Lekce 2: Jak a kde koupit Bitcoin

I když je Bitcoin kryptoměna a neexistuje ve fyzické podobě, jeho nákup je prakticky úplně stejný, jako třeba nákup eur či dolarů před cestou na dovolenou. Stejně jako u tzv. FIAT měn máte u kryptoměn několik možností, jak je získat.

Poznámka na okraj: Bitcoin je navržen jako peer-to-peer, to znamená, že se dá používat bez prostředníka, čistě mezi dvěma lidmi. Časem se ale ukázalo, že na trhu je prostor právě pro prostředníky jako jsou burzy či směnárny. Za zásadní problém zprostředkovatelů je považována nutnost projít u nich verifikací, tj. nejčastěji musíte ofotit občanku a dodat další osobní údaje. A tyto firmy mají ze zákona povinnost předávat údaje státu, který se tak dozví, že kupujete bitcoiny. Může a nemusí to být problém. Více k tématu najdete v článku, kde popisuji rozdíl mezi tzv. KYC a noKYC bitcoinem.

Jak a kde tedy bitcoiny koupit?

Směnárna

Můžete navštívit web specializované směnárny a bitcoiny nakoupit podobně, jako nakupujete před dovolenou eura nebo dolary. Směnárna je obvykle velmi jednoduchá na použití, disponuje zákaznickou podporou a bitcoin na ní koupíte v podstatě jedním klikem. Nemusím snad dodávat, že do směnárny nechodíte, vše proběhne přes internet. Nicméně některé směnárny disponují i kamennou pobočkou.

Já doporučuji českou směnárnu Anycoin – přes tento odkaz získáte vstupní bonus 300 Kč, když nakoupíte bitcoin za 10 tisíc korun. Tady je její podrobná recenze.

Burza

Burzy s kryptoměnami fungují úplně stejně, jako burzy s akciemi nebo FIAT měnami. Někdo nabízí něco k prodeji a někdo jiný to poptává. Když se cena nabídky a poptávky potká, je obchod uzavřen. Na burze tak můžete jednoduše zadat pokyn k nákupu za určitou cenu – pokud se vám dnes zdá bitcoin drahý, můžete zadat pokyn s cenou nižší a pokud ta klesne, pokyn se vyplní.

Nakupovat na burze je cesta jak získat bitcoin za nejlepší kurz v daném okamžiku. Ani v případě burzy se nemusíte zvednout od počítače. Stačí se zaregistrovat na libovolné burze, poslat na ní peníze (koruny, eura, dolary) a nakoupit bitcoin. Detailně se volbou burzy zabývá zítřejší lekce.

Já doporučuji začátečníkům českou burzu Coinmate – tady je její podrobná recenze. 

Bitcoinmat

Ano, Bitcoin můžete koupit i v bankomatu podobném tomu, kde si normálně vybíráte peníze. Celá operace bude samozřejmě trochu složitější, než výběr peněz, ale s trochou snahy to zvládne i začátečník. Výhodou je, že u bankomatů na bitcoiny se netvoří fronty jako u bankomatů České spořitelny, takže máte dost času na to, abyste princip bankomatu pochopili 🙂 Přečtěte si návod, jak na to.

A bitcoinmat je také jedna z možností, jak nakoupit bitcoin bez zmíněného KYC (verifikace), tj. anonymně. Musíte ale nakupovat za maximálně 25 tisíc korun na jeden nákup. Při vyšší částce se budete muset identifikovat. 

Od někoho

Bitcoin můžete samozřejmě koupit i tak, že najdete někoho, kdo ho chce prodat a domluvíte se spolu. Nemusíte se ptát lidí na ulici, jestli neprodají bitcoin :). Použijte službu Vexl, která vám lidi nabízející bitcoin okolo vás ukáže. Pro introverty je to asi nejméně pohodlná cesta, ale zase se nepotřebujete nijak identifikovat a nikomu ukazovat své doklady – opět nakupujete anonymně. Rovněž můžete zkusit najít komunitu bitcoinerů ve vašem městě a obchodovat s nimi. K tomu vám pomůže iniciativa jednadvacet.org.

Poslední možností, kterou bych zmínil, je možnost bitcoin vydělat. Podrobněji to popisuji v Jak vydělat bitcoin.

Jak vidíte, získat bitcoin není nic složitého a možností je spousta. Můžete si přečíst i pravidelně aktualizovaný text Jak koupit Bitcoin.

Zítra už si vybereme burzu a koupíme první bitcoiny. A dostanete i slibovaných 300 Kč jako bonus.

TIP: Nestačí vám obecné informace? Nabízím individuální konzultace pro začátečníky i pokročilé.

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu