Stellar – budoucnost bankovnictví?

Jako budoucnost bankovnictví se vidí systém Stellar, jehož ambice jdou dále než u “obyčejných” kryptoměn. Jeho cílem je vytvoření otevřené platformy určené pro nejrůznější druhy finančních transakcí jak s kryptoměnami, tak i konvenčními měnami a libovolným majetkem vůbec.

Že už jste to někde slyšeli? Na podobné fázi funguje starší kryptoměna Ripple, z níž systém Stellar vycházel, a na jehož protokolu byl nový systém zpočátku založen. Ke vzniku nového open-source protokolu došlo v roce 2015 díky spolupráci Jeda McCaleba a Joyce Kima. Zásadní změny v kódu a osamostatnění systému Stellar od Ripplu proběhlo o rok později.

Zajímavost: Jed McCaleb, zkušený a úspěšný byznysmen a programátor, byl jedním ze zakladatelů kryptoměny Ripple. Ti další byli David Schwartz, Arthur Britt a Chris Larsen. Kvůli neshodám se Jed rozhodl odejít, spojil s Joycem Kimem a vytvořil svou vlastní platformu Stellar.

Co je Stellar a jak funguje?

Stellar stejně jako většina kryptoměn náleží do skupiny decentralizovaných platebních platforem a umožňuje rychlé peněžní převody. Správně celý název zní Stellar Lumens, přičemž slovo Lumens označujte měnu – tokeny. Původně byla měna označována stejným názvem. Vydáno bylo celkem 100 miliard jednotek. Označení měny Lumens bylo zavedeno kvůli jasnějšímu odlišení systému, síti a měny.

Stellar funguje na principu spouštění softwarových implementací a on-line připojení k internetu, které slouží ke komunikaci mezi servery. Tím vzniká globální síť, v rámci které server ukládá informace o jednotlivých účtech do databáze zvané “ledger”, což je vlastně účetní kniha. K transakci dochází v momentě, kdy všechny zapojené servery dosáhnou shody ohledně nového zápisu. Samotná transakce proběhne do 4 vteřin.

Zajímavost: Největší roli ve vývoji Stellaru sehrála celosvětově známá společnost IBM, která si jej na podzim 2017 vybrala pro svou vlastní platformu, aby zvýšila rychlost globálních plateb zejména v rámci zahraničních transakcí. Toto rozhodnutí Stellar okamžitě vystřelilo na vrchol mezi deset největších kryptoměn na světě.

Lumen a jeho antispamová funkce

Kromě usnadnění a urychlení transakcí s více měnami má Lumen také anitspamovou roli. Každá platební transakce v síti Stellar je totiž zpoplatněna. Je to sice velmi malá částka (0,00001 lumenů), ale i ta odradí podstatnou část podvodných uživatelů, kteří by měli v úmyslu zaplavit síť. Tento způsob patří mezi bezpečnostní řešení snižujících riziko DoS útoků.

Lumeny si můžete zakoupit na internetových burzách a směnárnách. Jejich počet je omezený, protože Stellar stále patří mezi méně známé kryptoměny. K uložení měny slouží hardware peněženka Ledger Nano S, peněženka Lobstr (pro Android i iOS) a pro desktopová řešení je určená Stellar Desktop Client.

Burzy, kde lze nakoupit Lumeny: Upbit, Binance, Bittrex, Poloniex, Kraken, Bitcoin Indonésia, Stellar Decentralized Exchange, OKEx, RippleFox, AEX, Exrates, Gatehub, CoinEgg, Bitstamp, Qryptos, Mr. Exchange, BCEX, GOPAX

Aktuální kurz XLM