Cardano (ADA) – kryptoměna třetí generace

Mezi aktuálně nejvíce obchodovanými kryptoměnami se nachází také jeden nováček – Cardano, které své jméno získalo po slavném italském matematikovi. Jedná se o měnu třetí generace a s druhou generací ji spojuje fakt, že se nejedná pouze o digitální měnu, ale i samostatnou platformu.

Počátky kryptoměny sahají až do roku 2015, na trh však byla uvedena až v září 2017. Růst byl vskutku raketový. Cardano funguje na základech decentralizované technologie blockchain. Vedle ochrany soukromí uživatelů nabízí rychlé a bezpečné posílání platebních transakcí a technologicky vyspělou platformu, na níž lze provozovat různé tokeny.

Cardano – kdo za ním stojí?

Na vývoji Cardana se podílí hned tři organizace – Cardano Foundation, Input Hong Kong (IOHK) a Emurgo. První je švýcarská společnost odpovídající za podporu komunity všech uživatelů této digitální měny. Emurgo je investor financující nové projekty, který obchodním partnerům pomáhá stavět na Cardano blockchainu.

Input Hong Kong je významná výzkumná a vědecká společnost, kde má hlavní slovo Charles Hoskinsn, který se mimo jiné podílel na vzniku starší kryptoměny Ethererum. Cardano je vlastně první kryptoměna, kterou na základě akademického výzkumu vyvíjí tým složený z nejlepších akademiků a inženýrů na světě. Je založena na jednom z nejbezpečnějších programovacích jazyků Haskell.

Dvě vrstvy Cardana a proof of stake

Platforma Cardana je postavena na dvou různých vrstvách – Cardano Settlement Layer a Cardano Computation Layer, které společně zajišťují flexibilitu a podporují neustálé vylepšování platformy. První má na starosti transakční záležitosti a účtování zůstatků, druhá a řídící vrstva provozuje smart kontrakty a rozpoznává totožnosti.

Cardano také využívá nový proof-of-stake algoritmus na místo dosud používaného proof-of-work. Protokol Ouroboros navrhl kryptografický tým složený z vybraných zástupců pěti akademických institucí a vedený profesorem Aggelosem Kiayiasomem. Hlavní výhodou je eliminace energeticky náročného proof-of-work algortimu způsobujícího komplikace se škálováním (např. u Bitcoinu) a matematicky ověřená bezpečnost.

Cardano – jak koupit a uložit?

Cardano se netěží, Cardano se pouze kupuje. Místem, kde se s Cardanem obchoduje, jsou internetové směnárny a burzy. Konkrétně se jedná o Bittrex, Binance, Upbit, Coinnest, Gate.io a Mr. Exchange. Ve všech případech to jsou prověřené společnosti, které se zabývají obchodováním s kryptoměnami. Pokud vás kryptoměna Cardano zaujala, hledejte zkratku ADA.

K bezpečnému uložení mincí ADA se hodí peněženka Cardano ADA Wallet nebo Daedalus. S druhou variantou lze mince Cardano přijímat i posílat a navíc si můžete prohlížet historii všech provedených transakcí či využívat speciální aplikace Cardano Block Explorer.

V průběhu roku 2018 je plánované spuštění debetní karty ADA, se kterou by bylo možné platit stejně jako s klasickou platební kartou. Mohl by to být jeden ze zásadních kroků, jak kryptoměnu rozšířit mezi širokou veřejnost.

Aktuální kurz ADA

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu