Dostávám různé dotazy na fungování Bitcoinu a kryptoměn obecně a protože je jednodušší napsat odpověď jednou, budu občas zveřejňovat odpovědi na časté dotazy touto formu.

V poslední době jsem dostal tři stejné otázky na jednu věc:

A když si bitcoiny převedu do peněženky a nejsou na burze, tak mi jejich hodnota také stoupá?

Pro odborníka možná trochu nepochopitelná otázka, ale každý není expert na kryptoměny nebo finanční trhy obecně. Odborník na Bitcoin se zase klidně bude ptát na triviální dotazy svého automechanika stran opravy auta, že.

Odpověď

Jakmile kryptoměnu koupíte, zhodnocuje se při růstu kurzu, ať už ji máte kdekoliv. Je to úplně stejné, jako když si koupíte eura, zlato nebo třeba akcie Applu – pokud stoupá cena akcie či zlata, je úplně jedno, kde tu akcii či zlato máte. I když bude zlato zakopané na zahradě pod švestkou, bude se jeho hodnota měnit podle aktuálního kurzu.

To, že je Bitcoin váš, je zapsané v blockchainu – je zapsán na vaší adrese a skladovat ho můžete, kde chcete. Jakmile ho jednoho dne půjdete prodat, dostanete za něj cenu dle aktuálního kurzu. Jestli jsou vaše bitcoiny na burze, v softwarové peněžence, v hardwarové peněžence nebo na papíře, je úplně jedno.

Nechat kryptoměny na burze je naopak ta horší možnost, protože fakticky je kryptoměna burzy a ta má jen v interním systému poznačeno, že vlastně patří vám. Pokud se ale burza rozhodne zavřít a vaše bitcoiny si nechat, máte smůlu. Steně tak máte smůlu, když burzu někdo vykrade. Proto na burze nikdy nenechávejte vetší částky dlouho ležet a vždy si zakoupené kryptoměny převeďte do své peněženky.

 

Čtěte dále:

Líbilo nebo pomohlo? Můžete mě podpořit přes Lightning Network:

lnurl1dp68gurn8ghj7ampd3kx2ar0veekzar0wd5xjtnrdakj7tnhv4kxctttdehhwm30d3h82unvwqhksmmdv4ek2cfsxsyrj00p NEBO bitcoinvkapse@lnbc.cz (?)

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu