Po krizi likvidity a krachu kryptoměnové burzy FTX většina globálních krypto platforem spustila auditní systém Proof of Reserves, který umožňuje ověření jejich držby digitálních aktiv. Důvěryhodnost celého systému Proof of Reserves a Proof of Liabilities byla však od té doby v médiích zpochybňována krypto experty a investory.

Ben Usinger, Komunitní a BMEX manažer krypto burzy BitMEX, definuje princip a hodnotu systému, komentuje i jeho výhody a slepé body:

Proof of Reserves a Proof of Liabilities představují jednu z mnoha potřebných metod a funkcí pro burzy, aby prokázaly svoji transparentnost, potvrdily svoji důvěryhodnost a předvedly, že mají dostatek prostředků svých uživatelů (v síti). Pokud se to provede správně, tedy například prostřednictvím identifikace hašového stromu depozitářů, jak to dělá BitMEX, tak zprávy o rezervách a závazcích s jistotou ukážou, že burza má tolik prostředků, kolik uživatel převedl, a v jaké peněžence jsou tyto prostředky uloženy.

Tento systém však nezastaví krádež finančních prostředků klientů prostřednictvím členů nebo stran úzce spojených s burzou, jako se to stalo u FTX. Odhalování podvodů bude ale mnohem rychlejší, a zprávy o rezervách a závazcích tak vytvoří další vrstvu ochrany pro uživatele. Kromě toho mají všechny společnosti závazky (a rezervy) mimo hašový strom (např. náklady na zaměstnance, daňové účty, podmíněné závazky). Takové částky jsou obvykle zaznamenány auditorem, a ne blockchainem. V neposlední řadě je sice dobré, aby byl Proof of Reserves a Proof of Liabilities řízen burzou, ale v ideálním případě by ho měli provádět mnozí uživatelé a poté zveřejňovat své výsledky. Kvůli technické složitosti však většina uživatelů nebude proces zveřejňování zpráv o rezervách a závazcích pravidelně provádět sama.

Ve společnosti BitMEX jsme hrdí na to, že jsme byli jedni z prvních, kteří představili Proof of Reserves a Proof of Liabilities, nejen jako reakci na nedávné problémy s likviditou FTX. První zprávy o svých rezervách a závazcích jsme publikovali již před rokem, což ukazuje, že bereme finanční prostředky našich uživatelů a transparentnost našich operací velmi vážně a neřídíme se pouze marketingovými účely.“

O společnosti BitMEX

BitMEX je ikonická krypto burza, která nabízí přístup ke globálním finančním trhům digitálních aktiv. BitMEX umožňuje uživatelům nakupovat, převádět a obchodovat s kryptoměnami. Burza v současnosti podporuje více než čtyřicet pět obchodních párů na své platformě pro obchodování s deriváty a obchod nebo převody na spotové burze ve více než dvaceti pěti kryptoměnách. Je to také jediná hlavní globální platforma, která nabízí FX perpetual swaps tzv. trvalé swapové kontrakty.

BitMEX je v čele krypto burz od roku 2014, uvedením tzv. perpetual swaps, nejobchodovanějšího krypto produktu v historii, způsobil revoluci v daném odvětví a od té doby krypto trh neustále inovuje. BitMEX je ve vlastnictví společnosti HDR Global Trading Limited a je registrován v Itálii organizací Organismo Agenti e Mediatori (OAM) jako poskytovatel služeb pro virtuální měny a digitální peněženky. BXM Link AG, jednotka provozující naší brokerskou službu BitMEX Link, je členem Švýcarské Asociace pro standardy finančních služeb (VQF), samoregulační organizace (SRO) ve Švýcarsku oficiálně uznané Švýcarským úřadem pro dohled nad finančním trhem (FINMA). V roce 2021 BitMEX zveřejnil potvrzení o svých rezervách a závazcích, čímž se stal jednou z prvních krypto burz, která podpořila iniciativu Proof of Reserves a Proof of Liabilities. Nyní k publikování potvrzení dochází jednou za dva týdny.

Chcete-li se dozvědět více o BitMEX, naší vizi, rostoucím týmu a cestě před námi, sledujte nás na Twitteru, Telegramu a Blogu BitMEX.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu