Od roku 2009, kdy se zrodila první kryptoměna Bitcoin, se svět kryptoměn změnil. K uložení kryptoměn používáme speciální softwarové či hardwarové peněženky poskytujcí perfektní zabezpečení. Dojde-li k jejich poruše, ztrátě, či zničení, lze peněženku obnovit ze zálohy. Potřebujete k tomu ale tzv. seed phrase. Bez ni se se svým majetkem můžete navždy rozloučit.

Obyčejné peníze máme uložené v peněženkách nebo na bankovních účtech. Peněženky si chráníme sami tím, že si na ně dáváme bedlivý pozor. Alespoň většinou. Když nám je ukradnou nebo je ztratíme, máme smůlu. Přijdeme o peníze a vše, co je v peněžence uloženo.

Bankovní účty jsou chráněny lépe. Platební karty jsou zlodějům k ničemu, pokud neznají PIN (většinou). Jistě mohou zkusit párkrát bezkontaktně zaplatit, ale co si dnes koupíte pořádného za 500 korun. Navíc už to není tak jednoduché. Některé banky při opakovaných platbách za sebou kartu automaticky zablokuji a zavolají vám, zda jste opravdu provedli deset plateb za sebou. Za peníze uložené na účtu ručí banka. Kryptoměny mají svůj vlastní způsob zabezpečení – privátní klíč.

Seed – tajný seznam slov

Abychom mohli disponovat s kryptoměnami uloženými na hardwarové či softwarové peněžence, musíte k ní znát zpravidla heslo (PIN). Pokud peněženku ztratíte nebo o ní přijdete jiným způsobem, není nic ztraceno, můžete ji obnovit. Musíte ale znát svůj privátní klíč.

Seed = privátní klíč?

Skoro. Seed je způsob, jak generovat spousty soukromých klíčů z jediného „Master“ klíče. Pokud znáte „master“ klíč, máte i všechny z něj odvozené privátní klíče.

Není to tedy tak, že by se seed generoval z privátního klíče, ale naopak – mnoho privátních klíčů se generuje ze seedu. Můžete si to klidně zkusit třeba v tomto online nástroji.

Seed je generován obvykle při prvním použití peněženky, která vás při tom sama nabádá, abyste si seznam slov napsali na papír ve stejném pořadí, ve kterém byly vygenerovány. Papír uschovejte na bezpečné místo. Nikdy jej nemějte společně s peněženkou. Je to stejné jako u platební karty a PINu. Pokud někdo váš seed získá, může vám ukrást vše, co v peněžence je.

Příklad seedu z 18 slov:

finish accident aerobic maid renew sugar girl core you extra choice swing country link table memory praise ritual

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Seed si můžete rovněž uložit ve formě QR kódu nebo si ho napsat na obyčejný papír. Nikdy byste ho neměli uchovávat v elektronických zařízeních, ideální je trezor, bankovní schránka a podobně. Vždy záleží na tom, kolik peněz se v peněžence nachází. Pokud máte bitcoiny za tisíc korun, asi si nebudete platit schránku v bance. Pokud máte v BTC milion, už bych o bankovní schránce nebo jiné sofistikované metodě uložení uvažoval.

Pokud máte v kryptu opravdu hodně peněz, můžete si pořídit různé speciální vybavení pro ochranu vašeho seedu. Můžete použít český Recoveryseed (recenze), který vám umožní zapsat seed nezničitelně do kovové destičky nebo třeba speciální kapsli Cryptosteel, do které seed ukládáte ve formě kovových písmenek.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu