Bitcoin nemusíte jen nakupovat ve směnárnách nebo na burzách. Můžete ho zkusit vydělat. Jaké jsou možnosti?

V zaměstnání

I v Česku už existují firmy, které vyplácí mzdu nebo její část v bitcoinu. Logicky jde hlavně o firmy podnikající v oboru krypto. Pokud nenajdete zaměstnavatele, který vám bude ochoten platit v bitcoinech, nezoufejte. Výplata v BTC je stejně spíše marketingový trik těch firem. Kdokoliv může i svojí běžnou výplatu v korunách v den výplaty vzít a otočit ji ve směnárně nebo na burze do bitcoinu. Efekt bude úplně stejný, jako když výplatu v BTC přímo dostanete. Žádný zaměstnavatel vám pravděpodobně nedá smlouvu v BTC, protože by riskoval on i vy – asi nechcete dostat jeden měsíc třeba jen 70 % výplaty, když BTC klesne a zaměstnavatel vám nebude chtít platit dvojnásobek, když BTC vyletí. Zatím žijeme v době, kdy chtě nechtě musíme přepočítávat na fiat.

Pokud pracujete sami na sebe, můžete se samozřejmě dohodnout, že za zakázku dostanete zaplaceno v kryptoměnách, ale zase na tom budete podobně jako o odstavec výše – budete vycházet z nějaké ceny vaší práce v korunách a jen to přepočtete.

Na burze

Bitcoiny či jiné kryptměny můžete vydělat na burze. Není to nic snadného, ne nadarmo bývá v inzerci různých brokerů zmínka, že 80 % jejich klientů prodělá. Nicméně pokud k tomu přistoupíte zodpovědně, něco si nastudujete a necháte si poradit od zkušených, může vám to vyjít. Na burze můžete obchodovat přímo páry v BTC, tj. koupíte například za své 0,01 BTC jinou kryptoměnu s cílem prodat ji třeba za 0,011 BTC. Pokud se vám to povede, máte o 10 % BTC více.

Kovaní bitcoin maximalisté vám určitě řeknou, že s BTC se takto neobchoduje, že ho máte držet a neblbnout, protože o něj přijdete. Mají pravdu, ale já říkám, že zkusit to můžete. Doporučuji ale rozhodně neobchodovat se svým veškerým BTC. Pokud to chcete zkoušet, vyhraďte si na trading jen malou část, třeba 10 % a zbytek nechte bezpečně v Trezoru.

Druhou variantou je obchodovat páry vůči dolaru, pokoušet se vydělávat dolary a při úspěchu překlápět výdělky do BTC. Na burzách se obvykle střídají období, kdy se snáze obchodují páry vůči BTC s obdobími, kdy se snáze obchoduje vůči USD(T).

Staking

Staking je něco jako spořicí účet v kryptoměnách, ale s tou výhodou, že dostanete daleko lepší úrok, klidně 15 % p. a. Můžete tedy vzít nějaké svoje bitcoiny nebo jiné kryptoměny, uložit je k poskytovateli stakingu a namnožit si je pomocí úroků. Nemusíte ale spoléhat jen na úroky, protože staking platformy dost často nabízí zajímavé bonusy za pouhou registraci.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Rok 2022 ale přinesl krach mnoha významných staking platforem a lidé přišli o hodně peněz, takže tady buďte opatrní.

Cashback portál

Znáte cashbackové portály? Fungují tak, že si na jejich webu najdete svůj oblíbený e-shop, nakoupíte na něm jako obvykle a portál vám pak pošle nějaké to procento z útraty zpět. Satsback funguje úplně stejně, má v katalogu stovky českých e-shopů a procenta z nákupu vrací v bitcoinu. Ideální způsob, jak získat nějaké ty bitcoiny vlastně za nic 🙂 Vyzkoušejte ho zdarma.

Za propagaci krypto služeb a výrobků (affiliate)

Tento způsob vydělávání bitcoinů je nejjednodušší, resp. nejpřístupnější pro široké masy. Nepotřebujete nic speciálního, nemusíte měnit zaměstnání nebo trávit hodiny na burze. Potřebujete si jen vybrat produkt a mít ho kde propagovat. Je jedno, jestli máte svůj web, velkou facebookovou skupinu nebo spousty kamarádů a známých v offline světě. Jak propagaci pojmete, je čistě vaše věc. Doporučuji ale propagovat jen to, co sami používáte a čemu věříte. Propagovat nějakou blbost jen kvůli vysoké provizi se vám dlouhodobě nevyplatí.

Co vše můžete v krypto světě propagovat a získávat za to provize? Tady je seznam možností:

Krypto burzy

Binance

Binance vás za doporučení nových klientů odmění procentem z poplatků, které tradeři vygenerují. Konkrétně je to 20 % z poplatků. Pokud chcete, můžete se o svoji provizi podělit s tím, kdo se přes vás registruje – například si necháte 15 % a 5 % se mu vrátí. Můžete to pak propagovat tak, že potenciálnímu zákazníkovi Binance navždy snížíte poplatky.

Pokud vámi přivedený zákazník neplatí poplatky v BNB (doporučuji všem v BNB platit, protože je to levnější), připisují se vám procenta z poplatku v měně, kterou daný člověk kupoval či prodával. Takže se vám na účtu množí zlomky různých více či méně divných krytoměn. Naštěstí existuje přímo v administraci Binance nástroj, který vám tyto zlomečky dokáže na pokyn převést na BNB. A BNB už snadno vyměníte za BTC, pokud chcete vydělávat hlavně bitcoiny.

Coinmate

Coinmate má podobnou nabídku – přenechá vám část poplatků, které vygeneruje vámi doporučený zákazník. Platí to ale po omezenou dobu. V základu je to tuším 6 měsíců od registrace, ale pokud budete dobří, dají se dohodnout vylepšené podmínky. Od loňska existuje i druhá možnost a to ta, že dostanete za přivedeného zákazníka 500 Kč – stačí, když nakoupí kryptoměny za 1000 Kč. Velkou výhodou pro našince je to, že Coinmate je česká burza a tak je v češtině, podpora komunikuje česky a hlavně má páry vůči české koruně. Takže v Česku se může propagovat lépe a to hlavně mezi začínajícími či občasnými uživateli.

Burzu Coinmate doporučuji každému, kdo chce s nějakou burzou začít a nechce složitě posílat peníze do zahraničí a měnit je na eura či dolary. Přečtěte si podrobný návod a recenzi Coinmate.

Podobně koncipované affiliate programy má většina kryptoburz, namátkou můžete zkusit třeba Kucoin nebo Bybit.

Směnárny

Na lidi, kteří nechtějí tradovat a řešit pokyny na burzu, můžete zacílit propagaci směnáren (jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou). I směnárny vám obvykle nechají nějaké procento ze směněných peněz. Doporučuji zaměřit se na známé značky, třeba Bit.plus (najdete v affiliate síti eHUB), SimpleCoin, nebo Anycoin (dá vím za přivedení zákazníka 500 Kč a ty můžete hned směnit na BTC). U obou zmíněných sice dostanete jako odměnu fiat měnu, ale opět ji můžete obratem směnit za bitcoin.

HW peněženky

Hardwarová peněženka je nutnost, pokud máte v kryptu více než pár drobných. Každému, komu doporučíte hardwarovou peněženku pomáháte ochránit jeho investici. Dobrá HW peněženka je něco, bez čeho se neobejde nikdo, kdo to myslí s kryptoměnami vážně. Takže potenciálních zákazníků jsou mraky.

Vlastní affiliate program mají i dvě nepopulárnější hardwarové peněženkyTrezorLedger. Trezor umí posílat provizi z prodejů přímo v BTC. Ledger vám pošle eura. U Trezoru může být drobnou výhodou to, že affiliate manager mluví česky (Trezor vyrábí česká firma Satoshi Labs). A nevýhodou Ledgeru je to, že si pořádně pošramotil pověst a lidé ho nechtějí.

Krypto karty

Odměnu můžete získat i za doporučení Plutus.it. Výhodou je, že odměnu získá i nový uživatel – vy mu doporučíte kartu, která mu dá skvělý cashback a k tomu třeba Netflix zdarma a ještě „od vás“ dostane 10 eur do začátku.

Služby

Existuje spousty služeb a doplňků, které uživatelé a fanoušci kryptoměn více či méně potřebují. Pokud někdo aktivně obchoduje na burzách, neobejde se například bez účtu na TradingView. Pokud zvolí placený tarif, získáte odměnu.

Existuje rovněž spousty různých placených skupin, které traderům slibují ziskové signály k obchodům. Já osobně mám zkušenost s Trader 2.0 a po pravdě řečeno nemám důvod zkoumat konkurenční projekty. Pokud doporučíte uživatele do Trader 2.0, dostanete provizi z jeho poplatku. A můžete také doporučovat placené vzdělávací kurzy. Například ty od Altclubu.

Podcasty

Můžete dělat svůj podcast a nechat si platit od posluchačů bitcoinem přes Lightning Network. Umí to třeba aplikace fountain.fm. Ta navíc dává i drobné odměny v bitcoinu za poslech podcastů.

Čtení článků

Můžete také číst články na Bitcoin Magazine v jejich aplikaci Bitcoin Magazine App a za každý přečtený článek dostanete 5 satoshi. Spojíte příjemné s užitečným, protože Bitcoin Magazine stojí za to číst.

Vekslování bitcoinů

Můžete se stát vekslákem a prodávat lidem ve svém okolí bitcoiny nebo je od nich naopak nakupovat. Na každou transakci si můžete přihodit menší poplatek. A i když veksláci nemají z dob minulých moc dobrou pověst, není na vekslování s bitcoinem nic nelegálního. Najít zájemce o své služby můžete pomocí české aplikace Vexl.

Hry

Můžete hrát různé více či méně kvalitní hry a vydělávat v nich bitcoin nebo jiné krypto. Pokud vás baví budovatelské hry, zkuste Rollercoin, kde budujete svoji těžební farmu. Přečtete se podrobnou recenzi hry.

Klikačky

Poslední způsob je promování různých klikaček, které uživatelům za určité úkony vyplácí zlomečky bitcoinu či jiných kryptoměn. Tyto služby jsou překvapivě populární (podívejte se na hledanost výrazů jako bitcoin zdarma a podobně), protože lidé věří, že si mohou naklikat nějakou výraznější sumu. Sice to vypadá směšně, ale když se zamyslíte nad tím, kolik si lidé takto mohli naklikat před 5-8 lety a jakou hodnoty ty zlomečky mají dnes, není to úplně špatné. Pořád je ale samozřejmě daleko jednoudušší si zlomek bitcoinu někde koupit.

Nicméně hlavní „trik“ spočívá v tom, že pokud službě doporučíte nového uživatele, vyplácí vám zlomečky z jeho naklikaných odměn, takže vy nemusíte klikat a přesto vám přiskakují Satoshi.

Máte nějaké další tipy, jak vydělat bitcoiny? Podělte se v komentářích pod článkem.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu