Lekce 2: Jak a kde koupit Bitcoin

I když je Bitcoin kryptoměna a neexistuje ve fyzické podobě, jeho nákup je prakticky úplně stejný, jako třeba nákup eur či dolarů před cestou na dovolenou. Stejně jako u tzv. FIAT měn máte u kryptoměn několik možností, jak je získat:

TIP: i přímo na bitcoinvkapse.cz je jednoduchá směnárna, kde můžete své první bitcoiny nakoupit. Podívejte se, jak to funguje.

Na burze

Burzy s kryptoměnami fungují úplně stejně, jako burzy s akciemi nebo FIAT měnami. Někdo nabízí něco k prodeji a někdo jiný to poptává. Když se cena nabídky a poptávky potká, je obchod uzavřen.

Nakupovat na burze považuji já osobně za jednoduchý a pohodlný způsob, jak Bitcoin získat za nejlepší kurz. Nemusíte se přitom zvednout od počítače. Stačí se zaregistrovat na libovolné burze, poslat na ní peníze (koruny, eura, dolary) a nakoupit Bitcoin. Detailně se volbou burzy zabývá zítřejší lekce.

Dporučuji českou CoinMate – tady je podrobná recenze.

Ve směnárně

Můžete zajít do specializované směnárny a Bitcoin nakoupit podobně, jako nakupujete před dovolenou eura nebo dolary. Vždy ale počítejte s tím, že kurz bude proti burze trochu horší. Což nemusí být nutně na závadu, když chcete koupit a dlouhodobě držet.

Doporučuji českou Anycoin – získáte vstupní bonus 300 Kč. Tady je podrobná recenze.

V mobilní aplikaci

Existuje několik projektů, které kombinují normální platební kartu s kryptoměnami. Obvykle tyto firmy nabízí při placení kartou zajímavé bonusy v podobě cashbacku (vrácení procent z každé platby) a dalších vychytávek. Součástí mobilní aplikace, kterou kartu ovládáte, je i směnárna, kde si můžete nakoupit kryptoměny. Zmíněný cashback je obvykle v kryptoměně vyplácen. Já doporučuji kartu od crypto.com, která má v současnosti asi nejlepší podmínky a bonusy.

V bankomatu

Ano, Bitcoin můžete koupit i v bankomatu podobném tomu, kde si normálně vybíráte peníze. Celá operace bude samozřejmě trochu složitější, než výběr peněz, ale s trochou snahy to zvládne i začátečník. Výhodou je, že u bankomatů na bitcoiny se netvoří fronty jako u bankomatů České spořitelny, takže máte dost času na to, abyste princip bankomatu pochopili 🙂 Přečtěte si návod, jak na to.

Od někoho

Bitcoin můžete samozřejmě koupit i tak, že najdete někoho, kdo ho chce prodat a domluvíte se spolu. Nemusíte se ptát lidí na ulici, jestli neprodají Bitcoin :). Použijte službu LocalBitcoin, která vám lidi nabízející BTC okolo vás ukáže. Je to asi nejméně pohodlná cesta, ale zase nepotřebujete účet na burze – stačí vám bitcoinová peněženka.

Jak vidíte, získat Bitcoin není nic složitého a možností je několik. Jak jste asi pochopili z předchozích řádků, jednoznačně doporučuji burzy, případně mobilní aplikace krypto karet.

Můžete si přečíst i pravidelně aktualizovaný text Jak koupit Bitcoin.

Zítra už si vybereme burzu a koupíme první bitcoiny.