Jak kryptoměny – a blockchainové technologie obecně – tak herní průmysl zažívá v posledních letech pozoruhodný rozmach. Mezi těmito dvěma světy existuje jistá přirozená, ale i generační nebo demografická afinita. Zaprvé lze konstatovat, že kryptoměny, stejně jako hry, jsou spíše doménou mužů do 30, respektive 35 let. Zadruhé, jak soudí odborníci, mezi mladými lidmi je nemalé procento těch, kteří samotné obchodování s kryptoměnami vnímají téměř jako hru. A za třetí, skupiny hráčů a krypto-nadšenců se do značné míry překrývají.

Proto asi nepřekvapí, že část herního průmyslu, včetně některých zvučných jmen, přijala blockchain za svůj a postupně jej integruje do svých děl. Už dnes jsou na trhu desítky titulů, ve kterých můžete kryptoměny využívat a sázet, sbírat herní artefakty v podobě NFT a následně s nimi obchodovat na sekundárních trzích, nebo dokonce jejich hraním kryptoměny přímo vydělávat. V tomto článku vám přinášíme stručný pohled na to, jak současná kryptoherní scéna vypadá.

Hry pro každého

Hry pro každého

Vzestup mobilních her ukázal nejen to, že herní průmysl může být „demokratický“ a svými produkty dovede oslovit širokou veřejnost, ale i to, že šikovně navržené tituly postavené na jednoduchých, ověřených principech mohou u hráčů, především těch příležitostných, zaznamenat nebývalý úspěch. Jednou z her navržených v tomto klasickém duchu, o níž jsme psali již v minulosti, je i RPS (Rock, Paper, Scissors) z dílny české společnosti Ackee. Jde vlastně o aplikaci, díky které si můžete zpestřit chatování na Facebook Messengeru hrou kámen, nůžky, papír. A aby té pestrosti nebylo málo, můžete se s protihráčem i sázet o Kiny, které pak skončí na kontě šťastného vítěze.

Také příznivci serióznějších klasických her, které do digitálního prostoru vpluly z analogového světa, si přijdou na své. Prostřednictvím platebních služeb, jako je kupříkladu Neteller, si totiž můžete ze své kryptopeněženky dobít nejen svůj účet na běžných herních platformách, ale i v online hernách, kde můžete hrát třeba poker za peníze nebo si vsadit na výsledky sportovních zápasů. Podobnou možnost nabízejí i mnohá kasina.

Další zajímavou kategorii nenáročných her tvoří tituly, jejichž hraním si kryptoměny dovedete dokonce vydělat. Často jde o hry slovní nebo karetní, ve kterých sbíráte body, a když dosáhnete stanovený limit, na váš kryptoúčet vám za několik dní bude vyplacena výherní částka. Velikou výhodou tohoto typu her je, že většinou využívají takzvaný free-to-playmodel (o němž si ještě povíme), takže si je můžete zahrát zcela zdarma.

Hry pro zkušenější

Hry pro zkušenější

Přestože hraní her je stále rozšířenější i mezi skupinami, které byly ještě donedávna na periferii zájmu herního průmyslu, nadále platí, že ty nejzajímavější tituly jsou a zřejmě i budou určeny zkušenějším hráčům, pro které hraní znamená víc než jen příležitostnou kratochvíli. Právě tyto hry totiž prozkoumávají a posouvají technologické hranice a dávají vyniknout vývojářskému talentu a invenci.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Jak jsme již naznačili, kryptohry využívají jeden ze dvou modelů: free-to-play a play-to-earn. Free-to-play tituly, podobně jako mnoho standardních her, nekladou hráčům žádné vstupní bariéry. Zahrát si je může zkrátka každý. Naproti tomu hry využívající model play-to-earn vyžadují jistou počáteční investici. V obou typech je ale možné vydělávat. Jedním z populárních free-to-play titulů je sběratelská karetní hra Gods Unchained, která vyniká propracovanější grafikou a může oslovit třeba fanoušky kultovního Hearthstone. Mezi komplexnější, ambicióznější play-to-earn tituly pak patří třeba Axie Infinity. Tato hra, která má přes milion uživatelů, kombinuje prvky tahové bojovky s principy šlechtitelských či sběratelských her, jako je například legendární Pokémon. Hráči sbírají a šlechtí příšerky jménem axies a zúčastňují se s nimi bojových kampaní. V soubojích a při šlechtění příšerek lze, podobně jako v jiných hrách, získat cenné herní artefakty. Navíc, výcvikem se příšerky zlepšují a tím stoupá jejich hodnota na herním trhu.

Kryptoherní trend neunikl ani pozornosti vývojářů v České republice. Aktuálně si hráči mohou v předprodeji koupit titul Scavenger Land z produkce společnosti STRV. Tato multiplayerová taktická hra, vsazená do atraktivního space-westernového univerza, bude dostupná jak ve variantě free-to-play, tak ve variantě play-to-earn a hráči v ní budou moct sbírat různé artefakty, kupříkladu zbraně či doplňky, v podobě NFT.

Právě možnost získávat herní aktiva formou NFT dodává kryptohrám jejich jedinečný potenciál. Kromě toho, že hráči se díky ní stávají reálnými vlastníky toho, co svou šikovností ve hře nabudou, umožňuje blockchainová technologie teoreticky i křížovou kompatibilitu aktiv napříč několika kryptoherními projekty. Na titul, který by tento potenciál využil naplno, však ještě stále čekáme.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu