Koncepty Proof of Work a Proof of Stake jsou jako voda a oheň i když se snaží řešit stejný problém. Který je lepší a čím se liší?

Satoshi Nakamoto vyřešil v návrhu Bitcoinu známý problém byzantských generálů, což je úloha řešící to, jak se může shodnout skupina lidí, kteří se neznají a nevěří si, na stejném stavu nějaké věci. V případě Bitcoinu na stavu jeho účetní knihy. Použil k tomu koncept Proof of Work (Pow).

Podle serveru Coinmarketcap funguje na principu PoW v době psaní článku 176 kryptoměn a na Proof od Stake (PoS) asi 7500 kryptoměn. Nicméně tyto počty nevypovídají vůbec nic o tom, který koncept je lepší. Spíše to odráží to, že rozběhnout nový shitcoin je jednodušší na PoS. Pokud se podíváme na Top 30 kryptoměn využívá PoW šest a PoS čtyři.

Jak funguje Proof of Work

To, že se něco stalo, se dokazuje odvedenou prací. Těžař, který vytěžil aktuální blok musel vynaložit spousty energie (práce), aby našel správnou odpověď na položenou otázku. To, že je jeho odpověď správná, jde ale ověřit velmi jednoduše, bez nutnosti vynakládat velkou energii. Ostatní těžaři tak jednoduše ověří, že odpověď je pravdivá a že práce na jejím odhalení byla vynaložena. Blok je platný a těžař tak získá odměnu v podobě nově vzniklých bitcoinů a všichni s tím souhlasí. Detailněji je princip těžby popsán v článku Omyl, těžaři Bitcoinu neřeší složité matematické operace, jen si háží kostkou.

Pokud by chtěl někdo tvrdit, že vytěžený blok není platný, že odpověď na otázku zní jinak a platný je jiný blok, musel by vynaložit nepředstavitelné množství výpočetního výkonu, aby síti vnutil svoji pravdu – poctiví těžaři nemají důvod s ním hrát nějakou špinavou hru a musel by je porazit hrubou silou. A nejlepší na tom je, že vlastně nikdo nemá motivaci zkoušet podvádět – řezal by si totiž větev, na které sedí. Jakmile by se ukázalo, že se někomu povedlo na Bitcoinu podvádět, znamenalo by to, že celá myšlenka selhala, Bitcoin končí a jeho hodnota padá na nulu. A k čemu by útočníkům byly bezcenné mince, za které navíc utratili obrovské peníze potřebné na zmanipulování záznamů?

Je Proof of Work žrout energie?

Ano je, ale energie se vynakládá smyslupně, není to pálení energie pro nic za nic, jak se často prezentuje v mainstreamových mediích, které problematice nerozumí. Jak bylo řečeno výše, energie se vynakládá proto, aby se systému dalo věřit. Navíc bylo už mnohokrát popsáno a vysvětleno, že Bitcoin často spotřebovává energii, kterou nikdo nechce nebo která dokonce škodí.

Proof of Work odměňuje hlasující uživatele sítě za to, že dělají správnou věc, u Proof od Stake se spoléhá na to, že budou potrestáni, pokud udělají věc špatnou.

Jak funguje Proof of Stake

PoS vychází z názoru, že vykonávat práci není potřeba, že to jde vyřešit jinak. V PoS se na jednotném stav věci shodují validátoři, kteří nemusí vykonávat žádnou práci a stačí jim, že do validátoru zamknou své peníze. Pokud by se pokusili podvádět, o zamčené peníze přijdou. Pokud pracují správně, získávají úroky ze zamčené částky – nové mince.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Abyste se mohli zapojit do těžby v konceptu PoW, musíte investovat hodně peněz do hardwaru, do prostorů a do elektřiny. Pro zapojení do PoS vám stačí větší či menší peníze (podle konkrétní kryptoměny).

Který je lepší?

Bitcoineři vám vysvětlí, že samozřejmě PoW, fanoušci alternativních kryptoměn jako je Ethereum zase nedají dopustit na PoS. Jisté je ale jedno – Bitcoin běžící na Proof of Work funguje bez jakéhokoliv vážného problému od roku 2009. Na PoS donedávna neběželo nic, co by mělo výraznější tržní podíl. To se změnilo v půlce září roku 2022, kdy na PoS přešlo Ethereum, druhá největší kryptoměna dle tržní kapitalizace. Jestli do byl dobrý krok se ale uvidí až za mnoho let.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu