Největší konkurent českého výrobce hardwarových peněženek Trezoru, francouzský Ledger, si v květnu 2023 vyrobil velký problém. Skoro to vypadá, jako kdyby se Ledger rozhodl spáchat sebevraždu v přímém přenosu. Co se stalo?

Ledger v nejnovějším updatu firmwaru pro své hardwarové peněženky zpřístupnil funkci, která umožňuje nechat si za měsíční poplatek uložit seed k peněžence u třetí strany. Mělo by to fungovat tak, že váš seed se rozdělí na tři části a ty se uloží na serverech Ledgeru, u firmy Coinover a u další nejmenované firmy. A abyste mohli službu využívat, musíte projít identifikací (KYC), což je samo o sobě dost šílené a úplně proti duchu kryptoměn. Reakce uživatelů na sebe nenechaly dlouho čekat a sociální sítě se začaly plnit videi, kde lidé  Ledgery hází do koše nebo je dokonce pálí v ohni.

Co je to seed

Seed je záloha vaší krypto peněženky v podobě 12, 18 nebo 24 anglických slov, která když znáte, tak můžete peněženku obnovit. Je to jediná a poslední záchrana v případě, že se peněženka rozbije nebo ji ztratíte. Pokud máte seed, o prostředky nepřijdete, stačí koupit novou peněženku a pomocí seedu ji obnovit. Pokud přijdete o peněženku a seed nemáte, neexistuje cesta jak se k prostředkům dostat.

V čem je problém? Uživatelům se odjakživa vtlouká do hlavy, že seed nesmí nikdy s nikám sdílet a nesmí ho zapisovat do elektronických zařízení. Ledger najednou nabídl, že seed z peněženky pošle někam do internetu. Výrobce se sice hájí tím, že je to volitelná funkce, ale kde máme záruku, že se z toho v dalším updatu nestane funkce nevypnutelná? Kde je záruka, že to příště Ledger neudělá bez vašeho vědomí nebo že data z oněch tří lokalit neutečou a někdo si je nedá dohromady? Kde je záruka, že na Ledger nezaklekne nějaký stát a nedonutí ho údaje vydat? Což šéf víceméně potvrdil, když řekl, že se státem by musel spolupracovat.

Já asi částečně rozumím tomu, že představa, že ztratíte peněženku i papírek nebo kovovou destičku se seedem je pro mnoho uživatelů zvyklých na pojištěné vklady v bance děsivá a chtěli by nějakou jistotu, ale Ledger vybral řešení, které je ve všech ohledech špatné a neobhajitelné. I když chci věřit tomu, že na 99 % se nemůže nic špatného stát a vše je opravdu bezpečné, tak nevidím důvod, proč to jedno procento riskovat, když jsou na trhu peněženky bezpečné na 100 %

O několik dní později Ledger tuto novinku pozastavil a prý to vše přehodnocuje. Bude to ale stačit na záchranu totálně pošramocené pověsti? Já osobně Ledger nikomu ke koupi nedoporučím hodně dlouho.

Pro našince je na tom pozitivní snad jen to, že Ledger výrazně nahrál českému Trezoru, který těží z toho, že je postavený na myšlence open source a kdokoliv si může zkontrolovat, že v Trezoru podobný backdoor není a nebude. A právě Trezoru stouply po tomto přešlapu Legeru prodeje o 900 %. To myslím mluví za vše.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Psáno pro Týden v kryptu na Finmag.czČtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu