Mezi vlastnosti, které jsou v souvislosti s kryptoměnami zmiňovány nejčastěji, patří anonymita jejich používání. Tuto anonymitu však nelze brát absolutně a má své limity, které se navíc mezi jednotlivými měnami liší.

Některé měny jako např. Monero nebo ZCash byly dokonce vytvořeny jako téměř dokonale anonymní a tento způsob fungování prezentují jako svoji absolutně největší přednost. Jak anonymní je však nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin? V čem spočívá a kde leží její hranice? A co mohou pro zvýšení anonymity udělat sami uživatelé?

Bitcoin a principy jeho fungování

Kryptoměna bitcoin je tvořena decentralizovanou sítí uživatelů, kteří si navzájem posílají platby. Neexistuje zde žádné centrální místo nebo kontrolní autorita. Ověřování jednotlivých transakcí přebírají tzv. těžaři (těží se například pomocí mining rigu), kteří využívají složitého kryptografického šifrování k připojení aktuálního bloku transakcí k těm již ověřeným (celý systém tak funguje jako tzv. blockchain). Za poskytnutí svého výpočetního výkonu pak dostanou odměnu v podobě určitého množství bitcoinů.

Uživatelé, kteří bitcoiny odesílají nebo přijímají, mají svoji tzv. bitcoinovou adresu (nebo taky požívají bezpečné hardware peněženky), která de-facto hraje roli bankovního účtu. Tato adresa v sobě nenese žádné identifikační údaje o svém majiteli, což vede k označování systému jako anonymního. Tento fakt je důležitý i proto, že veškeré transakce i zůstatky na daných adresách jsou zcela transparentní a přístupné komukoliv. V tomto ohledu je síť naprosto otevřená. Vzhledem k absenci jakýchkoliv osobních údajů v kódu však nelze majitele jednotlivých adres ztotožnit. Síť je proto často označovaná jako pseudo-anonymní. 

Kde je problém?

Z uvedeného by se mohlo zdát, že nebezpečí nehrozí odnikud. To ale přestává platit ve chvíli, kdy své bitcoiny reálně použijete na úhradu zboží nebo služeb ve skutečném světě nebo provedete obchod s někým, kdo se chce dostat k vašim údajům a zjevíte mu svoji totožnost. V tuto chvíli se vaše transakce stane teoreticky identifikovatelnou a jelikož, jak bylo řečeno výše, je systém zcela transparentní a kompletní blockchain je přístupný komukoliv, lze hypoteticky zmapovat i všechny vaše transakce provedené předtím. Komukoliv, kdo má s vašimi bitcoiny nekalé úmysly je lze naštěstí významně zkomplikovat. V prostředí kryptoměn není problém použít pro každou transakci novou bitcoinovou adresu, stejně tak je možné použít tzv. mixing. Tento proces spočívá ve smíchání stovek nebo tisíců transakcí na jedné bitcoinové adrese a těží z toho, že v takovém případě již je vysledování jednotlivých transakcí velmi obtížná.

Bitcoin odstartoval fenomén kryptoměn a nabízí mnoho zajímavého. I když se objevují mnohé další a některé z nich přímo s cílem maximální anonymity, aby mohly být použity v prostředí nelegálních transakcí. Takové měny ale přenechme zločincům, i bitcoin totiž pro běžného uživatele nabízí dostatečnou míru soukromí a anonymity.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu