Jak získat bitcoin bez KYC? Přijde mi, že poslední dobou se daleko více řeší to, zda nakupujete bitcoiny s KYC nebo bez něj. Třeba na Chaincampu se skoro celé dopoledne v hlavním sále neslo v duchu bitcoin s KYC je fuj. Když jsem napsal článek o DCA přímo v Trezoru, hned jsem byl na Twitteru upozorněn, že je to s KYC a proto fuj. Pojďme se tedy podívat, jak získat bitcoin bez KYC.

Co je to KYC

Dovolím si citovat z bitcoinového blogu Alzy, kde mimochodem najdete ještě další zajímavé zkratky jako KYB, AML, CFT, PEP a další:

KYC = Know your customer/client. Jedná se o požadavek kladený regulátory na poskytovatele finančních služeb. Poskytovatelé služeb (např. banky, burzy) mají povinnost identifikovat své zákazníky, uchovávat záznamy o identifikaci a předávat je státním orgánům. Součástí KYC zpravidla bývá povinnost naskenovat osobní doklad (občanský průkaz či cestovní pas), který bývá často doprovázen požadavkem na selfie fotografii držitele dokladu a na další dokumenty, jako jsou doklad o pobytu či výpis z bankovního účtu. Zásadní skutečností je, že instituce provádějící KYC má povinnost všechny dokumenty uchovávat a na požádání je sdílet se státními orgány.

KYC a další požadavky na identifikaci lidí a peněz mají za úkol omezit praní špinavých peněz, financování terorismu a dalších nehezkých věcí. To zní jako fajn věc, ne?

V čem je problém?

  1. je sporný přínos těchto opaření, protože peníze perou ve velkém hlavně banky. U nás v Česku se třeba dají nosit do Raiffeisenbanky miliardy v igelitce a nikomu to není divné. V Německu zase stačí založit firmu tvářící se jako fintechový jednorožec (super dokument Wirecard je na Netflixu). Další příklady praní peněz bankami a přísně regulovanými institucemi vygooglíte za pár minut.
  2. vaše kompletní identita leží někde na serveru, ze kterého si ji může odnést zlý hacker nebo nespokojený zaměstnanec. A s vaší ukradenou identitou se dá udělat spousty nepěkných věcí.

Jak získat bitcoin bez KYC

Peer to peer

Tedy přímo od někoho, kdo vám ho prodá „na ulici“. Pokud nikoho takového ve svém okolí neznáte, nemusíte věšet hlavu a chodit před supermarket s cedulí „koupím bitcoin“. Můžete využít třeba mobilní aplikaci Vexl, která patří pod českou firmu Satoshi Labs (výrobce nejstarší hardwarové peněženky Trezor) a která  vám najde lidi ve vašem okolí, kteří bitcoin prodávají nebo nakupují.

Nejlepší na tom je, že nekupujete od úplně neznámých lidí. Vexl totiž na základě vašeho seznamu kontaktů najde jen lidi, které znáte přímo vy (máte je v kontaktech) a nebo lidi, které zná někdo, koho znáte vy. U každé nabídky pak vidíte, přes koho prodávajícího znáte a můžete se rozhodnout, zda s ním obchod uděláte nebo ne. Celý koncept vychází z myšlenky, že pokud je prodávající známý vašeho známého, máte v případě problémů páku na to, jak ho dohnat.

Tímto způsobem koupíte bitcoin, u kterého nikdo neví, že ho vlastníte vy. Samozřejmě kromě člověka, který vám ho prodal. Ale ten zná maximáně vaše křestní jméno, občanku mu ukazovat nebudete. Podrobnější recenzi Vexlu připravuji.

Bitcoinmat

Do limitu 1 000 EUR můžete anonymně nakoupit v bitcoinmatech. Ty se obvykle nachází ve větších městech, takže pokud máte nějaký poblíž, je to pro vás řešení. V případě nákupu v bitcoinmatu také nikdo neví, že jste bitcoin koupili. Pokud jste hodně paranoidní, dejte si pozor na kamery. Na cestu k bitcoinmatu se můžete vybavit brýlemi, čepicí nebo v dnešní době i rouškou 🙂 Přečtěte si Jak koupit bitcoin v bitcoinmatu.

Těžba

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Můžete si bitcoin vytěžit, tískáte tak panensky čisté mince. Ovšem těžba bitcoinu není něco, co byste mohli dělat jen tak doma a bez náležitých technických znalostí. Rozhodně to není cesta pro každého, ale pokud máte přístup k levné elektřině, potřebné znalosti a vybavení, můžete to zkusit.

Směnárna (malé částky)

V českých směnárnách můžete nakoupit menší částky také bez ověření. Například Anycoin vám dovolí na účtu bez ověření kupovat maximálně za 25 000 Kč denně stejně jako bitcoinmat. Částka 25 tisíc vychází ze zákona, takže je všude stejná nebo podobná. Pokud se ale směnárně nebude něco pozdávat, může se vám stát, že si o ověření řekne i u nižší částky.

Zásadní problém směnáren je ale ten, že do nich nedostanete anonymně fiat měnu na nákup. Pokud totiž do směnárny posíláte koruny ze svého bankovního účtu, tak se tím v podstatě ověřujete – banka ví, že jste poslali peníze na směnárnu a pokud bude požádána, podělí se o tuto informaci i se státními úřady. Dalo by se asi říct, že bitcoiny koupené tímto způsobem jsou „napůl KYC“.

Burza bez KYC

Stále se ještě dají najít kryptoměnové burzy, které KYC nevyžadují. Obvykle je na nich omezen výběr třeba na 1 BTC denně. Takže to není nic pro velké ryby, ale pro běžného člověka je to v pohodě. Najít burzu bez KYC je ale čím dál těžší.

Ale stejně jako u směnáren je tady problém, jak na burzu dostanete peníze na nákup bitcoinu. Na noKYC burzy obvykle nejde poslat fiat měny, jen kryptoměny. Burzy nemusí dělat KYC právě proto, že jsou odstřižené od fiat světa. Tyto burzy jsou tedy vhodné spíše pro trading a množení prostředků (což ale rozhodně nedoporučuji začátečníkům). Znamená to, že nejprve musíte někde získat kryptoměnu a tu na burzu poslat. Dělat to přes KYC směnárnu nebo burzu nedává smysl, protože byste zanechali „stopy“, takže můžete udělat třeba to, že nakoupíte v bitcoinmatu, pošlete na burzu a pak tradujete. Pokud vklad zdesetinásobíte, nikdo o tom nemusí vědět.

Jak se zbavit KYC bitcoinu

Často si lidé myslí, že se KYC bitcoinu zbaví tak, že ho proženou přes nějaký mixér, ale není to pravda. Pokud si koupíte bitcoin s KYC někde na směnárně nebo burze, tak se z historie toho konkrétního bitcoinu dá vyčíst, kde se vzal. Přímo v blockchainu sice není zapsané, že ho koupil Pepa Novák. Ale jde vystopovat, že do peněženky Pepy Nováka doputoval z burzy XY. A protože na burze s KYC jste museli dát své údaje, ví ona burza, že to je bitcoin Pepy Nováka.

Pokud svůj bitcoin Pepa prožene přes nějaký mixér, zruší se vazba mezi jeho bitcoinem a burzou a má bitcoin s úplně jinou historií. Což ale paradoxně může být ještě horší, protože z mixéru může dostat minci, jejíž historii fakt nechce. Nehledě na to, že některé burzy rovnou odmítají přijmout bitcoiny, které prošly mixérem. Takže Pepa může mít problém svůj bitcoin v budoucnosti prodat.

Co je ale klíčové – Pepa má sice bitcoin bez vazby na burzu, ale burza stále ví, že Pepa má někde bitcoin. A pokud to ví burza, ví to automaticky i finanční úřad, kterému burza údaje předává. A že to ví úřad není ještě to nejhorší. Všichni víme, jak se stát stará o naše data a že mu mohou kdykoliv uniknout a nebo je nespokojený úředník vynese a prodá. Pokud máte v bitcoinu více peněz, tak poslední co chcete je, aby o tom věděl týpek, který k vám jednoho dne napochoduje s vrtačkou s tím, že chce váš seed, nebo se jeho vrtačka seznámí s vaším kolenem.

Takže jediná možná cesta jak se zbavit KYC bitocinu je, že ho prodáte, zdaníte případný zisk a nakoupíte zpět bitcoiny bez KYC.

Co když koupím KYC bitcoin od někoho?

V takovém případě se nic neděje. Pokud vám Pepa prodá z ruky do ruky a za hotovost bitcoin, který koupil na KYC burze, může vám to být jedno. Problém má Pepa, ne vy. U vašeho nového bitcoinu je sice v blockchainu zapsáno, že pochází z KYC burzy, ale stopa končí u Pepy. Nikdo kromě něj neví, že bitcoin už máte vy. A jak bylo řečeno výše, pokud jste Pepovi nedali ofocenou občanku, nemůže nikomu předat vaši identitu.

Stejně tak můžete koupit v bitcoinmatu minci, která dříve prošla KYC. Někdo koupil bitcoin na burze s KYC a pak ho na burze prodal majiteli bitcoinmatu. Nikdo ale neví, že ho bitcoinmat vydal právě vám, stopa končí u firmy provozující bitcoinmaty.

Uklidnění na závěr

Pokud vlastníte KYC bitcoiny, není potřeba panikařit. Je ale dobré vědět, že v podstatě existují dva druhy bitcoinu a být připraven na to, že ty s KYC mohou být v bližší či vzdálenější budoucnosti potenciálně problematické. Nezapomeňte ale na to, že vždy je lepší mít KYC bitcoin ze směnárny nebo burzy, než nemít žádný bitcoin. Klidně si svůj první kupte třeba přímo tady na webu nebo v libovolné směnárně a začněte se vzdělávat.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu