Desátého ledna 2024 byly v USA schváleny bitcoinové fondy, přesně burzovně obchodovatelné fondy (anglicky exchange-traded fund, zkráceně ETF). Co to je, jak to funguje a vlastníte bitcoin, když si koupíte ETFko?

Co to je a jak funguje ETF

Jak už plyne z názvu, je to fond, který se obchoduje na burze a jeho cena přesně kopíruje cenu aktiv, která fond vlastní. Nejčastěji ETF kopírují akciové indexy. Asi jedno z nejpopulárnějších ETF je „Světové akcie“, ve kterém jsou zastoupeny ty nejlepší akcie (podle manažerů fondu) z celého světa. Výhoda pro investora je jasná – nemusí se probírat tisici akciemi z celého světa, ale jednoduše si koupí akcie ETF a jedním klikem tak „vlastní“ všechny ty akcie, které ve fondu jsou. Cena akcií fondu pak kopíruje vývoj cen všech akcií v něm. Pro drobné investory je to jediná cesta, jak vlastnit podíl na tak velkém portfoliu akcií, protože s pár tisícovkami nedokážete nakoupit akcie stovek společností.

Bitcoinový ETF

Bitcoinový burzovně obchodovatelný fond funguje úplně stejně, jen podkladové aktivum je jen jedno – správce fondu nakoupí bitcoiny a následně prodává investorům své akcie, které kopírují cenu bitcoinu.

Příklad: Fond nakoupí 1 000 bitcoinů a vydá milion akcií. Jedna akcie fondu tak prezentuje cenu 0,001 bitcoinu. Pokud stojí bitcoin 40 tisíc dolarů, má fond hodnotu 40 milionů dolarů (40 tisíc krát tisíc bitcoinů) a jedna akcie fondu stojí 40 dolarů (40 milionů dolarů děleno milionem akcií). Pokud cena bitconu vyskočí na 50 tisíc dolarů, stojí automaticky jedna akcie ETFka 50 dolarů a stejně tak při propadu ceny bitcoinu na 35 tisíc dolarů se propadne akcie fondu na 35 dolarů.

Proč finančníci potřebují bitcoinový ETF?

ETF je standardní regulovaný cenný papír, který mohou nakupovat velké instituce, penzijní fondy, banky a podobně. To před existencí ETF nebylo v podstatě možné. Správce penzijního fondu nemůže jít na Binance, koupit tam bitcoiny a ty si pak uložit do svého Trezoru. Stejně tak banka nemůže nakoupit bitcoiny a ty pak prodávat svým klientům na pobočce. ETFko na pobočce klidně prodá a bude se být v prsa, že svým zákazníkům umožňuje nakupovat bitcoin.

ETF není Bitcoin!

A teď se dostáváme k tomu, co je třeba rozlišovat, protože je dost pravděpodobné, že maistreamová media ten rozdíl neuvidí a budou laiky zásobovat nepřesnými a zavádějícími informacemi.

To, že si koupíte ETF neznamená, že vlastníte bitcoin. Nemůžete přijít do fondu a říct, že si chcete svůj bitcoin vyzvednout. Vlastníte pouze akcii někoho, kdo vlastní bitcoin. Jediné, co s akcií můžete udělat je, že ji prodáte a dostanete za ní fiat měnu (dolar, korunu).

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Nevyužijete žádnou vlastnost bitcoinu, kterou disponuje:

  • nejste svojí bankou
  • nemáte bitcoinovou adresu a klíče k ní
  • nemáte svůj majetek mimo dosah státu
  • nemůžete bitcoinem platit
  • nemůžete ho použít jako zástavu na půjčku

Má ETF nějakou výhodu?

Jedinou výhodou je to, že na akcie ETF se vztahuje časový test. To znamená, že pokud budete bitcoinové ETF nějakou dobu držet a pak ho prodáte, nebudete platit daně. Nicméně toto se může brzy změnit, protože i v Česku jsou iniciativy, které prosazují, aby se časový test vztahoval i na bitcoin.

Mám si koupit bitcoinový ETF?

Ano, pokud

  • spravuješ penzijní fond, tak je dobrý nápad investovat část prostředků do bitcoinu
  • jsi akciový investor, bitcoin tě vůbec nezajímá, ale přesto chceš vydělat na jeho předpokládaném růstu ceny

Ne, pokud

  • chápeš problém státních peněz a to, že nefungují
  • chceš bitcoin pochopit a využít naplno jeho genialitu
  • chceš mít své bohatství mimo dosah státu a plně pod svojí kontrolou

Půjde díky ETF cena bitconu nahoru?

Dlouhodobě pravděpodobně ano, protože s rostoucím zájmem o akcie bitcoinových fondů budou tyto muset dokupovat skutečné bitcoiny, aby měly pro akcie krytí. Nemohou totiž prodat akcie prezentující dva tisíce bitcoinů, když reálně drží jen tisíc bitcoinů. Pokud chtějí vydat další akcie fondu, musí dokoupit další tisíc bitcoinů. A pokud roste poptávka, roste i cena.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu