Komentář Igora Pauera: Jednou z otázek, které často dostávám, je: „Co by se muselo stát, aby bitcoin klesl na nulu?“

Široká veřejnost si obvykle představuje, že pokles ceny na nulu by mohl být způsoben standardním ekonomickým zákonem nabídky a poptávky – tj. poptávka po bitcoinu by fatálně klesla na nulu a cena by ji následovala. Pravděpodobnost takového scénáře je v zásadě nulová – kromě toho, že existuje „tvrdé jádro“ bitcoinářů, kteří je nikdy neprodají, a velmi malá nabídka bitcoinů (asi 19 milionů minus Satoshiho milion minus asi 30-40 % navždy ztracených bitcoinů). Musíme vzít do úvahy taky skutečnost, že bitcoin je již „příliš slavný“ a až cena klesne na čtyřcifernou nebo dokonce trojcifernou hodnotu (v USD), bude velmi mnoho lidí a institucí ochotných do něj investovat celé své jmění.

Hned na začátku roku 2023 nastala situace, která mohla vést k takovému výsledku – z peněženek programátora jádra bitcoinu Luka Dashjra zmizelo přes 200 BTC (celá částka, kterou vlastnil). BTC zmizely i z cold walletek. Protože se předpokládá, že takový typ lidí dokáže své bitcoiny zabezpečit, přicházela krátký čas v úvahu i fatální chyba v „jádru“ komponent BTC – jádro, hashování, šifrování, „matematický útok“ – to vše by vedlo k poklesu důvěryhodnosti bitcoinu na nulu a tím i jeho ceny.

„Naštěstí“ (naštěstí pro komunitu a bohužel pro Luka) se po počáteční analýze zdá, že Lukův operační systém byl napaden útočníkem a ve spojení s útokem typu MITM (man in the middle) se útočníkovi podařilo získat přístup k PGP a soukromým klíčům. Luke podle vlastního vyjádření nepoužil multi sig, ale ani žádnou kompromitovanou službu (např. last pass). Ukradené prostředky zamířily do mixéru coinjoin. Část prostředků je na adrese: https://blockchair.com/bitcoin/address/1YAR6opJCfDjBNdn5bV8b5Mcu84tv92fa

Luka podpořil i Changpeng Zhao (CEO Binance), nabídl zapojení vlastního bezpečnostního týmu a kontaktování bezpečnostních složek po celém světě.

Autor: Igor Pauer, CTO a spoluzakladatel VEROBLOCK.io

O Igoru Pauerovi

Igor Pauer se věnuje oblasti e-commerce již od roku 1996 a je jedním z nejstarších členů krypto komunity, ve které působí aktivně již od roku 2010. Mezi jeho nejznámější počiny patří zavedení bitcoinu jako alternativního platidla v Alza.cz. Mnoho času strávil jak v Asii, tak ve Švýcarsku, kde radil bankám, investičním fondům i soukromým korporacím s přístupem k této nově se utvářející ekonomice. Ve volném čase se věnuje Muay Thai a MMA soubojům.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu