Ledger Nano S – nejlevnější hardwarová peněženka
Vrhli jste se do nákupu kryptoměn a přemýšlíte, kde ji bezpečně uložit? Pořiďte si peněženku. Za účelem úschovy digitálních měn byly vytvořeny hardwarové peněženky, které slouží stejným způsobem jako klasická peněženka jen s rozdílem, že nabízí větší ochranu vašich peněz, byť digitálních. Pojďme se podívat na nejlevnější HW peněženku na současném trhu.
TIP: Recenze Ledger Nano S zde na blogu
POZOR: Ledger si v květnu 2023 pořádně naběhl a notně si pošramotil reputaci.
Již od roku 2016 je za 2599 Kč korun k mání miniaturní hardwarová peněženka připomínající flash disk Ledger Nano S od francouzského výrobce Ledger (v akcích se dá sehnat i o něco levněji). Oproti českém Trezoru (výrobcem je společnost Satoshi Labs) má pár nedostatků, které ale vyváží o něco nižší cena. Běžní uživatelé si Ledger Nano S chválí. Podporuje více než deset různých kryptoměn a je vhodná i pro uložení větších částek.
Které kryptoměny Ledger Nano S podporuje?
Hlavní výhodou HW peněženek je bezpečnost
Nač si kupovat HW peněženku za několik tisíc korun, když je možné mít kryptoměny uložené v počítači nebo online peněžence? Je to velmi jednoduché. Vše, co je online, je více či méně snadno napadnutelné. K vašemu privátnímu klíči se tak zkušený hacker může dostat snadno.
U hardwarové peněženky, která funguje offline, to z logických důvodů nelze. Privátní klíč je bezpečně uložený na HW peněžence stejně jako vaše digitální korunky. Investovat oněch pár tisíc korun do bezpečného zařízení (v případě HW peněženky Ledger Nano S je to cca 2 599 korun), se rozhodně vyplatí.
Jak Ledger Nano S funguje
Ledger Nano S je malá “krabička”, která vypadá jako obyčejný flash disk. Součástí balení je USB kabel sloužící k propojení HW peněženky s počítačem, klíčenka na krk, přívěsek na klíče a samozřejmě nechybí podrobný návod. Vlastní baterku zařízení nemá a peněženka tak funguje pouze po připojení.
HW peněženka Ledger Nano S se ovládá pomocí dvou tlačítek. Prvním krokem je připojení zařízení k počítači. Nastavení peněženky začíná stisknutím obou tlačítek naráz. Následuje možnost volby mezi vytvořením nové peněženky či obnovením jiné (ztracené, ukradené či poškozené). Následuje zadání vlastního PIN, který tvoří 4 až 8 číslic. Každou číslici je nutné potvrdit zmáčknutím obou tlačítek.
Pokud PIN zapomenete, zadáte 3krát po sobě špatně nebo o zařízení přijdete, lze data obnovit prostřednictvím tzv. recovery phrase. Jedná se o soubor 24 náhodných slov, které si společně s aktivací prvního zařízení napište a uložte na bezpečné místo. Nikdy nenoste lísteček společně s peněženkou!
K provádění transakcí je potřeba virtuální peněženka
V podstatě se HW peněženka Ledger Nano S stane vaší osobní bankou. Jedná se o zcela decentralizované zařízení a nad svými penězi máte kontrolu pouze vy. Na stránce Ledgerwallet si do počítače, případně mobilního telefonu, stáhněte virtuální peněženku. Pomocí aplikace budete moci po připojení HW peněženky provádět platební transakce.