[UPDATE 9. 11. 2018: bitcoinová komunita se nakonec rozhodla, že k rozdělení bitcoinu nedojde.] Okolo 16. listopadu 2017 se bitcoinová síť rozdělí na 2 nezávislé větve: Bitcoin Core a Bitcoin Segwit2x (dojde k tomu při výdeji bloku číslo 494784). Segwit2x má za cíl zvýšit velikost bloku z 1 MB na 2 MB. Bitcoin Core zůstane u 1 MB.

Burza Coinmate rozeslala svým klientům informační e-mail, ve kterém je ujišťuje, že před forkem nemusí nic řešit, o vše se postará Coinmate.

Stručný pohled do historie

Satoshi Nakamoto vydal v roce 2009 první verzi bitcoinu, kde nebyl stanoven limit na velikosti bloků. Koncem roku 2010 se Satoshi rozhodl omezit velikost bloku na 1 MB, což v té době bohatě stačilo. Důvodem omezení byly obavy z přetížení sítě, které by mohlo být způsobeno spamovými útoky, protože tehdy bylo možné posílat transakce bez poplatků.

Od té doby se popularita Bitcoinu razantně zvýšila a limity ho začínají omezovat.

TIP: rozsáhlá recenze burzy Coinmate

Co bude dál?

Přestože síť jede na 100 % své kapacity už od letošního ledna, hlavní vývojáři nechtějí zvýšit velikosti bloku a trvají na tom, že pravidla by se měla měnit opatrně a s širokým souhlasem celé bitcoinové komunity.

Část komunity ale přišla s iniciativou Segwit2x a tu 25. května 2017 podpořilo 58 společností z 22 zemí. Souhlasili s aktualizací protokolu Bitcoin na tzv. Segwit2x, který by měl zvýšit velikost bloku na 2 MB. Protože na implementaci není shoda, půjde o tzv. hard fork, čili rozdělení sítě na dvě zcela nezávislé.

Co to znamená pro uživatele Coinmate?

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Na straně klientů není nutná žádná akce. Stav před rozdělením se uloží a po rozdělení budete mít stejný počet coinů v obou nových sítích.

Postup Coinmate:

  • 24 hodin před rozdělením nepůjde vkládat a vybírat bitcoiny
  • 1 hodinu před rozdělením nepůjde s bitcoinem vůbec obchodovat
  • bude provedena inventura zůstatku bitcoinů na účtech klientů
  • po rozdělení bude obchodování opět povoleno, původní bitcoin pod zkratkou BTC, nový jako B2X
  • klientům budou na účty připsány nové bitcoiny B2X ve stejné výši jako původní BTC
  • vklady a výběry budou povoleny, jakmile to bude bezpečné

Ostatní burzy

Lze předpokládat, že ostatní burzy se zachovají podobně, ale doporučuji to ověřit. Pokud nebudete mít 100% jistotu, že se o vše postará vaše burza, nenechávejte před forkem bitcoiny na burze, ale převeďte je do peněženky. Tak budete mít jistotu, že o nové coiny nepřijdete.

Čtěte dále:

Líbilo nebo pomohlo? Můžete mě podpořit přes Lightning Network:

lnurl1dp68gurn8ghj7ampd3kx2ar0veekzar0wd5xjtnrdakj7tnhv4kxctttdehhwm30d3h82unvwqhksmmdv4ek2cfsxsyrj00p NEBO bitcoinvkapse@lnbc.cz (?)