Ještě relativně nedávno byla bitcoinová platba jasná jako facka. Pak ale přišel Lightning Network a vše se trochu zkomplikovalo.

On-chain nebo Lightningem? Pokud si s někým domlouváte nějakou bitcoinovou transakci, tak vás může zaskočit právě touto otázkou. Co máte odpovědět, se vám pokusím vysvětlit v následujících řádcích.

Bitcoinem můžete zaplatit dvěma různými způsoby. Buď tzv. on-chain platbou a nebo pomocí druhé vrstvy nazvané Lightning Network. Jaký je mezi tím rozdíl a která platba se hodí na co? Pokud chcete rychlou odpověď, tak obvykle platí, že na malé částky je Lightning Network a na větší on-chain.

On-chain platba

Taková platba se zapisuje přímo do blockchainu, musí být tzv. vytěžena těžaři a musíte zaplatit vyšší poplatek. Tahle platba může být relativně drahá a pomalá. Platba sice přijde do peněženky obvykle do deseti minut, ale abyste měli jistotu, že transakci už nikdo nikdy nezmění, měli byste počkat na vytěžení šesti bloků za ní, což v ideálním světě trvá 60 minut (blok se vytěží v průměru každých 10 minut). Slovo pomalá je tady relativní, je spousty případů, kdy peníze běžným způsobem k příjemci nedostanete do hodiny ani omylem, zejména u zahraničních převodů.

Tento způsob platby se příliš nehodí pro běžné platby jako třeba za ono pověstné kafe. Kromě časového hlediska jsou další „nepříjemností“ poplatky. Za transakci pravděpodobně dáte nižší desítky korun a to se logicky nevyplatí u převodů malých částek. U poplatku totiž nezáleží kolik posíláte peněz, ale kolik transakce zabere místa „na disku“. Aktuální výši poplatků zjistíte třeba na webu mempool.space – v době psaní článku byste za běžnou transakci zaplatili asi 1,3 dolaru. Je sice pravda, že pokud na ni nespěcháte, může to být výrazně méně, ale pro běžného člověka je hraní si s výší poplatku těžko pochopitelné a vlastně to nechce řešit.

Zásadní výhodou je to, že on-chain transakce připisuje bitcoiny přímo vám na vaši adresu a máte nad nimi 100% kontrolu.

Lightning Network platba

Kvůli výše uvedeným důvodům vznikla nad Bitcoinem další vrstva – Lightning Network, která přinesla platby rychlostí blesku za miniaturní poplatky v řádu haléřů (oproti on-chain platbě se zde poplatek počítá z posílané částky). Jak je to možné? Transakce přes LN se totiž nezapisují do blockchainu, resp. zapisují se tam jen jednou za čas. Představte si to na jednoduchém příkladu hospody:

Lidé chodí do hospody, dají si pár piv a hospodskému zaplatí v hotovosti – je to rychlé a levné, protože peníze jdou z kapsy do kapsy a nevstupuje do toho žádná další strana (to je jako Lightning Network). Nedávalo by žádný smysl, aby lidé platili za pivo bankovním převodem. Po víkendu hospodský spočítá tržbu, zjistí že má v kase spousty peněz a část se rozhodne odnést do banky (to je jako on-chain transakce).

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

V bitconovém světě provoz hospody vypadá tak, že zákazníci platí přes Lightning Network a teprve když má hospodský v peněžence hodně bitcoinů, uloží si je do bezpečí svého Trezoru – udělá on-chain transakci. Přečtěte si, jak přijímat bitcoin v podnikání.

Jinými slovy, Lightning Network si můžeme zjednodušeně představit jako peněženku s hotovostí, kterou nosíme v kapse a on-chain transakce jako převody v bance. Transakce s hotovostí je s kýmkoliv rychlá a zdarma. Transakce v bance je pomalejší a dražší (minimálně nás stojí čas při zadávání příkazu), ale banka je pro vaše peníze bezpečnější místo než vaše kapse.

Peněženky

Z výše napsaného je asi jasné, že pro Lightning Network potřebujete speciální peněženku (zkuste Phoenix, Wallet of Satoshi nebo českou Bitlifi). Pomalu ale jistě se stává standardem, že v mobilu máme Ligtning peněženku a pro uložení větších prostředků přímo na blockchainu máme hardwarové peněženky. Lightningové peněženky logicky umí přijmout i odeslat on-chain transakci, jinak by nebylo možné je dobíjet a vybíjet, ale neslouží ke skladování většího množství prostředků (stejně jako v peněžence v kapse nenosíte obvykle desítky či stovky tisíc korun).

Fungování Lightning Network jsem podrobněji popsal v článku K čemu je dobrý a jak Funguje Lightning Network a on-chain platbu popisuje článek Jak někomu poslat bitcoiny.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu