[UPDATE 9. 11. 2018: bitcoinová komunita se nakonec rozhodla, že k rozdělení bitcoinu nedojde.] Okolo 16. listopadu 2017 se bitcoinová síť rozdělí na 2 nezávislé větve: Bitcoin Core a Bitcoin Segwit2x (dojde k tomu při výdeji bloku číslo 494784). Segwit2x má za cíl zvýšit velikost bloku z 1 MB na 2 MB. Bitcoin Core zůstane u 1 MB.

Burza Coinmate rozeslala svým klientům informační e-mail, ve kterém je ujišťuje, že před forkem nemusí nic řešit, o vše se postará Coinmate.

Stručný pohled do historie

Satoshi Nakamoto vydal v roce 2009 první verzi bitcoinu, kde nebyl stanoven limit na velikosti bloků. Koncem roku 2010 se Satoshi rozhodl omezit velikost bloku na 1 MB, což v té době bohatě stačilo. Důvodem omezení byly obavy z přetížení sítě, které by mohlo být způsobeno spamovými útoky, protože tehdy bylo možné posílat transakce bez poplatků.

Od té doby se popularita Bitcoinu razantně zvýšila a limity ho začínají omezovat.

TIP: rozsáhlá recenze burzy Coinmate

Co bude dál?

Přestože síť jede na 100 % své kapacity už od letošního ledna, hlavní vývojáři nechtějí zvýšit velikosti bloku a trvají na tom, že pravidla by se měla měnit opatrně a s širokým souhlasem celé bitcoinové komunity.

Část komunity ale přišla s iniciativou Segwit2x a tu 25. května 2017 podpořilo 58 společností z 22 zemí. Souhlasili s aktualizací protokolu Bitcoin na tzv. Segwit2x, který by měl zvýšit velikost bloku na 2 MB. Protože na implementaci není shoda, půjde o tzv. hard fork, čili rozdělení sítě na dvě zcela nezávislé.

Co to znamená pro uživatele Coinmate?

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Na straně klientů není nutná žádná akce. Stav před rozdělením se uloží a po rozdělení budete mít stejný počet coinů v obou nových sítích.

Postup Coinmate:

  • 24 hodin před rozdělením nepůjde vkládat a vybírat bitcoiny
  • 1 hodinu před rozdělením nepůjde s bitcoinem vůbec obchodovat
  • bude provedena inventura zůstatku bitcoinů na účtech klientů
  • po rozdělení bude obchodování opět povoleno, původní bitcoin pod zkratkou BTC, nový jako B2X
  • klientům budou na účty připsány nové bitcoiny B2X ve stejné výši jako původní BTC
  • vklady a výběry budou povoleny, jakmile to bude bezpečné

Ostatní burzy

Lze předpokládat, že ostatní burzy se zachovají podobně, ale doporučuji to ověřit. Pokud nebudete mít 100% jistotu, že se o vše postará vaše burza, nenechávejte před forkem bitcoiny na burze, ale převeďte je do peněženky. Tak budete mít jistotu, že o nové coiny nepřijdete.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu