Komentář Oleny Bondar, vedoucí zastoupení společnosti Freedom Finance Europe v Polsku a mluvčí pro střední a východní Evropu.

Schválení spotových bitcoinových investičních fondů americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) má pro kryptoměnový průmysl zásadní význam a v dlouhodobém horizontu bude formovat cenu bitcoinu (BTC). Na rozdíl od Bitcoin futures ETF, které obchodují s futures kontrakty a nedrží kryptoměnu jako podkladové aktivum, spotové bitcoinové investiční fondy budou držet bitcoin jako základní aktivum. Cílem spotových Bitcoin ETF je zpřístupnit kryptoměnu investorům, kteří se raději nechtějí pohybovat po překážkách spojených s otevřením účtu na kryptoměnové burze, přímým nákupem kryptoměny a vyřizováním různých typů uložení aktiv. Místo toho umožní spotové bitcoinové investiční fondy velkému počtu investorů přístup ke kryptoměně, aniž by museli opustit své stávající makléřské účty, čímž se investice do Bitcoinu stanou pro většinu lidí známější a bezpečnější.

Spotový bitcoinový ETF by mohl denní poptávku po bitcoinech zvýšit o dalších 100 milionů dolarů. Tento nárůst v kombinaci se snížením na polovinu plánovaným na duben 2024 naznačuje, že ceny bitcoinu by měly výrazně vzrůst a maxima z listopadu 2021 kolem 69 tisíc dolarů se zdají být dosažitelná. Spuštění Bitcoin ETF by mohlo zvýšit denní poptávku na 125 milionů dolarů, zatímco denní nabídka bude činit pouze 25 milionů dolarů. Očekává se, že do konce roku 2024 bude v amerických spotových ETF uloženo 437 000 až 1,32 milionu nových bitcoinů, což jen v tomto roce povede k celkovému přílivu do Bitcoinu ve výši 50-100 miliard dolarů. Hlavní fondy budou také část svých zisků ze spotových bitcoinových investičních fondů směřovat na podporu a rozvoj ekosystému Bitcoinu, čímž poskytnou celkovou podporu rozvoje ekosystému.

Jako analogii uveďme první zlatý spotový burzovní produkt a jeho dopad na cenu zlata. Po zavedení spotového ETF SPDR Gold Shares v roce 2004 jeho cena postupně rostla a během sedmi let se více než zečtyřnásobila. Vzhledem k povaze digitálních aktiv může cena bitcoinu růst mnohem rychleji. Očekávané snížení sazeb Federálního rezervního systému navíc poskytne další podporu všem rizikovým aktivům.

Nezapomeňte na nadcházející půlení bitcoinu, které je naplánováno na duben letošního roku. Očekává se, že poloviční prodej sníží měsíční tlak na trh ze strany těžařů z přibližně 1 miliardy dolarů na méně než 500 milionů dolarů. Stane se tak v důsledku snížení odměn těžařů, snížení nabídky Bitcoinů, růstu cen a snížení nákladů na těžbu, což potenciálně povede ke snížení měsíčního objemu prodejů těžařských společností a tím k podpoře ceny bitcoinu. Celkově je snížení na polovinu považováno pro Bitcoin za optimistické, protože snížení odměn těžařů na polovinu omezuje nabídku Bitcoinů a historicky vede k růstu ceny. Vzhledem k omezené nabídce, potenciálu významné institucionální poptávky se schválením spotových bitcoinových ETF, snížené nabídce v důsledku půlení a očekávanému snížení sazeb Federálního rezervního systému tak budou tyto tři silné teze hlavními tahouny růstu Bitcoinu a kryptoekonomiky v nadcházejících letech. Mimo jiné se již se začalo proslýchat o spuštění spotových ETF na ether v roce 2025.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu