IOTA – kryptoměna nové generace

Mezi hlavní nevýhody prvních kryptoměn patří škálovatelnost. S rostoucím počtem uživatelů značně klesá rychlost transakcí. S různými způsoby řešení tohoto problému přichází nově vznikající kryptoměny. Aktuálně asi nejlepší řešení nabízí kryptoměna známá pod zkratkou IOTA.

IOTA není úplným nováčkem mezi kryptoměnami. Představena byla v roce 2015 svými tvůrci, zkušeným vývojářským týmem Davidem Sønstebem, Sergeyem Ivancheglem, Dominikem Schienerem a Dr. Sergueiem Popovem. Ti se s problém škálovatelnosti rozhodli vypořádat v samém jádru systému. Do centra pozornosti se však dostala až v prosinci 2017, kdy její hodnota výrazně stoupla.

Jak spolu souvisí IOTA a IoT? Pokud vám zkratka nové kryptoměny nápadně připomíná zkratku jinou, a to konkrétně IoT neboli internet věcí (Internet of Things), strefili jste se do černého. IOTA se totiž plně soustředí na internet věcí pro platby mezi zařízeními a integritou dat a její název byl od IoT odvozen. Hlavním cílem této kryptoměny je lepší škálovatelnost a rychlé a bezplatné transakce.

IOTA a systém Tangle

Většina kryptoměn funguje na principu technologie známé jako blockchain. Ta používá sekvenční řetězce a síť rozděluje na validátory a uživatele. IOTA je založená na odlišném protokolu Tangle, což je orientovaný cyklický graf (DAG). V sítí nejsou potřeba žádní těžaři, ani nikdo další, kdy by schvaloval transakce. Tím odpadají poplatky za transakce.

Jedná se o velmi jednoduchý princip, když každý uživatel schvaluje další transakce a tím přispívá nejen k chodu, ale i vyšší bezpečnosti celé sítě. To znamená, že nová transakce potvrdí vždy dvě jiné náhodné transakce tak, aby nedocházelo ke vzniku smyček. Neexistují omezené velikosti bloků a platí, že čím více síť roste a přibývá uživatelů, tím je účinnější a rychlejší. A to je jedna z největších výhod kryptoměny IOTA.

O kryptoměnu IOTA se v současnosti zajímají velké společnosti jako Volkswagen, Microsoft, Bosch, Deutsche Telekom, Innogy, Fujitsu a mnoho dalších. Líbí se jím, že tvůrci měny usilují o spolupráci s průmyslem, vládami i centrálními bankami, které by tak mohly naplno využít potenciál internetu věcí.

Měna IOTA

Základní měnovou jednotkou je IOTA. Na začátku bylo uvolněno 2 779 530 283 277 761, což je ohromující číslo. IOTA však má velmi nízkou hodnotu, a proto se mnohem častěji používají její násobky – KIOTA, MIOTA, GIOTA, TIOTA a PIOTA. Nejvíce užívanou je násobek MIOTA (tj. 1 000 000 IOTA). Celkové množství je cca 2,78 miliardy MIOTA. K dispozici už jsou všechny.

K hlavním výhodám měny patří nulové transakční poplatky, rychlost transakcí, fixní supply, spojení s fungování zařízení v rámci IoT i to, že v systému neběží žádná těžba.

K uchovávání měny IOTA je určená oficiální peněženka IOTA Wallet. Pro operační systém Android je k mání aplikační peněženka a pro desktop lze využít peněženku LightWallet. Tuto kryptoměnu nelze zatím uložit v hardwarové peněžence, na její podporu se teprve čeká.

Burzy, kde lze nakoupit IOTA: Bitfinex, Binance, Coinone, OKEx, Exrates, Gate.io, CoinFalcon

Aktuální kurz IOTA (IOT)

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu