Pokud se trochu více pohybujete v bitcoinové světě, pravděpodobně jste o českém startupu Firefish už slyšeli. Já jsem ho i vyzkoušel.

Velká aktualizace: od dubna 2024 je FIrefish spuštěn v ostré verzi. Článek popisuje betaverzi, která se v detaliech lišila. Postupně ho upravuji, aby reflektoval ostrou verzi.

Pro pořádek uvedu, že Firefish je spíše československý projekt, protože za ním stojí Martin Matejka a Igor Neumann ze Slovenska a Firefish je firma registrovaná v Česku a s českým Mitonem v zádech. A také je dobré uvést, že Firefish je stále v betaverzi a proto je limitován počet uživatelů i výše půjček.

Co Firefish umí

Jednoduše řečeno, přes Firefish si můžete půjčit fiat měnu (dolar, euro, korunu) a do zástavy dát bitcoin. Hodí se to v okamžiku, kdy potřebujete fiat peníze, máte bitcoiny a ty nechcete prodávat. Výhody jsou zjevné:

  1. nemusíte nikomu nic vysvětlovat ani dokládat příjmy. Máte bitcoin, který dáte do zástavy a nic víc nikoho nezajímá
  2. nezbavujete se bitcoinu, až půjčku splatíte, můžete opět disponovat svými bitcoiny
  3. pokud byste bitcoin prodali, platíte daň. Z přijaté půjčky se žádná daň neplatí.

Pokud vám je tento způsob půjčování peněz za bitcoin povědomý a napadá vás třeba zkrachovalý Celsius, tak máte částečně pravdu, ale zásadní rozdíl je v tom, že v případě centralizovaných služeb jako byl Celsius jste své bitcoiny poslali třetí straně a tím nad nimi ztratili kontrolu (soud s Celsiem dokonce došel k závěru, že posláním bitcoinu na jeho adresy se jich majitelé vzdali a nemají na ně žádný nárok). Firefish ale vaše bitcoiny nechce, neposíláte je na jeho adresy, pouze je zamknete do chytrého kontraktu, který si více popíšeme dále. Firefish je v podstatě jen marketplace, který páruje poptávky těch, co si chtějí půjčit a těch, co půjčují. Plus zajišťuje technologii, která umožní bitcoiny bezpečně zastavit a udělat tak půjčku bezpečnou pro obě strany – dlužníka i věřitele.

Firefish umí logicky i opačnou službu, tj. můžete někomu půjčit fiat peníze a on vám za to zaplatí úrok. Je to obdoba toho, co dělá pro investory Zonky. V tomto článku ale testuji půjčení si za bitcoin. Článek pro investory fiatu zatím neplánuji.

Jak funguje zástava (collateral)

Určitě tento princip znáte třeba z hypotéky – pokud si chcete půjčit peníze na dům, musíte dům zastavit bance. Banka se tím jistí a pokud byste hypotéku nespláceli, dům dostane ona, prodá ho a tím si vyřeší vrácení půjčených peněz. Dát do zástavy bitcoin řeší ten samý problém, akorát je to daleko jednodušší než zastavit nemovitost.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

No jo, ale vždyť kurz bitocinu se hýbe, jak je tohle ošetřené? Dobrá otázka. Firefish i podobné služby toto řeší jednoduše:

  1. musíte zastavit bitcoiny v ceně dvojnásobku půjčované částky. To znamená, že když si půjčujete 10 000 Kč, musíte dát do zástavy bitcoin za 20 000 Kč.
  2. pokud se kurz bitcoinu vydá strmě dolů a cena zastavených bitcoinů se začne blížit hodnotě půjčených peněz, vyzve vás Firefish k doplnění zástavy – tj. musíte dodat další bitcoiny. Pokud to neuděláte, bude půjčka zlikvidována – to znamená, že vaše bitcoiny se prodají a věřitel z nich dostane zpět to, co vám půjčil.

Jak je Firefish bezpečný

Protokol, což jsou detaily celého smart contractu a procesu zamknutí a odemknutí bitcoinů, včetně úloh a aktivit jednotlivých entit, jako například Oraclů, je open source, takže zájemce si může do detailu zjistit, jak je vše udělané. Protože ale každý není programátor (ani já ne), pokusím se lidsky popsat, co se s vaším bitcoinem děje. Jen dodám, že i když neumíte číst zdrojové kódy, už jenom to, že ta možnost existuje, je velkým plusem. Kdyby totiž v kódu byla chyba, nebo dokonce nějaká zadní vrátka, je celkem slušná šance, že by na to někdo přišel a veřejně upozornil.

Firefish funguje jen jako zprostředkovatel mezí tím, kdo chce investovat fiat a tím, kdo si chce fiat proti zástavě půjčit. Firefish tedy nepřichází do styku ani s fiat penězi, ani s bitcoiny v zástavě. Vaše bitcoiny jsou po dobu trvání půjčky uzamčeny do kontraktu, který může skončit pouze dvěma způsoby:

  1. splatíte půjčku v termínu = bitcoiny se vrací na vaši adresu
  2. nesplatíte půjčku v termínu = bitcoiny se prodají a věřitel dostane své fiat peníze (třetí varianta je, že spadne cena bitcoinu, vy nedodáte další collateral a bitcoiny se prodají před splatností půjčky)

Jaká je záruka, že je to celé vymyšleno dobře? Kromě výše uvedené možnosti čtení v kódu, auditu firmy Ackee Blockchain a Mitonu v pozadí, považuji za plusové body i to, že hodně velkých jmen české a slovenské bitcoinové komunity veřejně prohlašuje Firefish za skvělou věc a fandí ji.

Jak probíhá půjčení peněz za bitcoin

Po registraci a přihlášení musíte nejprve projít ověřením identity (KYC). Tohle je věc, kterou někteří Firefish vyčítají, ale když se zamyslíte, není důvod. Protože si půjčujete fiat měnu, která vám přijde do banky, stejně svoji identitu prozrazujete. Takže i kdyby Firefish nemusel plnit nařízení KYC a AML, byli byste na tom stejně. Plus pro Firefish je to, že problému si je vědom a připravuje i noKYC variantu, kde si bude možné půjčit stablecoin.

Samotný proces identifikace je standardní. Pro Firefish ho dělá třetí strana, takže stejný proces jste už možná někde viděli – ofotíte občanku, uděláte si selfie a hotovo.

Pak už jen zvolíte variantu, že si chcete půjčit peníze za zástavu bitcoinu (Firefish cash):

Firefish voba

Následně v jednoduchém formuláři vyplníte, kolik chcete půjčit a na jak dlouho a po odeslání počkáte na e-mail od Firefish:

 

E-mail s informací, že byla nalezena protistrana a půjčku je možné finalizovat, přišel asi za dvě hodiny. Teď přichází to klíčové. Nejprve odsouhlasíte informace o půjčce:

Data půjčka

A následně už si připravíte Trezor nebo jinou peněženku a jdete operovat s bitcoiny do zástavy:

  1. nejprve zadáte adresu, na kterou se mají vaše bitcoiny vrátit po splacení půjčky. Pozor, tuhle adresu už nepůjde nikdy změnit, takže si pořádně zkontrolujte, že ji máte správně. Doporučuji vygenerovat si úplně novou adresu (viz článek o tom zda používat pro každou transakci novou adresu)
  2. na adresu vygenerovanou Firefish odešlete požadovanou sumu bitcoinu. Doporučuji použít v Trezoru funkci Coincontrol a zastavit raději KYC bitcoiny, protože půjčkou svoji identitu odhalíte, viz dále. Po odeslání transakce to Firefish zaregistruje během pár sekund a napíše vám, že bitcoiny jsou na cestě a ať počkáte na další mail.

Bitcoin odeslán

E-mail s potvrzením, že bitcony dorazily, kam měly, přišel za pár hodin. Nyní už stačí jen vše finalizovat, což znamená, že odkliknete poslední tlačítko a tím dáte investorovi pokyn, že vám má odeslat peníze. Jak rychle peníze dorazí záleží už na investorovi a jeho bance. Já jsem je dostal ten samý den. V mém případě tedy bylo vše hodně rychlé i když jsem si první test zkomplikoval tím, že jsem ho dělal přes víkend. Začal jsem v pátek kolem poledne a peníze jsem měl na účtu v neděli večer. Zkusil jsem ještě jeden test ve všední den a když jsme proces zahájil ráno, měl jsem po obědě peníze na účtu.

UPDATE 7. 3. 2024: Ne vždy je vše vyřízeno obratem, nespoléhejte na to. Už se mi i stalo, že věřitel přislíbil půjčku a pak se na to vykašlal. Jeho nabídka expiruje 72 hodin a pak dostanete novou nabídku od někoho jiného.

A jak už bylo řečeno výše, Firefish je jen zprostředkovatel, takže peníze přišly od konkrétní osoby, o které vím to, jakou má banku a jak se jmenuje.

Na svém dashboardu pak vidíte detaily o půjčce. Nejdůležitější je počet dní do splacení a pak také Collateral health a likvidační cena. Pokud by začal bitcoin výrazně padat, je třeba si to hlídat a včas dodat další bitcoin do zástavy, aby nebyla zástava zlikvidována. Předpokládám, že nemusíte hlídat každý den kurz bitcoinu, protože kdyby se rýsoval tento problém, pošle vám včas Firefish mail (doufám, že to v praxi neotestuji, protože na 16 tisíc bitcoin snad už nepůjde :).

Hotovo

Recovery transakce

Během procesu vytváření úschovy si také můžete stáhnout tzv. recovery transakci. Kdyby se stala nějaká šílená katastrofa a Firefish zmizel ze světa včetně všeho okolo, můžete si 1 měsíc po skončení kontraktu tuto transakci broadcastnout a bitcoiny se vám vrátí. Pokud si ji nestáhnete při vytváření půjčky, můžete to udělat i později v detailu půjčky.

Myslel jsem si, že použití recovery transakce je raketová věda, ale opak je pravdou. Transakci můžete poslat k vytěžení třeba přes mempool.space – jednoduše ji tam zkopírujete a formulář odešlete.

Vrácení půjčky

Kdy máte půjčku splatit vidíte neustále na svém dashboardu po přihlášení do Firefish a navíc vám sedm dní před termínem splacení přijde e-mail s výzvou k vyrovnání půjčky.

Nemusíte čekat až na poslední den splatnosti, jakmile máte e-mail, resp. stav půjčky se změnil na Repay your loan, můžete půjčku zaplatit. Komu a jak se dozvíte po kliknutí na instrukce pro splacení (Transfer instructions). Když si na instrukce kliknete, dozvíte se vše potřebné pro splacení dluhu: částku, číslo účtu, jméno věřitele a jeho adresu (tyto údaje už znáte ze smlouvy, není to nic nového) a hlavně důležitý identifikátor půjčky (Payment Identifier), který musíte napsat do zprávy pro příjemce (nejde to do variabilního symbolu, jsou tam písmenka). Já osobně jsem napsal do zprávy pro příjemce identifikátor, a i jsem za něj pro jistotu dopsal „firefish“.

splacení půjčky

Dále pak vidíte v instrukcích i bitcoinovou adresu, na kterou se vrátí zastavené bitcoiny. Logicky s tou adresou ale nejde nic dělat, ta je v kontraktu pevně zapsaná od vytvoření půjčky na začátku a zde je čistě pro informaci.

Po odeslání částky na účet věřitele už jen zaškrtnete, že jste odeslali peníze dle instrukcí a vše odešlete tlačítkem Confirm bank transfer. Stav půjčky se pak změní na Confirming your repayment a musíte čekat na reakci věřitele. Jak dlouho záleží na vašich bankách a na věřiteli, kdy zaregistruje, že mu přišly peníze a potvrdí to ve Firefish.

V mém případě přišel e-mail s potvrzením splacení půjčky asi za 1,5 hodiny od zaplacení. V e-mailu se píše, že půjčka je tímto vyřízená a její stav se změnil Loan closed. Trochu mě překvapilo, že se v e-mailu píše, že zastavené bitcoiny se mi vrátí do 48 hodin. Ve skutečnosti ale přišly šest minut po zmíněném e-mailu! Evidentně tedy email odešel až v době, kdy už byla transakce předána k vytěžení.

A na to, proč je tam oněch 48 hodin, jsem se zeptal přímo Igora Neumanna z Firefish:

Čo sa týka 48h intervalu pre návrat BTC, hlavným dôvodom je manuálna interakcia, a to z dôvodu bezpečnosti a navyšovania transakčných poplatkov (fee bump). Z bezpečnostného hľadiska totiž nechceme, aby Price Oracle, ktorý podpisuje danú repayment transakciu, bol nonstop online, bez akéhokoľvek dohľadu niekoho z teamu. Podpisovanie transakcií je extrémne citlivý proces a preto sme ho neautomatizovali.

No a z hľadiska fees – pre repayment transakciu je prednastavené pri založení kontraktu minimálne fee, ktoré v drvivej väčšine na vyťaženie transakcie nestačí. Preto robíme pre tieto transakcie po ich broadcastnutí manuálny fee bump, na základe aktuálnej situácie s poplatkami na sieti.

Tým, že my teda presne nevieme, kedy investor potvrdí návrat investície, máme nastavený časový rámec na 48 hodín, ale z doterajších skúseností ten proces trvá reálne len niekoľko minút, maximálne hodín.

Za mě je splacení půjčky ještě jednoduší než její načerpání. Odpadá tam totiž manipulace s bitcoiny – stačí udělat bankovní převod a zbytek běží automaticky. Jediný adrenalin je v tom, zda jste zadali správnou adresu, na kterou se má zástava vrátit 🙂

Minirozhovor s Igorem Neumannem

Během testování a vlastně i před ním mi v hlavě vrtalo pár věcí, tak jsem se na ně vyptal toho nejpovolanějšího (ponechávám odpovědi ve slovenštině, věřím, že to není pro nikoho problém).

Má běžný uživatel bitcoinu, který není programátor a nevyzná se v různých druzích transakcí, podpisů a chytrých kontraktů, šanci ověřit si, že to, co říkáte, je pravda? Tedy že fakt nemůže přijít o své uložené bitcoiny? Prostě kdybych přišel a řekl „dokažte mi, že mé bitcoiny nevyberete a neutečete“.

Toto je samozrejme tricky otázka a je to problém s každou inou technológiou, ktorej ľudia nie úplne (alebo vôbec) rozumejú. Je to niečo podobné, ako otázka “dokáž mi, že moja komunikácia cez internet je bezpečná”, keď tvrdíš, že je šifrovaná atď. Každopádne, nesofistikovaným užívateľom to väčšinou vysvetľujeme pomocou týchto bodov:

  • Non-custodial – základným atribútom našej platformy je, že je nekastodiálna. To znamená, že Bitcoin sa neposiela Firefishu, ani žiadnej inej strane. Borrower si vytvára svoju adresu priamo nad Blockchainom, kam posiela svoj Bitcoin. Firefish teda nemá prístup k privátnym kľúčom užívateľov. Tak isto, z princípu, ako je Blockchain vytvorený vyplýva, že nikto nemôže akékoľvek zapísané údaje len tak zmeniť.
  • Deterministický kontrakt – Firefish smart contractu je vo svojej podstate “deterministický”, čo znamená, že Bitcoin sa môže po zamknutí poslať len na 2 miesta – buď tebe ako Borrowerovi pri splatení pôžičky, alebo Likvidátorovi pri nesplatení pôžičky alebo v prípade likvidácie z dôvodu nedostatočného kolaterálu, t.j. ak sa Bitcoin prepadne pod konkrétnu úroveň (LTV 95%) a Borrower nedoplní kolaterál, alebo nesplatí pôžičku predčasne. Nikam inam sa Bitcoin posunúť z escrow nemôže, keďže to je technicky nemožné. Ako som spomínal, všetky tieto detaily a technológia smart contractu sú prístupné na našom Document Hube.
  • Escrow – Escrow adresa je vytvorená samotným Borrowerom v rámci ich prehliadača (WASM). Firefish túto adresu nevytvára a jediná interakcia s danou adresou (cez Multi-Sig a PSBT) je, že Firefish Oracles dodávajú svoje kľúče. Toto je samozrejme ťažké vysveliť netechnickému užívateľovi, ale je to veľmi dôležiý bezpečnostný fakt.
  • Open Source – celý Firefish protokol je open source a všetky detaily, napr. to, čo sa deje s tvojim Bitcoinom, kam sa posiela a ako, sú prístupné na našom Document Hube. Takže nejde o black-box, ale užívateľ si vie presne zistiť, ako celý proces prebieha.
  • Transparentnosť – Escrow adresa je tak Borrowerovi, ako aj Investorovi známa počas celej doby, od momentu, kedy si ju Borrower vygeneroval, a tým pádom môžu sledovať, kde sa kolaterál nachádza a v akej výške.
  • Security Review – celý náš kód a smart contract prešiel review renomovanou blockchain security firmou Ackee Blockchain.
  • Track record – máme za sebou už pomerne dosť dealov a v súčastnej dobe sa veľkosť zamknutého a sprocesovaného kolaterálu blíži 80 bitcoinov (~$2.4m USD). Tieto dáta budeme na platforme tak isto čoskor zverejňovať.

Člověk, který mi poslal hotovost, zná jen mé číslo účtu, nebo i další údaje?

Protistrany poznajú o sebe len meno a číslo účtu, keďže to sú údaje potrebné pre bankový prevod.

Závěr

Celý proces získání půjčky je fakt jednoduchý a nenarazil jsem na žádný problém. Pokud jste už někdy udělali bitcoinovou transakci, nemělo by vás nic překvapit. Vše je až překvapivě rychlé a peníze máte na účtu prakticky hned. Malinká drobnost, která může někomu trochu vadit je, že vše probíhá v angličtině, ale to se dá u startupu s globálními ambicemi očekávat. Na můj dotaz na jiné jazyky, mi Igor odpověděl, že „Platformu zatiaľ nechávame v angličtine, z dôvodu, že máme užívateľov aj zo zahraničia. Akonáhle budeme mať dostatočný záujem a platformu otvoríme pre širšie publikum, určite zvážime aj preklad do iných jazykov.“

Pokud vás dění okolo Firefish zajímá, doporučuji i podcast s Martin Matejkou na Kryptospace, kde se dozvíte další zajímavosti. A jestli jsem zapomněl zmínit něco, co by vás ohledně půjčky zajímalo, napište mi do komentářů pod článek.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu