Trezor One pro bezpečné uložení kryptoměn
Když si koupíte kryptoměnu, kam ji vlastníte uložíte? Do normální peněženky asi těžko. Jedná se přece jen o digitální měnu. Za účelem bezpečného uchovávání kryptoměny byly proto vytvořeny speciální hardwarové peněženky. Podívejte se na hardwarovou peněženku Trezor One.
TIP: Návod a recenze Trezor One zde na blogu.
Když se řekne hardwarová peněženka, znamená to, že půjde o zařízení, na které si můžete sáhnout. Žádné “mráčky”. Hardwarová peněženka určená pro úschovu kryptoměn je vlastně malé zařízení, taková digitální peněženka. Stejně jako klasickou peněženku ji můžete nosit po kapsách či v kabelce. Doporučujeme být stejně opatrní. Výhodu je, že v případě krádeže nebo ztráty vám z ní peníze nevytáhnou tak snadno jako z klasické peněženky.
Trezor One – offline peněženka
Trezor One není jen tak obyčejná peněženka. Je to velmi šikovné zařízení, které toho umí opravdu hodně. Slouží nejen k uložení digitální měny, zároveň také zvládá provádět různé finanční transakce, aniž byste se museli připojit na internet. Hardwarová peněženka Trezor One tak slouží nejen k uložení peněz, ale uživatelům poskytuje i flexibilitu při utrácení jejich digitálních peněz.
Vzhledově je Trezor One velmi nenápadné malé zařízení. K počítači se připojuje prostřednictvím běžného USB kabelu podobně jako myš či klávesnice – počítač ví, kde je má, ale ovládat je nedokáže. Stejným způsobem probíhá komunikace mezi počítačem a hardwarovou peněženkou.
Které kryptoměny Trezor One podporuje:
- Bitcoin
- Bitcoin Cash
- Bitcoin Testnet
- Dash
- Dogecoin
- Ethereum
- Ethereum Classic
- ERC – 20 Tokens
- Litecoin
- Namecoin
- ZCash
Trezor One – nastavení
Nastavení je opravdu jednoduché a rychlé. Zvládne jej i běžný uživatel bez zvláštních znalostí z IT oboru. Zařízení nejprve připojíme k počítači a nainstalujeme tzv. přemostění, které se postará o komunikaci mezi počítačem a Trezor One.
Následuje volba bezpečného PIN kódu, jehož prostřednictvím se budeme po každé připojovat k počítači. Je to podobné jako u kreditní karty. PIN se vždy zobrazí pouze na displeji Trezoru One. Při prvním použití jej dokonce musíte zadat dvakrát. Poté vložíte svůj osobní klíč (recovery seed), což je seznam dvanácti a více tajných slov sloužících k obnově peněženky v případě ztráty.
Po nastavení Trezoru One opět připojíme zařízení k počítači a navštívíme stránku MyTrezor.com, která je určená pro klienty Bitcoin TREZOR. Odsud můžeme své digitální koruny posílat, kam se nám zlíbí.
Trezor One – bezpečněji už to nejde
Hardwarová peněženka Trezor One je opravdu vysoce bezpečné zařízení. Pokud k němu nezíská zloděj fyzický přístup včetně znalostí přístupových kódu, nemá šanci vás okrást, v tomto případě hacknout. Chcete-li se cítit ještě bezpečněji, můžete si nastavit další stupeň ochrany tzv. přístupovou frázi. Jediným problémem v takovém případě bude si onu specifickou a tajnou frázi zapamatovat.
Dokonce si můžete nastavit i několik různých přístupových frází po každé k jiné částce. V případě fyzického útoku můžete zlodějům “vydat” pouze menší částku a zbytek před nimi ochránit. Samozřejmě neexistuje 100% bezpečné zařízení, Trezor One k tomu má ale sakra hodně blízko.
Na co by si měli uživatelé dávat pozor, je riziko pishingového útoku. Cílem útoku je v takovém případě sám uživatel, nikoliv jeho zařízení.
Podívejte se i na novou generaci – Trezor T.