NEO – kryptoměna z Číny

Když se řekne NEO, spousta z nás si vzpomene na počítačového hackera z dnes již kultovního filmu Matrix. Těžko říci, kde přesně se čínští tvůrci kryptoměny inspirovali, ale slovo NEO je řeckého původu a znamená “nový” či “mladý”. A přesně taková chce čínská kryptoměna být – inovativní.

Mohlo by se zdát, že se o jedná o nováčka mezi kryptoměnami. Není tomu tak. Na svět NEO přišlo v roce 2014. Projekt nazvaný AntShares (ANS) stal se vůbec první čínskou platformou vybudovanou na blockchain technologii. Ke změně názvu na NEO došlo 22. června 2017 a právě tehdy čínská kryptoměna zaznamenala růst. Sami tvůrci NEO tvrdí, že se jedná o distribuovanou síť stvořenou přímo pro chytrou ekonomiku.

Čínské Eretherum

I tak se kryptoměně NEO často přezdívá. Stejně jako Ethereum se jedná o plně decentralizovanou síť s volně dostupným kódem (tzv. open-source). Dalším důvodem je používání velice podobné platformy stojící na užívání smart kontraktů. V případě NEO se jedná o NeoContracts. NEO má ale řadu dalších oceňovaných vlastností, kvůli kterým je o něj stále větší zájem. O jaké vlastnosti přesně se jedná?

  • propojuje více různých blockchainů (NeoX)
  • umožňuje decentralizované skladování (NeoFS)
  • nabízí vysokou bezpečnost a ochranu před ohrožením v budoucnosti (NeoQS)

Jak fungují chytré kontrakty

V obyčejném světě kontrakt znamená zpravidla písemnou dohodu (smlouvu, dokument), který dvě a více stran zavazuje k nějaké činnosti. Chytrý kontrakt je to samé jen v digitální podobě. Smlouva není písemná, ale je napsána počítačovým kódem a dohoda probíhá bez zásahu člověka.

Kód je umístěn na blockchainu a každý si může ověřit, zda je správně napsaný, neobsahuje chyby a dělá to, co dělat má podle dohody.

Dva druhy mincí – tokenů

V rámci sítě NEO existují dva druhy tokenů (tj. digitální mince) – NEO a GAS. NEO tokeny už jsou dávno předtěžené a v oběhu jich je 100 milionů. Více jich prostě nebude. Nejsou dělitelné, nejmenší jednotku tak představuje 1 NEO.

Zjednodušeně řečeno NEO funguje jako akcie (podíly) a GAS jsou v podstatě kryptodividenda vyplácená “podílníkům”. GAS se na rozdíl od NEO nestále vytváří (těží) a používá se k placení v síti, jako palivo NeoContracts, odměna pro těžaře apod. Kolik GAS tokenů podílník dostane, závisí na aktuálním kurzu tokenu NEO.

Jak a kde koupit NEO

Stejně jako v případě ostatních kryptoměn lze NEO nakoupit na internetových burzách a směnárnách. Jelikož se zatím jedná o méně známou měnu než například Bitcoin, obchoduje s ním méně směnáren. Ke koupi budete navíc nejprve potřebovat známější kryptoměny – např. Bitcoin nebo již zmiňované Etherum.

Komplikovanější není pouze nákup, ale také uložení. Ne každá virtuální peněženka totiž podporuje uložení méně známých kryptoměn jako právě NEO. Asi nejlepší volbou je softwarová peněženka NEON Wallet, kterou lze nahrát do hardwarové peněženky Ledger Nano S.

Burzy, kde lze zakoupit NEO: Binance, Bittrex, UpBit, Bitfinex, CoinEgg, Huobi, Kucoin, OKEx, HitBTC, Cryptopia, Gate.io, Coinnest, Lbank, Quoine, Livecoin, Coolcoin, TDAX, Tidebit, BigONE, CoinRail, Qryptos, Exrates, Allcoin, BCEX.

Aktuální kurz NEO vůči Bitcoinu

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu