Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple – tyto názvy jsou v dnešní době skloňovány ve všech pádech. Co ale znamenají a proč plní televizní zpravodajství i přední stránky novin?

Historie kryptoměn v dnešní podobě se začala psát v roce 2009 kdy anonymní vývojář, dodnes známý pouze pod přezdívkou Satoshi Nakamoto, stvořil kryptoměnu Bitcoin. Z technické zajímavosti, které v době jejího vzniku věnoval pozornost jen málokdo, se stal celosvětový fenomén a Bitcoin je dnes vyhledávaným prostředkem pro investice i alternativou klasických měn při placení zboží a služeb na internetu. Není proto překvapením, že se v krátkém čase objevily také další kryptoměny využívající stejných principů. I přes pozornost, které se kryptoměnám v dnešní době dostává, ne všichni zcela přesně rozumí jejich unikátním vlastnostem a principům fungování. Jaké tedy kryptoměny opravdu jsou?

Unikátní vlastnosti kryptoměn

Kryptoměny jsou unikátní tím, že neexistuje žádná centrální autorita – vláda či banka – která je kontroluje. Na rozdíl od klasických měn jsou absolutně decentralizované a nejsou spojené s žádným konkrétním státem či regionem. Komunikace jejich uživatelů probíhá pouze prostřednictvím P2P sítí, transakce jsou plně transparentní a víceméně anonymní. Svojí kryptoměnu pak můžete uchovávat na své hardwarové peněžence.

V systému existují pouze dva druhy uživatelů: ti kteří mezi sebou provádějí vlastní transakci a tzv. těžaři. Funkce těžařů spočívá de-facto v kontrole správnosti transakcí. Odměnou jim jsou poplatky za tuto kontrolu a potvrzení správnosti. Získaná odměna se však každé čtyři roky snižuje na polovinu, čímž se zpomaluje růst celkového uvolněného objemu kryptoměny. Potvrzování je výpočetně velmi složité a se zvyšujícím se rozsahem kryptoměnové sítě i stále náročnější.

Těžba kryptoměn

V době vzniku kryptoměny Bitcoin využívali lidé pro její těžbu procesorů svých osobních počítačů. Jejich výkon však potřebám těžby brzy přestal stačit, a procesory byly proto nahrazeny grafickými kartami AMD. I grafické karty však byly překonány a dnes je pro reálnou těžbu třeba vlastnit specializovaný hardware v podobě tzv. ASIC (Appliation-Specific Integrated Circuit) modulů.

S rostoucí popularitou těžby se do ní pouští stále více těžařů. Prim ovšem hrají velké těžební farmy, především pak čínské. Individuální těžaři se proto začali sdružovat do tzv. „Mining Pools“, prostřednictvím kterých hledají správná řešení spojená s ověřováním transakcí kolektivně, a v případě zisku nových jednotek kryptoměny si je dělí podle výkonu, který poolu poskytují. Pokud se pro těžbu kryptoměn rozhodnete i vy, je nalezení poolu první věcí, kterou musíte udělat. Z nápovědy se poté dozvíte, jaké jsou další kroky a jaký konkrétní software budete používat.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Těžba Bitcoinů není snadnou záležitostí, šance na výdělek ale existuje!

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu