Nakupovat bitcoiny v bitcoinmatu není nic složitého, přesto se může začátečník tohoto přístroje obávat. Pojďme se podívat, jak to funguje a uvidíte, že se není čeho bát. Prakticky nemůžete udělat chybu.

Kde najdete bitcoinmat

Asi nejucelenější databáze bitcoinmatů je ta na coinatmradar.com, ale nespoléhejte na to, že jsou tam opravdu všechny. Určitě nějaký bitcoinmat najdete v krajských městech a i ve větších okresních. Často jsou umístěny ve velkých nákupních centrech, v Praze v metru v trafikách RELAY a podobě. Zkrátka bitcoinmaty jsou tam, kde se dá očekávat hodně lidí. Svůj nejbližší si najdete s pomocí Googlu za pár minut.

Jak bitcoinmat funguje

Bitcoinmat vypadá na první pohled podobně jako bankomat, i když trochu složitější. Pokud bychom ho ale chtěli k něčemu přirovnat, je to spíše obdoba vkladomatu, kterým vkládáte peníze do své banky. V případě bitcoinmatu je vkládáte do své bitcoinové peněženky. Uvnitř je bitcoinmat hlavně počítač, který umí rozpoznat a spočítat vloženou hotovost a poslat vám za to bitcoin na adresu peněženky. Samozřejmě také zná aktuální kurz bitcoinu na burzách, aby vám ho dokázal prodat za správnou cenu. A pozor, bitcoinmat v sobě nemá žádné bitcoiny 🙂

Vypadat může třeba takto (na obrázku je bitcoinmat od české firmy General Bytes):

Bitcoinmat

Jak koupit bitcoin v bitcoinmatu

Před nákupem se doma připravte. Budete potřebovat adresu peněženky, kam vám bitcoinmat pošle nakoupené bitcoiny. Můžete použít nějakou mobilní peněženku a nebo si jen na papírek vytiskněte QR kód adresy z vaší hardwarové peněženky (Trezor, Ledger), případně si QR kód uložte do mobilu. Pozor na to, že čistě teoreticky by někdo mohl infikovat váš mobil a podstrčit vám jiný QR kód. Považuji to ale za dost nepravděpodobné – útočník by musel ve vašem mobilu QR kód najít a vědět, že s ním chcete jít do bankomatu. Mobilní peněženka nebo papírek je neprůstřelné řešení.

Stojíte přes bankomatem a máte připravenou adresu, kam koupené bitociny poputují:

  1. postupujte podle instrukcí na display bitcoinmatu. Jako první si zvolte češtinu a pak už je to snadné. Budete muset odsouhlasit pár věcí, jako že nejste politicky aktivní, že víte co děláte a podobně
  2. vyberete, co chcete kupovat – zvolte bitcoin (můžete ale obvykle kupovat i jiné kryptoměny)
  3. bitcoinmat vás vyzve k ukázání QR kódu vaší peněženky – ukažte ho na kameru, na display automatu vidíte, co kamera zabírá, abyste se trefili
  4. přístroj vám ukáže, co nascanoval a vy odsouhlasíte, že adresa je správná (doporučuji mít kromě QR kódu i „písmenkový“ zápis, abyste byli schopni zkontrolovat, že je to opravdu ona správná adresa
  5. nastrkejte do bitcoinmatu hotovost – po jednotlivých bankovkách, ne štos tisícovek naráz
  6. odsouhlaste, že kupujete bitcoiny za tolik hotovosti, kolik jste do bitcoinmatu vložili
  7. bitcoinmat vám potvrdí, že nákup proběhl a odcházíte

Peníze, které stačí zvednout ze země

Vyzvedněte si 2 000 Kč od mBank a kupte si za ně třeba bitcoiny. Stačí si v mBank založit účet a zaplatit mobilem. Žádná losovačka, jistota! To mě zajímá

Poslední bod může být trochu nezvyklý – někam jste nastrkali peníze a odcházíte bez hmatatelného výsledku. Ale nebojte, bitcoiny už jsou v tu chvíli na cestě do vaší peněženky a za pár minut je tam uvidíte. Pokud jste si je nechali poslat rovnou do hardwarové peněženky, kterou nemáte u sebe a chcete mít hned jistotu, že bitcoiny dorazily, použijte nějaký prohlížeč blockchainu. Do něj zadáte onu svoji adresu a hned na cestě domů se můžete v mobilu podívat, zda tam transakci už vidíte. Pokud posíláte do mobilní peněženky, vidíte to přímo v ní.

Dobré je i to, že kdyby se něco nepovedlo, můžete zavolat provozovateli bitcoinmatu, číslo určitě najdete přímo na přístroji. Nepomůže vám sice s tím, pokud zadáte špatnou adresu, ale může teoreticky dojít k nějakým technickým problémům, transakce se nepovede, špatně vám spočítá vložené peníze a podobně. Je dobré vědět, že existuje fyzický provozovatel, na kterého se můžete obrátit.

Pokud kupujete větší sumu do mobilní peněženky, měli byste si bitcoiny v klidu domova stejně odeslat do té hardwarové (kdy si pořídit hardwarovou peněženku?).

Proč nakupovat v bitcoinmatu

Asi hlavní důvod je ten, že můžete nakupovat anonymně a bez ověření totožnosti (KYC). Nemusíte si nikde dělat účet, scanovat svoje doklady atd. Takto bez ověření můžete nakupovat maximálně za 25 tisíc Kč denně.

Proč může být nákup s ověřenou totožností problém, je popsáno v článku Jak získat bitcoin bez KYC.

Nákup v bitcoinmatu je vhodný pro dlouhodobé spoření do bitcoinu, ideálně metodou DCA. Není to vhodné na krátkodobé spekulace, protože kurz, za který nakupujete, je o něco horší než na burze. Podle mého pozorování je rozdíl proti burze zhruba 5 %.

Omezení bitcoinmatu

Kromě výše uvedeného omezení pro nákup bez KYC na 25 tisíc Kč denně (resp. ekvivalent 1 000 EUR) je minimálně u bitcoinmatů Generalbyte ještě jedno omezení a to, že vám nedovolí poslat na jednu adresu více jak ekvivalent 1 000 EUR. Pokud se budete snažit na stejnou adresu koupit za víc (i v různých dnech), tak to bitcoinmat odmítne. Řešení je ale jednoduché – vygenerujete si v peněžence novou adresu a nakoupíte na ni.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu