se Bitlifi rozšíří a nebo to tak bude navždy, ale zatím si můžete užívat platby bez poplatků. Ono je ale třeba připomenout, že obecně jsou poplatky na LN síti miniaturní a jesti zaplatíte za transakci jednotky haléřů neb nic, je skoro jedno.

Závěr

Bitlifi aspiruje na přívlastek „nejjednodušší peněženka na světě„, kterým se chlubí konkurenční Wallet of Satoshi. Opravdu už to asi jednodušeji udělat nejde. I s časem nutným na stažení aplikace vám podle mě stačí cca minuta a můžete platit a přijímat bitcoin. Samozřejmě, že pokročilejší uživatel může namítat, že je peněženka custodial, že nemá žádné pokročilé možnosti nastavení atd. Ale takový uživatel není cílovkou Bitlifi, pro něj se hodí spíše na začátku zmíněný Phoenix.

Obrovským plusem pro spousty lidí bude i to, že za peněženkou stojí český subjekt a mají se na koho obrátit v případě problémů. S klidem bych peněženku doporučil i drobným podnikatelům, kteří si chtějí vyzkoušet příjem bitcoinu v jejich podnikání.

Čtěte dále:

Líbilo nebo pomohlo? Můžete mě podpořit přes Lightning Network:

lnurl1dp68gurn8ghj7ampd3kx2ar0veekzar0wd5xjtnrdakj7tnhv4kxctttdehhwm30d3h82unvwqhksmmdv4ek2cfsxsyrj00p NEBO bitcoinvkapse@lnbc.cz (?)