Stellar – budoucnost bankovnictví?

Jako budoucnost bankovnictví se vidí systém Stellar, jehož ambice jdou dále než u “obyčejných” kryptoměn. Jeho cílem je vytvoření otevřené platformy určené pro nejrůznější druhy finančních transakcí jak s kryptoměnami, tak i konvenčními měnami a libovolným majetkem vůbec.

Že už jste to někde slyšeli? Na podobné fázi funguje starší kryptoměna Ripple, z níž systém Stellar vycházel, a na jehož protokolu byl nový systém zpočátku založen. Ke vzniku nového open-source protokolu došlo v roce 2015 díky spolupráci Jeda McCaleba a Joyce Kima. Zásadní změny v kódu a osamostatnění systému Stellar od Ripplu proběhlo o rok později.

Zajímavost: Jed McCaleb, zkušený a úspěšný byznysmen a programátor, byl jedním ze zakladatelů kryptoměny Ripple. Ti další byli David Schwartz, Arthur Britt a Chris Larsen. Kvůli neshodám se Jed rozhodl odejít, spojil s Joycem Kimem a vytvořil svou vlastní platformu Stellar.

Co je Stellar a jak funguje?

Stellar stejně jako většina kryptoměn náleží do skupiny decentralizovaných platebních platforem a umožňuje rychlé peněžní převody. Správně celý název zní Stellar Lumens, přičemž slovo Lumens označujte měnu – tokeny. Původně byla měna označována stejným názvem. Vydáno bylo celkem 100 miliard jednotek. Označení měny Lumens bylo zavedeno kvůli jasnějšímu odlišení systému, síti a měny.

Stellar funguje na principu spouštění softwarových implementací a on-line připojení k internetu, které slouží ke komunikaci mezi servery. Tím vzniká globální síť, v rámci které server ukládá informace o jednotlivých účtech do databáze zvané “ledger”, což je vlastně účetní kniha. K transakci dochází v momentě, kdy všechny zapojené servery dosáhnou shody ohledně nového zápisu. Samotná transakce proběhne do 4 vteřin.

Zajímavost: Největší roli ve vývoji Stellaru sehrála celosvětově známá společnost IBM, která si jej na podzim 2017 vybrala pro svou vlastní platformu, aby zvýšila rychlost globálních plateb zejména v rámci zahraničních transakcí. Toto rozhodnutí Stellar okamžitě vystřelilo na vrchol mezi deset největších kryptoměn na světě.

Lumen a jeho antispamová funkce

Kromě usnadnění a urychlení transakcí s více měnami má Lumen také anitspamovou roli. Každá platební transakce v síti Stellar je totiž zpoplatněna. Je to sice velmi malá částka (0,00001 lumenů), ale i ta odradí podstatnou část podvodných uživatelů, kteří by měli v úmyslu zaplavit síť. Tento způsob patří mezi bezpečnostní řešení snižujících riziko DoS útoků.

Lumeny si můžete zakoupit na internetových burzách a směnárnách. Jejich počet je omezený, protože Stellar stále patří mezi méně známé kryptoměny. K uložení měny slouží hardware peněženka Ledger Nano S, peněženka Lobstr (pro Android i iOS) a pro desktopová řešení je určená Stellar Desktop Client.

Burzy, kde lze nakoupit Lumeny: Upbit, Binance, Bittrex, Poloniex, Kraken, Bitcoin Indonésia, Stellar Decentralized Exchange, OKEx, RippleFox, AEX, Exrates, Gatehub, CoinEgg, Bitstamp, Qryptos, Mr. Exchange, BCEX, GOPAX

Aktuální kurz XLM

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu