Wallet of Satoshi je peněženka s podporou Lightning Network, která o sobě tvrdí, že je nejjednodušší LN peněženkou na světě. Je to pravda?

Peněženek s podporu Lightning Network není nikdy dost, takže po recenzi LN peněženky Phoenix a Bitlifi jsem se podíval na zoubek i peněžence Wallet of satoshi. Stáhnout zdarma si ji můžou jak uživatelé telefonů s nakousnutým jablíčkem tak i milovníci Androidů.

Na úvod je třeba si říct, že se jedná o tzv. custodial peněženku, což znamená, že privátní klíče nedržíte vy, ale firma stojící za peněženkou. Musíte tedy firmě věřit. Tady se pravděpodobně čtenáři rozdělí na dva tábory. Jedni peněženku okamžitě zavrhnout, protože prostě privátní klíče musíte držet vy a nikdo jiný. Já bych se zařadil spíše k těm, co to nevidí tak černě. Jde totiž o to, jak chcete Wallet of Satoshi používat.

 1. jako peněženka na drobné, když jdete na pivo, je to bez problémů. Pokud máte v peněžence satoshi v hodnotě pár stokorun, asi jste v pohodě smířeni s tím, že tyhle peníze můžete ztratit. Podobně jako můžete ztratit stovku ze své skutečné kapsy.
 2. v žádném případě bych ale této peněžence nesvěřil vyšší obnos a nepoužíval ji jako svoji hlavní peněženku na všechny bitcoiny. Na to jsou hardwarové peněženky

Po tomto bezpečnostním úvodu můžeme spustit Wallet of Satoshi a podívat se jí na zoubek.

První spuštění Wallet of Satoshi 

Po prvním spuštění si můžete přečíst jednoduché podmínky užívání a pak už zbývá na obrazovce jen tlačítko Start. To ale fakticky nic neudělá, jen po jeho stisku vidíte, že máte v peněžence nula satů. A to je v podstatě celé rozhraní – stav peneženky a tlačítka Odeslat a Přijmout. Extrémní jednoduchost je předností této peněženky. 

To zajímavější se pak skrývá v menu, které se vám rozbalí po kliknutí vpravo nahoře. Po prvním spuštění vám tam bude svítit vykřičníček, protože penženka vás vyzývá, abyste se přihlásili kvůli možnosti zálohování. Přihlášení spočívá v zadání vaší e-mailové adresy a přepsání dvou slov, která vám na ni přijdou. Hotovo, jste přihlášeni, vykřičníček zmizel a můžeme si projít všechny položky menu.

Nastavení

 • Koupit/Prodat Bitcoin – můžete si koupit bitcoiny přímo z peněženky pomocí služby MoonPay. Pro našince to asi nebude nic zajímavého.
 • Nastavení zobrazovené fiat měny – Pokud chcete vidět zůstatky v peněžence v Kč, nastavte si CZK
 • Nastavení jazyka – peněženku lze přepnout do češtiny
 • Pokročilé nastavení
  • nastavte si, zda chcete vidět zůstatek v BTC nebo satoshi
  • můžete si zapnout biometrickou kontrolu při platbě (face ID, otisk prstu) nebo PIN
  • nastavení vzhledu světlý/tmavý/podle systému 
  • můžete scanovat NFC (přiznám se, že nevím, k čemu přesně to slouží, někdo doplní?)
  • můžete si stáhnout historii plateb
  • a odhlásit se a vymazat lokální data
 • Najít prodejce – ukáže obchody ve vašem okolí, kde lze platit pomocí Lightning Network. V Praze něco našel, například Pizerii Mňam. Nevím, kde bere data, ale v Praze našel tři místa, což se mi zdá hodně málo, takže to asi úplně vypovídající nebude
 • E-shopy – umí najít i eshopy. Dostanete se na stránku spending-bitcoin.com. Není to nic velkého, cca 1300 shopů a nečekejte tam české e-shopy. Je tam ale anglická verze Alzy
 • Pozvat přátele je standardní možnost upozornit své okolí na peněženku pomocí SMS, mailu, chatovacích aplikací a podobně
 • Poslední položka menu je kontaktování podpory e-mailem

Poslání bitcoinu – placení

Při placení nemůžete šlápnout vedle. Pokud jste přepnuli peněženku do češtiny, jednoduše stisknete tlačítko Poslat. Ihned se spustí fotoaparát a očekává, že mu ukážete QR kód adresy, kam platbu posíláte (typicky vám ji ukáže obchodník). V QR kódu už může, ale nemusí, být řečeno, jaká částka je požadována. Pokud nemáte QR kód ale dostali jste jen adresu v textovém zápisu, jednoduše se pomocí ikonky pro kopírování ze schránky přepnete do módu, kdy je adresa vložena ze schránky. Poté už jen zkontrolujete a potvrdíte platbu a hotovo, máte zaplaceno.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Poplatky mi přijdou stejné jako u peněženky Phoenix. U malých částek to bylo při testu vždy za 1 sat. Obecně u plateb přes Lightning Network platí, že poplatky prakticky nemusíte řešit a jsou naprosto miniaturní.

Příjem bitcoinu

Pokud chcete platbu v BTC přijmout, kliknete logicky na tlačítko Přijmout. Ihned se vygeneruje QR kód, který můžete někomu ukázat, aby vám zaplatil. Jestliže chcete do QR kódu rovnou zakomponovat kolik chcete dostat, použijete tlačítko Určit částku a vyplníte ji v Kč nebo sat. Pro příjem je defaultně vybrána platba přes Lightning Network, ale můžete se přepnout i na on-chain transakci (což ale moc nedoporučuji míchat, používejte v LN peněžence jen LN).

Pokud nemáte toho, kdo vám platí, vedle sebe, můžete mu libovolným kanálem údaje zaslat, použijete jednoduše tlačítko pro sdílení adresy.

Kde je seed?

Zkušenější čtenáře asi napadne, kde se nastavuje seed. Odpověď je, že nikde. Žádný seed nemáte. Jak bylo řešeno na začátku, Walet of Satoshi je custodial peněženka a privátní klíče nedržíte vy, ale firma stojící za ní. Pokud se k peněžence přihlásíte svým e-mailem, můžete jí pomocí tohoto mailu v případě ztráty obnovit. Znovu opakuji – tato peněženka není určena k ukládání větších částek a tomu odpovídá její (ne)zabezpečení.

Pro koho je peněženka vhodná

 • pro naprosté začátečníky, kterým chcete ukázat jak funguje Bitcoin. Není potřeba udělat nic jiného, než peněženku stáhnout, spustit a už můžete začátečníkovi poslat první satoshi. V 90 % případů u něj nastane wow moment 🙂
 • pro všechny uživatele, kteří potřebují mít peněženku na pár stokorun v bitcoinu

Závěr

Nevím, jestli je Wallet of Satoshi nejjednodušší LN peněženka na světě, ale určitě je hodně jednoduchá. Rozhraní je osekané na naprosté minimum a vše je podřízené tomu, abyste peněženku stáhli a bez jakéhokoliv nastavování mohli přijímat a posílat bitcoin. Roli jednoduché a totálně blbuvzdorné peněženky plní na jedničku.

Jisté riziko vidím v tom, že neznalý uživatel bude Wallet of Satoshi považovat za peněženku se vším všudy a naposílá si do ní větší obnos a bude v ní své BTC uchovávat dlouhodobě. Do třetice zopakuji – tato peněženka není určena pro držení větší sumy, na to jsou jiné možnosti

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu