(Aktualizováno: duben 2023) V dubnu 2024 nastane tzv. halving Bitcoinu. Dojde ke snížení odměny těžařů na polovinu. Co to bude znamenat pro další vývoj Bitcoinu?

Co je to halving (půlení odměny)

Bitcoin má předem dáno, kolik mincí bude existovat (21 milionů). Nové bitcoiny vznikají jedině tzv. těžením, jinak vzniknout nemohou. Když těžaři vytěží nový blok, dostanou odměnu v podobě nových bitcoinů. Když Bitcoin vznikl, byla tato odměna 50 BTC. V roce 2012 se snížila na 25 BTC, v roce 2016 na 12,5 BTC a v roce 2020 na 6,25 BTC a po halvingu 2024 to bude 3,125 BTC.

Úplně přesné datum a hodina halvingu momentálně známa není, protože tato událost se neváže na datum, ale na konkrétní vytěžený blok. K halvingu Bitcoinu dojde vždy po vytěžení 210 000 bloků. V průměru je jeden blok vytěžen za 10 minut, takže se dá s jistou dávkou nepřesnosti určit, kdy k halvingu dojde. Čím blíže k halvingu jsme, tím přesněji lze datum a čas určit.

Pokud chcete být neustále v obraze, sledujte stránku bitcoinblockhalf.com, kde kromě odpočtu do halvingu najdete i další zajímavé informace o aktuálním stavu Bitcoinu.

Co se po halvingu stane

Jisté je jen to, že odměna těžařů klesne na polovinu. Co udělá halving s kurzem BTC se dá těžko odhadovat. Celkem logická je úvaha, že po halvingu musí stoupnout cena, aby se těžařům vyplácelo těžit. Pokud dnes dostávají každých 10 minut 6,25 BTC a mají na tuto cenu nastavenu ekonomiku těžby, nemusí jim to za polovic fungovat.

Vtip je ale samozřejmě v tom, že pokud by odešlo hodně těžařů kvůli tomu, že se těžba přestane vyplácet, klesne obtížnost těžby, bude se dát těžit levněji, začne se to vyplácet a těžaři se zase začnou vracet. A tím zvýší obtížnost. A tak stále dokola.

Část analytiků se také domnívá, že blížící se halving je už v ceně započten, takže bezprostředně po něm se nestane nic.

Jisté je podle mě jedno – rozhodně bych nespoléhal na to, že 1. dubna nakoupíte Bitcoin a po halvingu shrábnete 100 % zisku. Pokud chcete na růstu BTC vydělávat, nakupujteuž nyní.

Čtěte dále:

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu